Kronika 2017/18‎ > ‎

Dziennikarska przygoda

opublikowane: 4 lut 2018, 08:24 przez SP 4 Lubań

Zaczęło się od lekcji wychowawczych dotyczących komunikacji, integracji i przyjaźni. Na niektórych z nich gościliśmy panie pedagog. I właśnie po jednej z nich w październiku pani Anna Kogut powiedziała nam o konkursie zespołowym "Przyjaźń" ogłoszonym w ramach kampanii "Zachowaj trzeźwy umysł".

 Zadaniem konkursu było zobrazowanie hasła "Przyjaźń" za pomocą zdjęcia, obrazu, tekstu lub dźwięku. Postanowiliśmy przygotować okładkę gazetki klasowej. Było nam o tyle łatwiej, że część uczniów klasy 5c kolejny rok pracuje w na kole dziennikarskim pod opieką pani Edyty Kalinowskiej-Hanki.

 Na godzinie wychowawczej wybieraliśmy tematy do gazetki związane z przyjaźnią, a było w czym wybierać: udział w rajdzie szkolnym, klasowy Dzień Chłopaka, wycieczka do Exploraparku, przygotowanie stoiska i występu na Jesienny Piknik. Uczniowie stwierdzili, że warto byłoby napisać także o pracy w grupach, o właściwym zachowaniu wobec przeciwnika na lekcjach wychowania fizycznego i zawodach sportowych oraz o ulubionych sposobach spędzania przerw.

Na kolejnej lekcji podzieliliśmy się na małe zespoły redakcyjne. Uczniowie wymyślali chwytliwe i intrygujące tytuły artykułów oraz pisali ich treść. Potem szukali w Internecie ciekawych okładek gazet oraz opracowali szablon naszej gazetki. W międzyczasie gromadzili zdjęcia i wykonywali takie, które będą dobrą ilustracją napisanych artykułów. Kłopot sprawiło niektórym przesłanie wykonanych telefonem zdjęć do wychowawcy.

  

Kiedy wszystkie komponenty naszej pracy były gotowe, spotkaliśmy się w pracowni komputerowej,  przepisaliśmy teksty artykułów, wkleiliśmy zdjęcia i złożyliśmy całą okładkę.

Największym wyzwaniem było wymyślenie tytułu gazetki. Padło ich wiele, a zwyciężyła "Zwariowana klasa". Wydrukowaną gazetkę wysłaliśmy na konkurs w listopadzie.

  

 Do stycznia czekaliśmy na werdykt. Z entuzjazmem przyjęliśmy wiadomość, że znaleźliśmy się wśród 10 głównych laureatów konkursu i tym samym wygraliśmy warsztaty dziennikarskie dla całego zespołu. Z niecierpliwością czekamy na te zajęcia.

klasa 5c i wychowawca Elżbieta Soja

Comments