Kronika 2016/17‎ > ‎

Warsztaty ceramiczne

opublikowane: 12 gru 2016, 05:23 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 16 gru 2016, 08:19 ]
W poniedziałek 05.12.2016 r. uczniowie klasy IIIc i IVc wzięli udział w warsztatach ceramicznych w Rudzicy w manufakturze należącej do p. Anny Sobieraj-Czaja. Prowadzący zajęcia opowiedzieli o historii powstania wzorów stempelkowych. Uczniowie dowiedzieli się, że glinka z której produkowana jest znana na całym świecie ceramika jest wydobywana koła Czerwonej Wody, poznali proces produkcji ceramiki. Dowiedzieli się jakie rodzaje tlenków zabarwiają ceramikę, w jakiej temperaturze wypala się naczynia. Następnie malowali różne wyroby ceramiczne oraz lepili z gliny. W czasie przerwy upiekli kiełbaski na ognisku. Pogoda dopisała: było chłodno, ale bardzo słonecznie. Na zakończenie warsztatów każdy uczeń otrzymał od właścicieli zakładu słodką niespodziankę. Wiosną planujemy kolejny wyjazd na warsztaty, w czasie których uczniowie wykonają ozdoby wielkanocne.
Katarzyna Kotarska-Janeczko i Dorota Głuszek