Kronika 2016/17‎ > ‎

Pasja Igora

opublikowane: 16 cze 2017, 10:53 przez SP 4 Lubań

Cześć, nazywam się Igor Łazarski i jestem uczniem klasy Vb.

Od prawie 2 lat mam w domu agamy brodate: samca i samiczkę. Agamy to jaszczurki pochodzące z Australii. Tydzień temu samiczka po raz pierwszy złożyła jaja. Zanim to się jednak stało, przez kilka dni z terrarium ciągle dochodziły odgłosy drapania. To samiczka ściągała ściółkę z całego terrarium w wybrane przez siebie miejsce: ciepłe ale zacienione – pod jedną z półek, na której zwykle się wygrzewa.

Kolczatka, bo tak nazywa się samiczka, zniosła 19 jajek. Trwało to prawie 2 godziny. Przez następnych kilka godzin pracowicie zasypywała je ściółką zgarniętą z całego terrarium. Kiedy wszystkie jajka były już zakryte, Kolczatka przyciągnęła w pobliże kopczyka miseczkę z wodą. Włożyła jedną z przednich łapek do miski i ciągle ją tam trzymając, zaczęła się cofać w stronę kopczyka z jajkami. Nigdy wcześniej tego nie robiła. Potem weszła do miski i na przemian: to prawymi, to lewymi łapkami, zaczęła chlapać wodą w kierunku kopczyka. Chciała w ten sposób zwilżyć jaja.

Chciałem zabrać jaja do inkubatora, ale dopóki Kolczatka pracowała nad bezpiecznym schronieniem dla swego potomstwa, rzucała się na moją rękę, ilekroć wyciągałem ją w stronę jaj. Dopiero kiedy uznała, że jaja są bezpieczne, straciła nimi zainteresowanie. Wtedy można je było zabrać do inkubatora. Muszą leżeć w ciepłym, ale ciągle wilgotnym podłożu. Trzymamy je zakopane w wilgotnym piasku w temperaturze 30 stopni Celsjusza. W takich warunkach młode powinny zacząć się wykluwać za 60 dni. Szanse są chyba spore, bo jajeczka się powiększają i jak dotąd żadne nie pokryło się pleśnią, a to znaczy, że zostały zapłodnione. Mam nadzieję, że we wrześniu będę mógł Wam pokazać zdjęcia małych agam.

Igor Łazarski

Comments