Kronika 2016/17‎ > ‎

Kup Pan szczotkę, podaruj uśmiech dzieciom

opublikowane: 18 wrz 2016, 09:59 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 20 wrz 2016, 07:59 ]
Nasza szkoła bierze udział w akcji charytatywnej pt. „Kup Pan szczotkę!”.

Akcja jest organizowana przez działającą przy Uniwersytecie Medycznym Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.

„Kup Pan szczotkę” to odpowiedź na prośby misjonarzy, którzy w prowadzonych przez siebie szkołach w Afryce uczą dzieci m.in. mycia zębów.

Wolontariusz fundacji, dentysta Krzysztof Gniazdowski relacjonuje: „Zęby dzieci myją już od kilku lat i u ani jednego nie stwierdziłem próchnicy, to sytuacja w Polsce zupełnie niespotykana. Cały czas odwiedzamy też kolejne prowadzone przez misjonarzy szkoły. Mam dużą, pokazową szczotkę i dużą szczękę. Najpierw pokazuję jak to robić, a potem dzieci powtarzają moje ruchy. Dla nich to wspaniała zabawa. Prawdziwa radość wybucha gdy okazuje się, że dostają własne szczoteczki i będą mogły szczotkować zęby naprawdę. Niektóre maluchy od razu zjadają pastę bo dla nich to nieznany, wspaniały smak”.

Aby działania dentystów miały sens, Fundacja „Redemptoris Missio” prowadzi Akcję „Kup Pan Szczotkę”. Zbieramy szczotki i pasty do zębów, które trafiają do ośrodków misyjnych w Afryce. W roku 2014 w ramach pierwszej edycji Akcji fundacja wysłała do Afryki 25 tys. szczoteczek i past do zębów. Szczotki trafiły do Tanzanii, Kamerunu, RPA i Republiki Środkowej Afryki. Dzieci myły zęby w szkole, a na koniec roku w ramach nagrody dostały swoje szczoteczki do domu. Niestety zapasy misjonarzy właśnie się wyczerpały, a dzieci myją ząbki już dwa lata tymi samymi szczoteczkami.

Kochani Rodzice i Uczniowie - pomagamy!!!

Zbiórka w naszej szkole potrwa do 20 października.

Koordynatorami akcji w szkole są pedagodzy: Aleksandra Szarłan i Anna Kogut

Przyniesione szczoteczki i pasty przekazujemy bezpośrednio pedagogom lub wychowawcom.

A. Szarłan

Żródło:  http://www.medicus.ump.edu.pl


Comments