Kronika 2016/17‎ > ‎

WIZYTA W MUZEUM PRZYRODNICZYM W GORLITZ

opublikowane: 4 gru 2016, 08:24 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 5 gru 2016, 08:12 ]
Dnia 2 grudnia 2016 r. grupa uczniów z klasy III d i III e pod kierunkiem pani Wioletty Bućko i Beaty Hanki odbyła wycieczkę do Muzeum Przyrodniczego w Gorlitz. Były to zajęcia podsumowujące blok tematyczny „ Skarby naszej Ziemi”. Podczas zajęć w muzeum rozwiązywaliśmy karty pracy, które dotyczyły kolejnych wystaw, zatem trzeba było mieć szeroko otwarte oczy i uszy. Muzeum Przyrodnicze w Gorlitz gromadzi kolekcje i rezultaty badań przyrodniczych z ostatnich 200 lat. Poszczególne wystawy umożliwiają wędrówkę po fascynującym świecie przyrody. Najbardziej interesowała nas wystawa geologiczna i 30- krotnie powiększony profil glebowy, który łączy w postaci kolumny dwa piętra klatki schodowej i daje wgląd w świat nieznanych zwierząt żyjących tuż pod naszymi stopami. Wystawa ta przedstawia budowę geologiczną Górnych Łużyc. Można tu zobaczyć najstarsze skały regionu –szarogłazy łużyckie oraz skały zgorzeleckiego pasma łupkowego zawierające najstarsze skamieniałości na terenie Europy Środkowej a także fragmenty pokładów węgla brunatnego z licznymi kopalnymi roślinami. Podłoga w tej sali to mapa geologiczna. Uwagę przykuwają duże modele zwierząt, np. prehistorycznego trąbowca i mamuta.

Uczniowie mieli okazję obejrzeć zwierzęta sawanny , lasów tropikalnych, zwierzęta Górnych Łużyc, czyli terenów na których mieszkamy. Po wykonaniu kart pracy w nagrodę można było przejść przez mroczny tunel w dżungli. Niektórzy mieli wielkie obawy, czy tam jest bezpiecznie? Wiele radości sprawiło dzieciom Wiwarium, czyli wystawa żywych zwierząt: ryb, płazów, gadów, stawonogów, umieszczonych w akwariach i terrariach zaaranżowanych w sposób przypominający warunki naturalne.

Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni, bo były też zakupy. Wykupiliśmy prawie wszystkie minerały w muzeum J.

Wychowawcy: Wioletta Bućko i Beata Hanka