Kronika 2016/17‎ > ‎

Zielona szkoła klas 2a i 3a w Kotlinie Kłodzkiej

opublikowane: 5 cze 2017, 06:55 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 5 cze 2017, 06:56 ]
„Zielona szkoła jest formą, która łączy wypoczynek z edukacją. Daje szansę na przyswojenie wiadomości i umiejętności uwalniając dziecko od czterech ścian sali szkolnej. Pozwala na niekonwencjonalne metody wdrażania treści wychowawczych i integrację zespołu klasowego oraz stwarza możliwość stosowania korelacji międzyprzedmiotowej, co rozwija i rozbudza twórcze myślenie.” Uczniowie naszej szkoły bardzo lubią zielone szkoły. Wręcz nie mogą się doczekać każdego kolejnego wyjazdu. Tym razem zintegrowane zajęcia w ramach zielonej szkoły odbyły się w Kotlinie Kłodzkiej, miejscu urokliwym, bogatym przyrodniczo oraz ciekawym pod względem różnorodności krajobrazu. Czterdziestu uczniów w dniach 22-26 maja 2017 poznawało miejsca kilku miejscowości tego regionu. „Bazą wypadową” był piękny ośrodek „Marysieńka” w Lewinie Kłodzkim położonym 5 km od Kudowy Zdrój. Dzieci w ciągu pięciu dni zwiedziły ogród japoński w Jarkowie, rezerwat -labirynt „Błędne skały” oraz najwyższy szczyt Szczeliniec w Parku Narodowym Gór Stołowych. Dosłownie zachwycały się pięknem tego miejsca i porównywały elementy krajobrazu Gór Stołowych z poznawanym w czasie roku szkolnego Karkonoskim Parkiem Narodowym. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach twórczych: budowali drewniane zabawki w Muzeum Zabawek oraz lepili naczynia gliniane w miejscu zwanym „Szlak ginących zawodów” w Czermnej. Tam też karmili jelenie oraz podziwiali pawie, sowę śnieżną, żurawie i inne zwierzęta. Podczas wyprawy do muzeum- kopalni węgla w Nowej Rudzie dowiedzieli się jak powstaje węgiel oraz jak się go wydobywa. Natomiast w kopalni złota w Złotym Stoku poszukiwali kruszców oraz pływali łodzią w podziemnym korytarzu. Dzieci poznawały również sztukę sakralną zwiedzając Bazylikę w Wambierzycach. Ciekawostką była również ruchoma szopka w tej miejscowości. Każdego dnia dzieci uzupełniały dzienniczek zielonej szkoły opisując miejsca, podsumowując wiedzę i ilustrując przeżyte przygody. Dodatkowymi atrakcjami były: zabawy w basenie, spacery po parkach w uzdrowiskach, smakowanie wód mineralnych, ognisko z kiełbaskami, ulubione gry na boisku.

Pełni wrażeń, wspomnień, radosnych humorów powrócili do domu i już planują kolejną wyprawę :)

Red. K. Wergieluk