Kronika 2016/17‎ > ‎

„Światłość w ciemności świeci”– szkolne przedstawienie jasełkowe

opublikowane: 28 gru 2016, 04:12 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 28 gru 2016, 10:06 ]
Święta Bożego Narodzenia to czas szczególnych wzruszeń, z którym wiąże się wiele zwyczajów. To czas strojenia choinki, śpiewania kolęd, a także czas przygotowań jasełek. W tym roku przedstawienie jasełkowe przygotowali uczniowie klasy II e, III d i III e. wraz z opiekunami.

„Światłość w ciemności świeci” to opowieść o narodzeniu Jezusa wpleciona w historię powstania pierwszej szopki i przedstawienia jasełkowego. W pierwszym akcie św. Franciszek właśnie dowiaduje się od owiec, które podobnie jak inne zwierzęta nazywał siostrami, jakie zdarzenia miały miejsce w noc narodzenia Zbawiciela. Natchniony tą historią postanawia wraz ze współbraćmi i z udziałem zwierząt, odtworzyć jej przebieg. Od razu bierze się do pracy, w której efekcie aktorzy i widzowie w drugim akcie przenoszą się do betlejemskiej stajenki. Tam św. Franciszek wyjaśnia dzieciom trudne prawdy o wcieleniu Syna Bożego i jego miłości do człowieka. Maryja z Józefem z kolei tłumaczą aniołom, gotowym do obrony małego Jezusa przed zbliżającymi się dziećmi, że nadzwyczajne środki ostrożności nie są konieczne.

Na jasełkowe spotkania zaproszono najbliższych członków rodzin , społeczność uczniowską i nauczycieli. W przepięknej scenografii, przy blasku światełek, w miłej, świątecznej atmosferze dzieci odegrały wspaniale swoje role. Spotkanie przepełnione było radością dzieci oraz wzruszeniem rodziców, dumnych ze swych pociech. Kolejnego dnia rankiem jasełka obejrzeli uczniowie, którzy gromkimi brawami docenili aktorów.

red. Wioletta Bućko
Comments