Kronika 2016/17‎ > ‎

Polska jesień

opublikowane: 5 gru 2016, 08:13 przez SP 4 Lubań

            Gdy w   poniedziałkowy wieczór za oknem wiał silny i zimny wiatr…, czyli żegnał  jesień….i lekką stopą w tańcu wymieniał się  z zimą… w murach naszej szkoły, przy blasku świec, smakując przepyszną, aromatyczną herbatę, kryjącą w sobie skarby późnego lata obyła się w ramach zajęć ‘” Kulturalne podróże małe i duże” - wieczornica – dziś już wiemy, że to spotkanie pełne serdeczności w gronie wspaniałych gości. Ten cudowny czas skrzętnie przygotowała dla nas nasza pani polonistka – Beata Baczyńska – Smyczek przy naszej pomocyJ, zaangażowaliśmy się przynosząc elementy dekoracji i smakołyki do degustacji.

 Przywitały nas dźwięki muzyki poważnej, dzięki wrześniowej wizycie w Filharmonii Dolnośląskiej bez trudu rozpoznaliśmy dźwięki m. in. Antonio Vivaldiego. Dopełnieniem muzyki stały się obrazy poetyckie  składające się z wielu fragmentów najsłynniejszych utworów o jesieni w tym L. Staffa czy M. Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, a czytane fragmentarycznie stworzyły jedyny w swoim rodzaju poetycki kolaż. Z zachwytem słuchaliśmy opowieści zaproszonych gości : pani Zdzisława Kuryło niczym własna babunia  mówiła o polskich tradycyjnych wieczorach, o tym jak dawniej szykowano gęsi puch na poduchy, łuskano fasolę, kiszono kapustę, czy przygotowywano wróżby andrzejkowe, wpuszczając  do izby prawdziwego koguta, dodatkowo usłyszeliśmy z ust pani Zdzisławy piękną pastorałkę. Pani Maria Troszczyńska to prawdziwa artystka, jej ręce tworzą, podczas długich jesiennych wieczorów , dzieła sztuki - wełniane swetry, a na nich obrazy obok wzorów kwiatowych wypatrzyliśmy nawet wspomnienia z odległego Egiptu. Hafty pani Marii to istny majstersztyk ! Słynna  lubańska poetka- pani Krystyna Sławińska  przeczytała nam swoje piękne wiersze i specjalnie dla nas przygotowała  jesienną prezentację multimedialną. Mieliśmy niezwykłą okazję  posłuchać krótkich  utworów o żartobliwej treści, wiemy już dziś, że są to limeryki , a doskonale o ich budowie opowiedział nam sam twórca- pan Hubert Horbowski, który zdradził nam ,że przychodzą mu do głowy w najmniej spodziewanych momentach.

 Miły, rodzinny nastrój oraz wspaniałą formę naszego rozwoju doceniły również obecne na wieczornicy panie Dyrektor- Marzena Tomczyk i Elwira Wojtusik.

 Już dziś z radością myślimy o następnym spotkaniu….podróży….

 

 

                                                                         Red. Uczennice kl. 6c.    

 

Comments