Kronika 2017/18

Z wizytą u Ani z Zielonego Wzgórza

opublikowane: przez SP 4 Lubań

24 kwietnia w sali nr 19 my, czyli uczniowie klasy V c, przedstawialiśmy krótkie scenki na podstawie książki „Ania z Zielonego Wzgórza”.

Wcześniej zostaliśmy podzieleni na sześcioosobowe grupy, których zadaniem było wybrać fragment książki, który chcemy odegrać, napisać scenariusz, przynieść rekwizyty i kostiumy oraz wcielić się w wybraną postać. Moje koleżanki i koledzy świetnie poradzili sobie z tym zadaniem. Pod koniec lekcji j. polskiego w zeszytach podsumowaliśmy wszystkie występy, opisując ich zalety i wskazówki na przyszłość, jakich błędów unikać. Lekcja bardzo nam się podobała.

zdjęcia

red. Nadia Pilichiewicz kl. V c

WYCIECZKA DO OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW

opublikowane: 24 kwi 2018, 08:42 przez SP 4 Lubań

W słoneczny poranek klasa I b wybrała się na wycieczkę do Oczyszczalni Ścieków przy  LPWiK w Lubaniu. Poznaliśmy proces oczyszczania ścieków komunalnych , obserwując kolejne etapy od fazy wstępnej, aż do przetwarzania osadu. Obserwowaliśmy urządzenia znajdujące się w oczyszczalni. Rozmawialiśmy o działalności ekologicznej na terenie naszego miasta. Dzisiaj już wiemy, że do Kwisy przez rurę odprowadzana jest oczyszczona woda, a w oczyszczalni znajdują się urządzenia z kamieniem bazaltowym, w którym odbywa się biologiczny proces oczyszczania ścieków . Biologiczna metoda oczyszczania ścieków polega na usuwaniu związków węgla, azotu i fosforu przy wykorzystaniu mikroorganizmów, w tym bakterii. Bakterie te, tworząc czynny osad żyją w płytkich napowietrzanych basenach.

Wycieczka miała na celu rozwijanie postaw proekologicznych, uzmysłowienie uczniom skutków zanieczyszczenia wody, uzasadnienie celowości budowania oczyszczalni ścieków, poszanowanie zasobów środowiska i zaktywizowanie uczniów do działania na rzecz środowiska.

red. Wioletta Bućko

PRELEKCJA HISTORYCZNA PT. „ŚWIĘTA MAJOWE” PRZEPROWADZONA DNIA 23.04.2018r. PRZEZ P. PIOTRA KUCZNIRA

opublikowane: 24 kwi 2018, 08:41 przez SP 4 Lubań

Dzień 3 Maja jest jednym z dwóch najważniejszych świąt narodowych Polski. Jest to wydarzenie bardzo ważne dla każdego Polaka, które obok święta 11 listopada przypomina o tożsamości i odrębności narodowej. Święto to powinno być utrwalane w świadomości młodego pokolenia w każdym czasie historycznym, a szczególnie w okresie tworzenia się struktur ponadnarodowych w Europie, bowiem świadomość przeszłych losów i więzi z pradziadami, to świadomość odrębności narodowej w jednoczącej się Europie. Dlatego też w dniu 23 kwietnia 2018 r. przeprowadzono w naszej szkole prelekcję historyczną pod znamiennym tytułem „Święta Majowe”. Osobą prelegenta był p. Piotr Kucznir - dziennikarz, pisarz o tematyce historycznej, działacz wielu stowarzyszeń, miłośnik Regionu i przyjaciel szkoły. Nasz prelegent dokładnie omówił każde ze Świąt Majowych ( 1,2,3 i 8 maj ) przedstawiając ich początek oraz historię, a dodatkowym atutem spotkania, które bardzo licznie zgromadziło uczniów naszej szkoły, było zaprezentowanie fragmentów filmów dokumentalnych i edukacyjnych oraz pieśni patriotycznych, które pojawiły się w przygotowanej przez prelegenta prezentacji multimedialnej. Wtorkowe spotkanie rozpoczęło obchody Świąt Majowych w naszej szkole i od razu „nastroiło” słuchaczy patriotycznym duchem. Część dalsza wychowania patriotycznego jeszcze w tym tygodniu !!! 
AFranczak

Klasa IV a w krainie Aslana

opublikowane: 23 kwi 2018, 07:16 przez SP 4 Lubań

Omawiając lekturę pt. „Opowieści z Narnii” przedstawialiśmy scenki z życia bohaterów. 

 Byliśmy podzieleni na trzy grupy, dwie z nich przedstawiły scenkę jak św. Mikołaj wręcza bohaterom książki prezenty. Każda z tych scenek była inaczej przedstawiona, ale każda była ciekawa. Trzecia grupa przedstawiła scenkę jak jedna z bohaterek imieniem Łucja wchodzi do szafy przedostając się do Narnii i jak Edmund wchodzi za nią.

Przy przedstawianiu scenek było dużo śmiechu i zabawy, a gdy wymyślaliśmy scenariusze było bardzo duże skupienie. Każda scenka była pomysłowa, bardzo nam się podobało odgrywanie tych wydarzeń.

Na innej lekcji poświęconej lekturze uczniowie projektowali gry planszowe w oparciu o lekturę. Wymyślili ciekawe łamigłówki, przygotowali pytania do lektury, opracowali instrukcję gry, a następnie odbyły się rozgrywki, którym towarzyszyły wielkie emocje. 

zdjęcia                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        red. Wiktoria Wysocka kl. IV a

i Monika Boniarczyk

Klasy siódme ogarniały wydatki

opublikowane: 20 kwi 2018, 10:09 przez SP 4 Lubań

Nasza szkoła przystąpiła do programu edukacyjnego dla uczniów i nauczycieli organizowanego przez Ministerstwo Finansów. Program jest skierowany jest do szkół podstawowych (7 klasy), gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, a tegoroczna edycja przebiega pod hasłem: Finansoaktywni. Misja: Budżet. Ogarniamy wydatki!

We wszystkich klasach siódmych odbyły się lekcje, podczas których uczniowie rozmawiali o budżetach: osobistym, rodzinnym, jednostek samorządu terytorialnego i państwa. Dowiedzieli się, skąd różne podmioty czerpią dochody oraz jakie są ich wydatki.

Trochę emocji wzbudziła gra, podczas której w grupach próbowali zbilansować wydatki rodziny, której dochód wynosi 4100 zł. Większość stwierdziła, że nie wystarczy na wszystko, co muszą opłacić oraz to, co chcieli kupić. Zrozumieli, że finansowe zadanie rodziców jest dosyć trudne.
Teraz przed nami kolejny etap programu: chętni uczniowie w zespołach przygotują pomysł na inwestycję lokalną realizowaną z budżetu partycypacyjnego w naszym otoczeniu. Opiszą go i będą promować w szkole i w środowisku.
Nagrodą jest wyjazd do Warszawy, zwiedzanie NBP i nowoczesne drony.
opiekun projektu E. Soja

Szyfry Cezara

opublikowane: 20 kwi 2018, 09:53 przez SP 4 Lubań

6 kwietnia 2018 r. w ramach Tygodnia Giga-Mózgów uczniowie klas 7b i 7c gościli podczas lekcji matematyki koleżanki z drugiej klasy liceum z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. A. Mickiewicza w Lubaniu. Dziewczyny poprowadziły zajęcia o szyfrach Cezara. Wytłumaczyły na czym ten szyfr polega, jak zaszyfrować dowolny tekst i jak go odszyfrować. 
Potem rozdały karty pracy i poprosiły o odszyfrowanie dość trudnego tekstu. A jednak nasi uczniowie poradzili sobie z nim doskonale, najszybsi otrzymali nagrody - upominki.
Lekcja była inna niż tradycyjne zajęcia i będziemy o niej długo pamiętać. Dziękujemy dziewczynom i ich nauczycielce matematyki Pani Kruszewskiej.
red. E. Soja

Warsztaty historyczne w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece im. M. Konopnickiej w Lubaniu

opublikowane: 20 kwi 2018, 07:10 przez SP 4 Lubań

dav
W tym roku obchodzimy 75. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim (19.04.1943r.), które było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. W związku z tak ważną rocznicą uczniowie należący do Klubu Historyka działającego w naszej szkole, udali się 18.04.2018r. na warsztaty historyczne dotyczące akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile” do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki im. Marii Konopnickiej w Lubaniu. Początkiem spotkania była rozmowa o tolerancji i pamięci o ważnych wydarzeniach z naszej historii, następnie odbyła się projekcja filmu o powstaniu w getcie warszawskim, połączona z dyskusją na temat prowadzonej walki. Ważnym punktem naszych warsztatów było przypomnienie postaci Ireny Sendlerowej, której życie pokazało wartości, o które trzeba zawsze i wszędzie walczyć. "Nie tylko w czasach wojny, ale także w czasach pokoju, na co dzień pomagajmy sobie bezinteresownie, z myślą, że po to się urodziliśmy" – Irena Sendlerowa. Podsumowując nasze spotkanie przeczytaliśmy fragment książki Renaty Piątkowskiej pt. „Wszystkie moje mamy”, a całe zajęcia zakończyliśmy warsztatami, na których każdy z nas wykonał samodzielnie papierowe żonkile. Nasze kwiaty przeznaczyliśmy na udział „Czwóreczki” w szóstej akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile” i rozdaliśmy naszej społeczności lokalnej w dniu następnym, czyli w 75 rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. 
AFranczak

Akcja społeczno – edukacyjna „Żonkile”

opublikowane: 20 kwi 2018, 07:07 przez SP 4 Lubań

dav
Nasza szkoła wzięła w tym roku udział w szóstej już edycji akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jak co roku, 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim (19.04.1943r.), wolontariusze przekazywali społeczności lokalnej papierowe żonkile - symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. Zawsze 19 kwietnia (aż do swojej śmierci w 2009r.), w rocznicę powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję rozdając podczas każdych obchodów rocznicy powstania tysiące papierowych żonkili. W tym roku my również staliśmy się takimi wolontariuszami i wszystkich lubaniaków obdarowaliśmy własnoręcznie zrobionymi żonkilami, idąc drogą od naszej „Czwóreczki” do Ratusza Miejskiego i z powrotem. Zainteresowanie było wielkie i mimo różnych stosunków politycznych, spotkaliśmy się tylko z miłymi gestami. Uśmiech i Pamięć zrobiły swoje!!! 
AFranczak
dav dav

Warsztaty historyczne pt. „Czerwony autobus”

opublikowane: 18 kwi 2018, 08:31 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 20 kwi 2018, 07:11 ]

dav
12 września br. klasa IV „e” uczestniczyła w zajęciach warsztatowych zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. M. Konopnickiej w Lubaniu (w związku ze zbliżającą się 100-tną rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości). Zajęcia były realizowane w oparciu o książkę Grażyny Bąkiewicz, Kazimierza Szymeczki i Pawła Wakuły pod tytułem „Odzyskana niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku”. Całość warsztatów obejmuje cykl opowiadań z przełomowych momentów dotyczących dziejów Polski. Tematem warsztatów była Bitwa Warszawska 1920 roku, inaczej zwana Cudem nad Wisłą. Rozegrała się ona w dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy i była decydującą bitwą wojny polsko-bolszewickiej. Cud nad Wisłą uznawano za 18 przełomową bitwę w historii świata, a zadecydowała ona nie tylko o zachowaniu przez Polskę niepodległości, ale również uratowała Europę przed tzw. bolszewizmem. Tytuł naszego pierwszego spotkania historycznego brzmiał „Czerwony autobus” i to właśnie tytułowy czerwony autobus podsumowywał prace uczniów wykonane w czterech grupach zadaniowych. Na zajęciach przekonaliśmy się, że historia Polski jest ciekawa, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji oraz trzymających w napięciu wydarzeń, a Czerwony Autobus stał się dla nas wehikułem przenoszącym w przeszłość do miejsc i wydarzeń o których nie można zapomnieć... Takie warsztaty historyczne są hołdem złożonym nie tylko bohaterskim obrońcom Warszawy z 1920 r., ale także żywą lekcją historii i patriotyzmu dla uczniów naszej szkoły. 
AFranczak
Zdjęcia

W dniu 13.04.2018r. klasa 4B i 4F uczestniczyły w wycieczce do iQlandii i Zoo w Libercu.

opublikowane: 18 kwi 2018, 08:29 przez SP 4 Lubań

iQlandia to nowoczesne centrum nauki z ponad setną liczbą eksponatów służących nauce i zabawie. Wystawy jakie zwiedziliśmy dotyczyły wielu obszarów wiedzy, takich jak: człowiek i jego ciało, robot humanoidalny, woda w wielu postaciach, żywioły, zjawiska fizyczne i chemiczne w naszych domach, kosmos, geologia, geografia itp. Odwiedziliśmy również planetarium, gdzie w technologii 4K(Ultra HD) podziwialiśmy nocne niebo i oglądaliśmy projekcję filmową dotyczącą planet i aktualnych zjawisk w kosmosie.

IQlandia to miejsce, w którym można zatracić się w czasie. Doświadczaniu i przeżywaniu różnych emocji nie ma końca, każdy zakątek tego miejsca czymś nas zaskakuje (tajemne przejścia, korytarze z luster, zejście w głąb ziemi, prehistoryczne wykopaliska, nietoperze w skałach, świat baniek mydlanych, wejście do serca człowieka, etc.) Do tak nowoczesnego centrum nauki warto wrócić ponownie.

Następnym punktem naszego wyjazdu był ogród zoologiczny, a więc kolejne miejsce wywołujące w nas niemało wrażeń. Podziwialiśmy wiele gatunków zwierząt m.in. pawiana płaszczowego, nestor kea, lwa berberyjskiego, słonia indyjskiego, małpy, surykatki, foki, pingwiny, pytona siatkowego i oczywiście bardzo popularnego białego tygrysa bengalskiego. Ponadto poznaliśmy cztery największe europejskie gatunki sów, unikalną kolekcję ptaków drapieżnych i wielu unikalnych przedstawicieli azjatyckiego królestwa ptaków.

Pomimo że w piątek trzynastego, to nasz wyjazd był bardzo udany. Uczniowie zdobyli nie tylko nową wiedzę ale również wspaniałe wspomnienia.

Aleksandra Szarłan

1-10 of 100