Kronika 2017/18

WALENTYNKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

opublikowane: przez SP 4 Lubań

Z okazji Walentynek biblioteka zaprosiła uczniów na „Randkę w ciemno z …książką”.

W tym dniu czytelnicy mogli wypożyczyć książkę w ciemno, czyli zapakowaną pięknie jak walentynkowy prezent i dopiero w domu przekonać się jaką książeczkę wybrali.

Pomysł bardzo się spodobał naszym małym czytelnikom, a 14 lutego tego roku będzie chyba rekordowy pod względem ilości wypożyczeń jednego dnia.

Na Walentynkowe spotkanie w bibliotece została także zaproszona grupa świetlicowa           pani Angeliki Kiljan. Na wstępie chłopcy z własnej inicjatywy zaprezentowali ułożoną samodzielnie piosenkę-życzenia na Walentynki. Następnie dzieci posłuchały humorystycznego opowiadania Ireny Landau pt. „Pierwsza wielka miłość” oraz zabawnych wierszyków na temat szkolnych miłości. Na koniec dzieci podzieliły się wrażeniami                i pochwaliły się otrzymanymi kartkami walentynkowymi. Walentynki w bibliotece zakończyły się słodkim poczęstunkiem.

 

 Red. Wioletta Paszkowska, Małgorzata Winiarska

Blacha - warsztaty

opublikowane: 13 lut 2018, 09:06 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 17 lut 2018, 09:48 ]

Dnia 09.02.2018 r. w naszej szkole odbyło się niezwykłe wydarzenie. Przybył do nas wyjątkowy gość - pan Wiesław "Blacha" Błażkiewicz, który poprowadził warsztaty profilaktyczno-muzyczne pt. "Szkoła wolna od uzależnień: zło dobrem zwyciężaj". Wiesław "Blacha" Błażkiewicz to mistrz perkusji, który w sposób niestandardowy i bardzo przekonujący uczy młodzież szacunku do samego siebie, rodziców, nauczycieli i kolegów. Przede wszystkim jednak zwraca uwagę na szacunek do własnego życia, które jest darem najcenniejszym. Historie z życia jego oraz jego znajomych otwierają wszystkim oczy na problem uzależnień, a przeplatane niezwykłą grą na perkusji są w stanie zainteresować nawet najbardziej opornych widzów. Uczniowie z entuzjazmem wysłuchali prawie dwugodzinnej prezentacji naszego wybitnego gościa. Dziękujemy serdecznie.
red. A. Tołwińska

W „ Czwórce” powiało chłodem - przedstawienie „Królowa Śniegu”

opublikowane: 13 lut 2018, 09:03 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 13 lut 2018, 09:03 ]

W piątek 9 lutego 2018 r. uczniowie klasy 1b, 1c i 3 e pod opieką swoich wychowawców przygotowali dla społeczności uczniowskiej, a przede wszystkim dla specjalnych gości: babć, dziadków i rodziców przedstawienie pt. „Królowa Śniegu”. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Elwira Wojtusik, która serdecznie powitała wszystkich przybyłych gości, złożyła życzenia i podziękowała za tak liczne przybycie. Młodzi aktorzy opowiadali o sile przyjaźni i zwycięstwie Dobra nad Złem. Bardzo złośliwy czarodziej z wielką przyjemnością dokuczał ludziom. Zrobił zwierciadło, w którym wszystkie piękne i dobre rzeczy wyglądały szkaradnie, a nawet śmiesznie. Do okrutnego czarownika dołączyła zła Królowa Śniegu, która rozdzieliła Kaja i Gerdę. W serce Kaja trafił odłamek zwierciadła, co sprawiło, że chłopiec stał się niegrzeczny i obojętny wobec innych. Dał się uprowadzić do pałacu królowej. Zrozpaczona Gerda wyruszyła na poszukiwanie przyjaciela. Widzowie zostali przeniesieni w baśniowy świat pełen tajemnic i magii. Całość wypełniła przepiękna scenografia i
muzyka. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali wszystkie słowa. Mimo, że na sali powiało chłodem, jak w Krainie Królowej Śniegu, to w sercach aktorów i widzów z każdą chwilą robiło się coraz cieplej. Dziadkowie ze zdumieniem i wzruszeniem przypatrywali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami, nie kryli wzruszenia podziwiając prezentacje swoich "skarbów”. To był naprawdę wyjątkowy dzień pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

Przedstawienie obejrzały również zaproszone dzieci z lubańskich przedszkoli w ramach promocji naszej placówki, bo w „czwórce” zawsze wiele dzieje.

red. Joanna Smaga, Wioletta Bućko, Beata Hanka
Film 1

Film 2

Dziennikarska przygoda

opublikowane: 4 lut 2018, 08:24 przez SP 4 Lubań

Zaczęło się od lekcji wychowawczych dotyczących komunikacji, integracji i przyjaźni. Na niektórych z nich gościliśmy panie pedagog. I właśnie po jednej z nich w październiku pani Anna Kogut powiedziała nam o konkursie zespołowym "Przyjaźń" ogłoszonym w ramach kampanii "Zachowaj trzeźwy umysł".

 Zadaniem konkursu było zobrazowanie hasła "Przyjaźń" za pomocą zdjęcia, obrazu, tekstu lub dźwięku. Postanowiliśmy przygotować okładkę gazetki klasowej. Było nam o tyle łatwiej, że część uczniów klasy 5c kolejny rok pracuje w na kole dziennikarskim pod opieką pani Edyty Kalinowskiej-Hanki.

 Na godzinie wychowawczej wybieraliśmy tematy do gazetki związane z przyjaźnią, a było w czym wybierać: udział w rajdzie szkolnym, klasowy Dzień Chłopaka, wycieczka do Exploraparku, przygotowanie stoiska i występu na Jesienny Piknik. Uczniowie stwierdzili, że warto byłoby napisać także o pracy w grupach, o właściwym zachowaniu wobec przeciwnika na lekcjach wychowania fizycznego i zawodach sportowych oraz o ulubionych sposobach spędzania przerw.

Na kolejnej lekcji podzieliliśmy się na małe zespoły redakcyjne. Uczniowie wymyślali chwytliwe i intrygujące tytuły artykułów oraz pisali ich treść. Potem szukali w Internecie ciekawych okładek gazet oraz opracowali szablon naszej gazetki. W międzyczasie gromadzili zdjęcia i wykonywali takie, które będą dobrą ilustracją napisanych artykułów. Kłopot sprawiło niektórym przesłanie wykonanych telefonem zdjęć do wychowawcy.

  

Kiedy wszystkie komponenty naszej pracy były gotowe, spotkaliśmy się w pracowni komputerowej,  przepisaliśmy teksty artykułów, wkleiliśmy zdjęcia i złożyliśmy całą okładkę.

Największym wyzwaniem było wymyślenie tytułu gazetki. Padło ich wiele, a zwyciężyła "Zwariowana klasa". Wydrukowaną gazetkę wysłaliśmy na konkurs w listopadzie.

  

 Do stycznia czekaliśmy na werdykt. Z entuzjazmem przyjęliśmy wiadomość, że znaleźliśmy się wśród 10 głównych laureatów konkursu i tym samym wygraliśmy warsztaty dziennikarskie dla całego zespołu. Z niecierpliwością czekamy na te zajęcia.

klasa 5c i wychowawca Elżbieta Soja

ZAJĘCIA TERENOWE W CHROMCU – WARSZTAT „ ŚLADY I TROPY ZWIERZAT” – wycieczka klasy 1b i 1c

opublikowane: 4 lut 2018, 07:46 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 8 lut 2018, 10:17 ]

Dnia 31 stycznia 2018 r. uczniowie klasy 1b i 1c wyjechali na wycieczkę do Chromca. Tam w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „ Jeleniówka” odbyły się zajęcia „ Ślady i tropy zwierząt”. Przed „ Jeleniówką” powitali nasPpanowie leśniczy, który przeprowadzili z nami zajęcia. Na początku poznaliśmy zwierzęta zamieszkujące polskie lasy i nasze najbliższe okolice. Ustalaliśmy podobieństwa i różnice między różnymi gatunkami. Prowadzący pokazywał nam i uczył jak nazywają się zwierzęta i jak są zbudowane. Nauczyliśmy się odróżniać króliki od zajęcy, czaplę białą od czapli siwej, łasicę od gronostaja. Ustaliliśmy w jaki sposób można tropić zwierzęta i jakie ślady pozostawiają zwierzęta. Wiemy, że zwierzęta trudno jest zobaczyć z bliska, ponieważ boją się ludzi, ale zimą można się o nich dużo dowiedzieć odczytując ślady i tropy , które są jak listy pisane na śniegu, albo po błocie. Po śniadaniu wyruszyliśmy na zajęcia terenowe do lasu. Tam odszukiwaliśmy tropów i śladów bytowania zwierząt. Tropy było niestety ciężko dostrzec, ponieważ śnieg już się roztopił, ale ślady zwierząt „mali detektywi” odszukiwali bez problemów ( obgryzione szyszki, odchody, ślady buchtowania dzików, „spałowania” młodej kory drzew przez jelenia, kretowiska ,…)

Przy paśniku Pan leśniczy opowiadał nam jak należy pomagać zwierzętom, żeby przetrwały zimę. Widzieliśmy paśniki i lizawki. Powtórzyliśmy wszystkie wiadomości o tropieniu zwierząt. Znaleźliśmy odciśnięte w błocie ślady dzików i jeleni oraz ich odchody. W lesie obserwowaliśmy zwierzęta przez lornetkę, były to ilustracje przygotowane przez nasze panie. Zadowoleni wróciliśmy do Centrum Edukacji, gdzie przy ognisku i pysznych kiełbaskach odbył się konkurs ekologiczny i sprawdzenie naszej wiedzy. Otrzymaliśmy w nagrodę książeczki, odblaski z tropami zwierząt i drewniane linijki. Pożegnaliśmy się edukatorami. Na pewno tu wrócimy po kolejną dawkę wiedzy. Bardzo się wszystkim podobało i mamy nadzieję, że podczas następnych wycieczek poznamy inne zwierzęta.
red. W. Bućko
Film

Warsztaty origami

opublikowane: 11 sty 2018, 12:09 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 11 sty 2018, 12:14 ]

Jubileuszowe, piąte warsztaty origami w naszej szkole!
 
Kolejni uczniowie uczą się odczytywać instrukcje, składać precyzyjnie kwadratowe karteczki, budować wielościany techniką modułowego origami.
    
W tym roku spotkali się weterani origami (mistrzowie: Wojtek i Ewa), średniozaawansowani oraz nowi uczniowie, uczący się podstawowych technik. Razem było 19 uczniów.
  
Swoją obecnością zaszczyciły nas panie
  • Magda Molis
  • Beata Baczyńska-Smyczek
  • Bożena Charkiewicz.
  
Uczniowie zobaczyli, jak to jest, kiedy mogą coś wytłumaczyć swojej pani, zrobić coś lepiej niż nauczyciel. Dla nich frajda, dla nauczycieli satysfakcja.
  
Teraz niektórzy przygotują prace na konkurs. A wszyscy trzymamy kciuki!!!

opiekun Elżbieta Soja

Coraz bliżej święta...

opublikowane: 22 gru 2017, 05:53 przez SP 4 Lubań

Przystroiliśmy choinkę, 

nie zabrakło akcentów matematycznych.
 

Przygotowaliśmy własnoręcznie prezenty.
  
obejrzeliśmy Jasełka
podzieliliśmy się opłatkiem
spróbowaliśmy pyszności
słuchaliśmy i próbowaliśmy śpiewać kolędy
a hitem była wata cukrowa

Dobrych Świąt życzy 5c i E. Soja

Spotkanie z Kawalerem Orderu Uśmiechu Biskupem Antonim Długoszem

opublikowane: 21 gru 2017, 08:53 przez SP 4 Lubań

Uśmiech, radość, śpiew i taniec tak można w kilku słowach streścić spotkanie z biskupem Antonim Długoszem, które miało miejsce w Szkole Podstawowej nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiech w Lubaniu w dniu 18 grudnia 2017 roku. Było to wielkie przeżycie gościć tak zacnego Gościa. Biskup Antoni Długosz jest Kawalerem Orderu Uśmiechu, który został Jemu przyznany na prośbę dzieci niepełnosprawnych. Jest to pierwszy Kawaler tego orderu, którego mogliśmy poznać osobiście i który gościł w nasze szkole. Biskup Antoni „kupił” nas od razu ciepłym uśmiechem i poczuciem humoru. Przywitaliśmy Go piosenką „Bądź pozdrowiony Gościu nasz”, która w aranżacji Biskupa brzmiała wyjątkowo. Całe spotkanie przebiegało w atmosferze radości z oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. A jeżeli była radość to koniecznie musiał do niej dołączyć taniec. Tańczyli wszyscy znajdujący się w sali gimnastycznej. Dzieci z niedowierzaniem patrzyły na skaczącą i śpiewającą Panią dyrektor oraz swoich nauczycieli. A kiedy Biskup Antoni zaproponował wspólny śpiew piosenki „Taki duży, taki mały może świętym być”, sala gimnastyczna aż się trzęsła w posadach.

To były niezapomniane chwile, pełne ciepła i radości, którą „zaraża” Biskup Antoni Długosz. Podczas tego spotkania nikt nie mógł pozostać smutny, po prostu trzeba było się śmiać.

red. Beata Kwiecińska

Zdjęcia

„Mój wymarzony pokój” na języku angielskim w klasie 5a

opublikowane: 21 gru 2017, 08:50 przez SP 4 Lubań

W ramach realizacji zagadnień związanych z tematyką „dom”, uczniowie klasy 5a wykonali  własne projekty 3D swojego wymarzonego pokoju. Dzieci wykazały się niezwykłym talentem plastycznym, pomysłowością i kreatywnością. Praca plastyczna zmotywowała uczniów również do samodzielnego zgłębienia leksyki dotyczącej poruszonego tematu. Ostatecznym zadaniem było wykonanie opisu pokoju w języku angielskim oraz prezentacji swojej pracy na forum klasowym.

Prace uczniów możemy podziwiać na załączonych zdjęciach.

red. Magdalena Molis

Fotografie

1-10 of 71