Kronika 2017/18‎ > ‎

CZY WIESZ CO TO JEST ALFABET BRAILLE’A?

opublikowane: 13 mar 2018, 10:03 przez SP 4 Lubań
12 marca 2018 roku z uczniami klasy 3a spotkał się pan Leszek Marzec – prezes Lubańskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych, który bardzo chętnie przyjął zaproszenie wychowawcy, aby przybliżyć dzieciom temat niepełnosprawności osób niewidomych i niedowidzących. Sam jest osobą słabo widzącą, ale w życiu codziennym jest samodzielny. Podczas realizacji bloku tematycznego pt. „Jak widzimy świat?” uczniowie czytali teksty z różnych źródeł zdobywając wiadomości na temat narządu wzroku. Poznawali budowę oka i funkcje poszczególnych jego części. Odpowiadali na pytanie: „Kim jest krótkowidz, a kim dalekowidz?” oraz „Jaką rolę w życiu człowieka pełnią oczy?”. Poznawali zachowania niebezpieczne i przyjazne dla oka i wzroku. A na zakończenie zajęć mieli okazję poznać funkcje i sposób działania różnych przedmiotów ważnych w życiu osób, których oczy nie spełniają swojej funkcji – osób niepełnosprawnych. Pan Leszek Marzec przyniósł ze sobą składane białe laski, służące niewidomym i niedowidzącym do bezpieczniejszego poruszania się np. ulicami miasta. Inne ciekawe przedmioty to: głośno mówiący kalkulator, podświetlana lupa, czytnik książek i muzyki, specjalna aplikacja w telefonie „czytająca głośno”. Dzieci miały również okazję „poczytać brajlem”, bo pan Leszek przyniósł grubą książkę napisaną tzw. ALFABETEM BRAILLE’A – specjalnym dla niewidomych punktowym pismem (szczegóły można poznać pod adresem http://www.braille.pl/). Okazało się jednak, że coraz mniej osób używa dziś tego pisma, bo elektronika zastępuje tę metodę. Spotkanie było bardzo ciekawe, dzieci miały wiele pytań do gościa i bardzo chętnie sprawdzały działanie zademonstrowanych urządzeń. Przekonały się też podczas różnych zabaw i ćwiczeń z zawiązanymi oczami, że gdy nie możemy polegać na wzroku, to czujemy niepewność, a nawet strach.

Pamiętajmy wszyscy o higienicznym, zdrowym, rozsądnym posługiwaniu się narządem wzroku. Ma nam służyć przez całe życie.

Red. K. Wergieluk