Kronika 2017/18

Dzień z Technologią w naszej szkole!

opublikowane: 18 lis 2017, 08:39 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 19 lis 2017, 11:51 ]

Po raz trzeci społeczność naszej szkoły bierze udział w konkursie na zorganizowanie Dnia z Technologią. Tym razem ideą przyświecającą podejmowanym działaniom było uczenie się od siebie nawzajem, zrealizowane pod hasłem: „Ja Wam pokażę!” Ten sposób prowadzenia zajęć, gdy uczniowie uczą nauczycieli, nauczyciele uczniów, starsi uczniowie, także z zaprzyjaźnionych szkół ponadgimnazjalnych- młodszych, wniósł powiew świeżości w tradycyjnie pojmowany proces edukacyjny. 

Wykorzystując bazę naszej szkoły z zakresu TIK: komputery, rzutniki, tablice interaktywne, aparaty fotograficzne oraz sprzęt przyniesiony przez uczniów: tablety, smatfony, laptopy, społeczność szkolna wiele nauczyła się od siebie wzajemnie w tym dniu, poznając nowe programy czy aplikacje usprawniające i uatrakcyjniające naukę.

 


Uczniowie klas VII a i VII b mieli okazję uczestniczyć w zajęciach informatyki w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu. Zajęcia te pozwoliły uczniom rozwinąć horyzonty w dziedzinie programowania, pokazały dlaczego warto uczyć się matematyki i jak ważna jest ona w programowaniu. Choć jak uczniowie sami przyznawali, było to jak rzucenie się na głęboką wodę, gdy dopiero uczymy się pływać. Nie wszystko było dla nich zrozumiałe, ale wiele osób te zajęcia zachęciły, by dowiedzieć się czegoś więcej o programowaniu. 
Natomiast spotkanie z członkami Koła Robotyki z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. A. Mickiewicza w Lubaniu było inspirującym doświadczeniem, pozwalającym poznać tajniki budowy robotów, a także programowania. Uczniowie mogli z bliska obejrzeć roboty wykonane przez ich starszych kolegów, sprawdzić ich działanie, a także programować w Scratch-u.  Uczenie się od siebie buduje dobre relacje i rozwija! A o to chodzi w edukacji!

autor: Monika Boniarczyk

Fotografie

Film - TIK na w-fie

Dzień z technologią - zabawa z robotami

Zajęcia świetlicowe Dzień z Technologią z aplikacją Musical.ly

1B - TYDZIEŃ PEŁEN WRAŻEŃ

opublikowane: 18 lis 2017, 08:38 przez SP 4 Lubań

„Nasi mali przyjaciele” to tytuł bloku tematycznego jaki omawiany był w klasie 1 b. Przez cały tydzień u pierwszaków wrzało. Gościliśmy na zajęciach kotkę Pusię . Wiktoria – jej właścicielka opowiedziała nam, w jaki niezwykły sposób Pusia dotarła do Polski z Danii. Na początku zajęć kotka była bardzo przestraszona. Śmialiśmy się, że nie rozumie języka polskiego, jednak po chwili czuła się jak u siebie w domu. Specjalnie też w tym dniu uczniowie przygotowywali prace plastyczne z płyty CD „ Mój kociak”. Kolejnym gościem w naszej klasie był kundelek Ady i sznaucerka Oliwiera. Sznaucerka popisywała się umiejętnościami gry w balona. Klasa szalała. Zwierzaki zawsze są wyczekiwanymi przez dzieci gośćmi. Ich obecność podczas lekcji służy nie tylko zabawie, ale przede wszystkim nauce. Uczyliśmy się o zwyczajach tych zwierząt, o tym jak się nimi opiekować, czytaliśmy wiersze o naszych pupilach. Rozmawialiśmy o tym jakie zagrożenia niosą obce zwierzaki. Omawialiśmy podstawowe wiadomości dotyczące mowy ciała psów, metod postępowania w sytuacji zagrożenia, a także sposobów ich unikania. Oglądaliśmy filmy, prezentacje i wykonywaliśmy ćwiczenia multimedialne. Najbardziej wyczekiwanym momentem była wycieczka do przychodni weterynaryjnej. Celem wizyty było zapoznanie uczniów ze specyfiką pracy lekarza weterynarii oraz kształtowanie postaw humanitarnych w stosunku do zwierząt. Doktor opowiedział uczniom o konieczności niesienia pomocy naszym czworonożnym przyjaciołom oraz zapoznał dzieci z rodzajami badań jakie można wykonać w gabinecie weterynaryjnym. Uczniowie mieli też okazję zwiedzić pracownię rentgenowską, gdzie wykonuje się zdjęcia RTG. Pan weterynarz pokazywał nam zdjęcia złamanej nogi psa i chory brzuszek innego zwierzaka. Oglądaliśmy przez mikroskop pasożyty, z którymi borykają się nasi pupile. Podobało nam się spotkanie w przychodni. Bardzo dziękujemy panu doktorowi Piotrowi Kłosowskiemu za poświęcony nam czas i bardzo sympatyczne przyjęcie. A zwierzętom życzymy samych takich lekarzy z prawdziwym powołaniem. W piątek czekała na nas kolejna atrakcja – wycieczka do sklepu zoologicznego. Celem wyprawy była przede wszystkim bezpośrednia obserwacja oraz rozwijanie właściwej postawy wobec zwierząt. Pani ekspedientka przedstawiła nam zwierzęta dostępne w sklepie, wskazując na ich zwyczaje, tryb życia oraz sposób odżywiania. Największe zainteresowanie dzieci wzbudziły ryby, pyton królewski, bazyliszek i łysa świnka morska. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli różne akcesoria niezbędne przy hodowli zwierząt, takie jak klatki, koszyki, pożywienie, witaminy oraz zabawki. Czas w sklepie zoologicznym upłynął nam miło i pouczająco. Pełni nowych wrażeń i informacji wróciliśmy do szkoły. Był to bardzo pracowity tydzień dla dzieci i nauczyciela.

red. Wioletta Bućko

W ExploraParku nie można się nudzić

opublikowane: 18 lis 2017, 03:03 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 18 lis 2017, 03:23 ]

W czwartek 16 listopada 2017 r. uczniowie klasy 5c, 6c i trzy dziewczyny z 6a wybrali się do Wałbrzycha na lekcję "Matematyka w przyrodzie" w ExploraParku.

Usłyszeli o
 • liczbach Fibonacciego, jak się je tworzy, gdzie występują w przyrodzie,przeanalizowali budowę niektórych kwiatów, owoców i liści pod tym kątem,
 • budowie plastra miodu, zastanawiali się, skąd pszczoły wiedziały, że ich komórka powinna być częścią dwunastościanu rombowego, dowiedzieli się, jak człowiek wykorzystuje doświadczenie pszczół.

Co uczniowie powiedzieli po wycieczce?
 • Na wycieczce było ciekawie ponieważ uczyliśmy się poprzez zabawę, dowiedzieliśmy się ciekawych informacji i świetnie się bawiliśmy. Ta wycieczka była ciekawa i pouczająca i byłoby fajnie, gdybyśmy pojechali tam jeszcze raz.
 • Na wycieczce bardzo mi się podobało, fajnie się bawiłam i miło spędziłam czas z kolegami i koleżankami.
 • Na wycieczce było fajnie i bardzo ciekawie i miałam super parę w autobusie, jak wracaliśmy. Wycieczka była ciekawa i fajna.
 • Było bardzo ciekawie, dużo gier i zabaw, więc ten czas bardzo szybko zleciał.
 • Było bardzo interesująco o czy mogłam się uczyć przez zabawę. Co naprawdę mi pomogło.
 • Zajęcia były bardzo interesujące, było dużo interesujących zabawek technicznych i matematycznych.
 • Tak pisali oszczędzający tusz: Było fajnie; Bardzo mi się podobało; Na wycieczce było super! Wszystko mi się podobało; Na wycieczce było fajnie. Tak naprawdę podobało mi się wszystko bez wyjątku; Na wyciecze było: fajnie, ciekawie i interesująco, ogólnie było SUPER; Było bardzo fajnie. Było dużo atrakcji! :) !; Na wycieczce było bardzo ciekawie, dużo zabawek i zagadek.
 • Najbardziej podobało mi się w autobusie, bo mieliśmy vipowskie miejsca, a na vipowskich miejscach trzęsło bardzo i było super.
A co tam tak naprawdę było?
 • Najbardziej podobały mi się w Exploraparku jakby "talerze", które odbijały fale dźwiękowe, a były umieszczone na dwóch końcach sali. A jedna osoba słyszała drugą, mimo, że ta mówiła szeptem.

 • Najbardziej podobał mi się, jak mówiłem do kółka z kolegą, to osoba na środku sali nie słyszała. Ogólnie było super.
 • Mi się podobała zabawa z klockami.

 • Wszystko mi się podobało. Mimo że mam 12 lat, bardzo podobały mi się klocki Lego, ponieważ można było budować kreatywne rzeczy.
 • Najbardziej podobało mi się akwarium i kinect.

 • Najbardziej podobała mi się gra na kinect.


 • Zajęcia były interesujące, było dużo ciekawych wynalazków, najbardziej podobały mi się lustra.

 • Najbardziej podobały mi się lustra. Były lustra w paski, jedna osoba siedziała po jednej stronie, druga po drugiej i się widziały pół na pół.
 • Najbardziej podobały mi się lustra (pisało kilka osób).
 • Było bardo dużo luster z różnymi odbiciami, układankami i zagadki matematyczne.
 • Najbardziej podobały mi się lustra i rury, którymi się słyszało.

 • Najbardziej podobały mi się różnego rodzaju lustra i klocki.
 • Najbardziej podobały mi się klocki z magnesami i lustra, tak naprawdę wszystko.

 • Zabawka, która podobała mi się, to kulka która jechała do góry, kiedy rozszerzało się dwa metalowe patyczki, ponieważ doszłam do plutona.

 • Na wycieczce podobały mi się bączki z nadrukowanymi wzorami.
 • A najbardziej podobało mi się małe pianino.

Czyli: 
Najlepsze był WSZYSTKO

Opiekunki: Joanna Bernacka, Marzena Tomczyk i Elżbieta Soja też się pobawiły :)
Warto dodać, że można pojechać tam indywidualnie i po wykupieniu biletu być tak długo, aż się znudzi (lub zamkną ExploraPark)
relacje dzieci spisała E. Soja

„ACH, TA PIPPI”- PRZEDSTAWIENIE EDUKACZJNE

opublikowane: 13 lis 2017, 09:21 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 14 lis 2017, 09:19 ]

Teatr odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka – kształtuje jego osobowość, rozwija umiejętności twórczej ekspresji, wpływa na kształtowanie intelektu, dlatego nasi uczniowie uczestniczą w wyjściach na spektakle teatralne o charakterze edukacyjnym.

13 listopada 2017 r. dzieci z klas I b, I c i III a i III e pod opieką swoich wychowawców oglądały w MDK „Osadnik” przedstawienie pt.“Ach, ta Pippi”. W spektaklu przygotowanym przez Narodowy Teatr Edukacji wystąpiła Pippi, dzięki której dzieci dowiedziały się, co znaczy prawdziwa przyjaźń i dlaczego warto być dobrym dla zwierząt? Spektakl przygotowany dla dzieci był bardzo pouczający, niezwykle efektowny i barwny, jak włosy samej Pippi. Oprócz aktorów występowały również dwie wspaniałe lalki teatralne. Podczas przedstawienia zachwycaliśmy się scenografią, wesołymi piosenkami, grą aktorów i zastosowaniem kolorowych projekcji multimedialnych. Spektakl bardzo się wszystkim podobał, a kontakt z „żywym” aktorem dał dzieciom wiele pozytywnych wrażeń. Z niecierpliwością czekamy na następny występ Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Brawo! 
 red. Joanna Smaga

Projekt w klasie III e „PODRÓŻE Z OBIEŻYŚWIATEM- EUROPA”.

opublikowane: 13 lis 2017, 09:19 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 14 lis 2017, 09:20 ]

Klasa III e postanowiła wyruszyć w podróż palcem po mapie realizując projekt edukacyjny „Podróże z Obieżyświatem”. Pierwszym przystankiem była Europa. Aby lepiej poznać ten kontynent uczniowie przygotowali prezentacje na temat wybranych państw europejskich. Efekty pracy były wspaniałe. Prezentacje multimedialne, liczne zdjęcia, plakaty, filmy urozmaicały wystąpienia dzieci. Mogliśmy zobaczyć stroje hiszpańskie, makietę Rosji, ale największym zaskoczeniem były przygotowane smakołyki z Francji, Włoch, Chorwacji i Rosji. Realizując kolejne zadania świetnie się bawiliśmy , ale  przede wszystkim wiele się nauczyliśmy.

Red Joanna Smaga

Fotografie

„ŚNIADANIE DAJE MOC” OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY – EDYCJA 2017 r.

opublikowane: 13 lis 2017, 09:18 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 14 lis 2017, 09:22 ]

8 listopada 2017 r. klasy I a, I b, I c, II a , III a , III e , III f włączyły się do ogólnopolskiej akcji „ Śniadanie daje moc”. Akcja odbyła się w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. W ramach programu edukacyjnego przez kilka dni w naszej szkole w klasach przeprowadzane były zajęcia na temat zdrowego odżywiania. Klasa I b uczestniczyła w misjach śniadaniowych, które miały formę interaktywnych zajęć. Pierwszaki poznały kosmicznych przyjaciół, którzy pomagali na Planecie Niedojadków, wykonując liczne zadania. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Lista 12 zasad zdrowego odżywiania zaczyna się od mycia rąk. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa i chleb zamiast bułek, a także picie wody czy soków, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o niezbędnym ruchu i słodyczach, które nie są zbyt zdrowe. 

 
7 listopada 2017 r. odbył się Szkolny Konkurs dla klas I-IV „ Super śniadaniówka”, który cieszył się wielkim zainteresowaniem. Jury szkolne wybierało najbardziej twórcze i pożywne drugie śniadanie. Zadanie nie było proste. Rodzice wykazali sie niezwykłą kreatywnością. Wyniki konkursu ogłoszono na stronie szkoły w zakładce: Konkursy. Po licznych zajęciach wiemy, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Na korytarzu szkolnym powstała też galeria z pięknymi plakatami. Warto tam zajrzeć i poczytać, a może się trochę przerazić np. plakatem z grubasem. Jednak najbardziej ucieszyło uczniów samodzielne przygotowywanie szkolnego śniadania. Każda klasa tworzyła zdrowe pyszności: kolorowe kanapki, sałatki, faszerowane jajeczka, marchewkowe przekąski, pyszne twarożki. Zapachy unosiły się po całej szkole. W akcję zaangażowali się również rodzice uczniów, wyrażając aprobatę oraz uznanie dla takich działań, także zaopatrując dzieci w zdrowe artykuły spożywcze. Uczniowie z entuzjazmem uczestniczyli w podjętej akcji, przygotowując wspólnie posiłek oraz nakrywając do stołu. Na zdrowe, pyszne śniadanie, które daje moc i energię na cały dzień została zaproszona również Dyrekcja Szkoły. Na drugiej przerwie zaczęliśmy degustację, która chyba całej społeczności szkolnej się bardzo podobała. Podczas spożywania wspólnego śniadania, w każdej klasie zwracano uwagę na kulturę jedzenia.

Dziękujmy Rodzicom oraz Wychowawcom za zaangażowanie się w realizację tego projektu. Akcja dała uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również dała szansę na integrację grupy i zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.

red. Karolina Piskorz, Wioletta Bućko - koordynatorzy programu

NARODOWY DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI - PODSUMOWANIE

opublikowane: 13 lis 2017, 09:15 przez SP 4 Lubań

 „Święta miłości kochanej ojczyzny

Czują Cię tylko umysły poczciwe! ” ( Ignacy Krasicki )

 

   

        W XXI- wszy wiek Polska wkroczyła wolna i niepodległa, ale jak uczy historia nie zawsze tak było – nasz kraj upadał, by znów się odrodzić. Przez 123 lata Polska znajdowała się pod rządami obcych mocarstw: Rosji, Prus i Austrii.
Zaborcza polityka tych państw koncentrowała się wokół całkowitego wcielenia ziem polskich w obszar własnych granic, usunięcia języka polskiego ze szkół, urzędów i instytucji państwowych, wyparcia kultury narodowej i wiary.
Polityka ta miała doprowadzić do likwidacji państwa polskiego, pozbawienia Polaków największych wartości, jakimi są- wolność i niepodległość.

        Z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, jak co roku w naszej szkole został przeprowadzony projekt edukacyjny, na który składały się:

- zajęcia warsztatowe ( uczniowie wykonywali własnoręcznie flagi i wianki),

- projekcja filmów  tematycznych ukazujących czasy I Wojny Światowej,

- część artystyczna pod Ratuszem Miejskim  - „Z pieśnią na ustach…”,

- Kahoot z historii, czyli quiz historyczny,

- konkurs plastyczny  pt. „11.11.1918r.”  oraz 

- konkurs na najciekawszą gazetkę szkolną dotyczącą 11 Listopada 1918r.

 

         Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku to radosna data, przyniosła przecież Polakom zwycięstwo i upragnioną wolność. Tak właśnie chcieliśmy ją uczcić – radośnie. Punktem kulminacyjnym była część artystyczna pod Ratuszem Miejskim, gdzie wysłuchaliśmy pieśni żołnierskich, a następnie poustawiani w różnych częściach miasta odśpiewaliśmy w jednym momencie pieśń pt. „My Pierwsza Brygada”.       Młodzi strzelcy i legioniści, którzy o niepodległość tak ofiarnie walczyli , spełniali marzenia wielu pokoleń Polaków. Kiedy szli na bój, towarzyszyły im pieśni i piosenki, powstające w okopach, na froncie, w marszu. Pozwalały przetrwać trudy walki, dodawały otuchy, rozweselały. Dziś chcemy, żeby te pieśni ciągle żyły, żeby młode pokolenie o nich nie zapomniało. W taki właśnie sposób świętowaliśmy rocznicę niepodległości – poprzez śpiew: o wojence, szarej piechocie, komendancie…Te pieśni które są częścią naszej historii i narodowej kultury, zawsze prawdziwie wzruszały polskie serca. Nie wolno dopuścić, by dziś pozostały w pożółkłych śpiewnikach. Powinny dalej żyć, być obecne w polskiej duszy, budzić ciepłe uczucia, oddziaływać na serca i umysły kolejnych pokoleń. Nasze wspólne śpiewanie to hołd, jaki składamy tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość. To także nasza radość, że mamy dzisiaj wolną Polskę - naszą ukochaną Ojczyznę.

A oto wyniki konkursów, które odbyły się z okazji Święta Niepodległości:

Konkurs plastyczny pt. „11.11.1918r.”:

I miejsce:

Oliwier Czuchryta, kl. VII „a”

II miejsce:

Piotr Wojtusik, kl. V „c”

Maja Sidor, kl. VI „b”

III miejsce:

Karol Gut, kl. VI „b”

Ewa Duszeńko, kl. VI „b”

Wyróżnienia otrzymali:

Oliwier Lebda, kl. I „b’

Katarzyna Szkudlarek, kl. VI „b”

Rafał Zając, kl. IV „e”

Jakub Puziewicz, kl. IV „e”

KAHOOT z historii:

ZWYCIĘZCY - Kacper Kalinik z kl. VII „c” i Dominki Żuk z kl. V „a”

Konkurs na najciekawszą gazetkę dotyczącą 11 Listopada 1918r.:

I miejsce: KLASA IV „e”

II miejsce: KLASA III „a”, „c”

III miejsce: KLASA IV „b”

Ponadto wyróżnieniem książkowym uhonorowany został Kacper Kalinik, uczeń kl. VII „c”, za przygotowanie prezentacji multimedialnej dotyczącej osoby – symbolu odzyskania przez Polskę niepodległości - Józefa Piłsudskiego.

KAŻDA NAGRODZONA OSOBA OTRZYMAŁA PAMIĄTKOWY DYPLOM ORAZ NAGRODY NIESPODZIANKI, KTÓRE ZOSTAŁY WRĘCZONE PRZEZ PANIĄ DYREKTOR ELWIRĘ WOJTUSIK.

red. A. Franczak

Fotografie

Film 1

Film 2


 

Grosz do grosza.

opublikowane: 8 lis 2017, 08:29 przez SP 4 Lubań

                                                                  „ W SKO dziś oszczędzamy

                                                   na zieloną szkołę jutrowy jeżdżamy”


Dnia 27 pażdziernika 2017 r. wybraliśmy się na wycieczkę do Banku PKO BPSA w Lubaniu , gdzie czekała na nas opiekunka SKO pani Agnieszka Rutkowska. 

To dzięki niej mieliśmy możliwość dowiedzieć się wielu rzeczy na temat funkcjonowania banku, pracy kasjerów i doradców finansowych . Jakie są różne formy płatności oraz  znaczenie konta bankowego i karty bankomatowej we współczesnym świecie.                                                                      Największą ciekawostką było, w jaki sposób przelicza  się banknoty i za pomocą jakiego  urządzenia można sprawdzić, czy dany banknot nie jest fałszywy.                                                                                       Na zakończenie , wzięliśmy udział w quzie z wiedzy o banku. Poprawnie odpowiadając na pytania, otrzymaliśmy  upominki.                   

Uczniowie klasy III C SP 4 w Lubaniu serdecznie dziękują pani Agnieszce Rutkowskiej  za ciekawą lekcję z dziedziny bankowości.

 red. M. Grzesińska

Fotografie

Kuchenne rewolucje klasy III C

opublikowane: 7 lis 2017, 06:40 przez SP 4 Lubań

„ Mówią że kapusta jest jak głowa pusta
jednak kłamstwa to i kpiny -w niej są witaminy!!!”


30 października 2017 r. uczniowie klasy III c uczestniczyli w warsztatach kulinarnych będące podsumowaniem bloku tematycznego pt. „ Na tropie jesieni” Tym razem zawitał do nich szef kuchni pan Tomasza Bakan , który opowiadał o witaminach i zdrowym odżywianiu, szczególnie w okresie jesiennym. Podzielił klasę na grupy, ustalił przepisy i rozdzielił zadania. 

Dzieci pod opieką swojej wychowawczyni oraz zaproszonego kucharz ubrani pięknie w fartuszki, przystąpiły do pracy . Samodzielnie kroiły i przyrządzały surówki, przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy
posługiwaniu się nożem. Podczas zajęć uczniowie rozwijali swoje praktyczne umiejętności kulinarne, uczyli się pracy w grupie, podziału obowiązków i dogodnego rozplanowania czasu potrzebnego do przygotowania posiłku. Jak również tworzenie higienicznych warunków pracy podczas przygotowywania i spożywania surówek. 
Do kulinarnej przygody czynnie dołączyła się pani dyrektor Marzena Tomczyk, która miała za zadanie pokroić cebulę w kostkę. 

Warsztaty zakończyły się degustacją wykonanych przez uczniów surówek. 

„Mali kucharze” z klasy III c serdecznie dziękują panu Tomaszowi za ofiarowany im swój czas, pomysły. Za tak owocne i pełne wrażeń spotkanie. 
red. M. Grzesińska

Szkolenie dla pocztów sztandarowych

opublikowane: 6 lis 2017, 08:59 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 9 lis 2017, 08:48 ]

25 października br. wzięliśmy udział w szkoleniu pocztów sztandarowych. Szkolenie odbyło się w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. Po wysłuchaniu części teoretycznej odbyła się część praktyczną, w której mogliśmy poćwiczyć umiejętności niezbędne dla osób tworzących poczet sztandarowy. Wysłuchaliśmy szczegółowych instrukcji, jak zachowywać się w czasie uroczystości, na co uważać i jakich błędów nie popełniać. Celem spotkania było również ujednolicenie ceremoniału, aby w czasie uroczystości poczty tworzyły zwarty i harmonijny szyk. Otrzymaliśmy obietnicę, że odbędzie się kolejne szkolenie, w którym na pewno weźmiemy udział.

opiekun SU

1-10 of 37