Kronika 2017/18‎ > ‎

1B - TYDZIEŃ PEŁEN WRAŻEŃ

opublikowane: 18 lis 2017, 08:38 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 27 lis 2017, 08:59 ]
„Nasi mali przyjaciele” to tytuł bloku tematycznego jaki omawiany był w klasie 1 b. Przez cały tydzień u pierwszaków wrzało. Gościliśmy na zajęciach kotkę Pusię . Wiktoria – jej właścicielka opowiedziała nam, w jaki niezwykły sposób Pusia dotarła do Polski z Danii. Na początku zajęć kotka była bardzo przestraszona. Śmialiśmy się, że nie rozumie języka polskiego, jednak po chwili czuła się jak u siebie w domu. Specjalnie też w tym dniu uczniowie przygotowywali prace plastyczne z płyty CD „ Mój kociak”. Kolejnym gościem w naszej klasie był kundelek Ady i sznaucerka Oliwiera. Sznaucerka popisywała się umiejętnościami gry w balona. Klasa szalała. Zwierzaki zawsze są wyczekiwanymi przez dzieci gośćmi. Ich obecność podczas lekcji służy nie tylko zabawie, ale przede wszystkim nauce. Uczyliśmy się o zwyczajach tych zwierząt, o tym jak się nimi opiekować, czytaliśmy wiersze o naszych pupilach. Rozmawialiśmy o tym jakie zagrożenia niosą obce zwierzaki. Omawialiśmy podstawowe wiadomości dotyczące mowy ciała psów, metod postępowania w sytuacji zagrożenia, a także sposobów ich unikania. Oglądaliśmy filmy, prezentacje i wykonywaliśmy ćwiczenia multimedialne. Najbardziej wyczekiwanym momentem była wycieczka do przychodni weterynaryjnej. Celem wizyty było zapoznanie uczniów ze specyfiką pracy lekarza weterynarii oraz kształtowanie postaw humanitarnych w stosunku do zwierząt. Doktor opowiedział uczniom o konieczności niesienia pomocy naszym czworonożnym przyjaciołom oraz zapoznał dzieci z rodzajami badań jakie można wykonać w gabinecie weterynaryjnym. Uczniowie mieli też okazję zwiedzić pracownię rentgenowską, gdzie wykonuje się zdjęcia RTG. Pan weterynarz pokazywał nam zdjęcia złamanej nogi psa i chory brzuszek innego zwierzaka. Oglądaliśmy przez mikroskop pasożyty, z którymi borykają się nasi pupile. Podobało nam się spotkanie w przychodni. Bardzo dziękujemy panu doktorowi Piotrowi Kłosowskiemu za poświęcony nam czas i bardzo sympatyczne przyjęcie. A zwierzętom życzymy samych takich lekarzy z prawdziwym powołaniem. W piątek czekała na nas kolejna atrakcja – wycieczka do sklepu zoologicznego. Celem wyprawy była przede wszystkim bezpośrednia obserwacja oraz rozwijanie właściwej postawy wobec zwierząt. Pani ekspedientka przedstawiła nam zwierzęta dostępne w sklepie, wskazując na ich zwyczaje, tryb życia oraz sposób odżywiania. Największe zainteresowanie dzieci wzbudziły ryby, pyton królewski, bazyliszek i łysa świnka morska. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli różne akcesoria niezbędne przy hodowli zwierząt, takie jak klatki, koszyki, pożywienie, witaminy oraz zabawki. Czas w sklepie zoologicznym upłynął nam miło i pouczająco. Pełni nowych wrażeń i informacji wróciliśmy do szkoły. Był to bardzo pracowity tydzień dla dzieci i nauczyciela.

red. Wioletta Bućko