Kronika 2016/17‎ > ‎

Spotkanie podsumowujące Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

opublikowane: 13 mar 2017, 09:29 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 14 mar 2017, 06:46 ]

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za przelaną krew w obronie Ojczyzny.” 

Lech Kaczyński


8 marca br. o godz. 13.30, w sali nr 17 Szkoły Podstawowej nr 4 w Lubaniu 
zgromadzili się uczniowie oraz nauczyciele na czele z dyrekcją p. E. Wojtusik, celem rozdania nagród zwycięzcom konkursu plastycznego przeprowadzonego z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz uczestnictwa w prelekcji Pana Piotra Kucznira. 


W konkursie plastycznym pt. „Żołnierze Wyklęci”, 
  • pierwsze miejsce zajęła: Justyna Winiewska z kl. IV „b”, 
  • drugie miejsce przypadło Patrycji Kamudzie z kl. VI „c”, 
  • z kolei miejsce trzecie otrzymała Karolina Sielicka z kl. V „b”.
  • Wyróżnienie otrzymała Ewa Duszeńko, uczennica również kl. V „b”. 
Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody – niespodzianki.

Jednakże najważniejszym wydarzeniem szkolnych obchodów rocznicy tego święta była tego dnia prelekcja Pana Piotra Kucznira na temat Żołnierzy Wyklętych.

Uczniowie mogli wówczas dowiedzieć się kim byli żołnierze wyklęci/ niezłomni, (nazywani przez władze komunistycznej Polski – reakcyjnym podziemiem ), jak również poznać ważne dla historii najnowszej Polski postaci  – np. rotmistrza Witolda Pileckiego, sierż. Józefa Franczaka, czy też związanego z Lubaniem- ppłk. Anatola Sawickiego.

Zebrana młodzież mogła dowiedzieć się, że dla wielu polskich patriotów II Wojna Światowa wcale nie zakończyła się wraz z upadkiem III Rzeszy. Wszakże Ostatni walczący z „Żołnierzy Wyklętych” - Józef Franczak,  zginął dopiero w 1963 r. Wielu z nich z bronią w ręku bardzo długo walczyło przeciw Sowietom i polskiej komunistycznej władzy. Pan Piotr Kucznir swoją jakże ciekawą prelekcję zakończył niezwykle wymownym cytatem, który mam nadzieję, każdemu z nas zapadnie głęboko w pamięci:
"NIE DAJMY ZGINĄĆ POLEGŁYM !!!
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!!!"
red. A. Franczak
Comments