Kronika 2017/18‎ > ‎

LEKCJA MUZEALNA - TO JEST TO !

opublikowane: 26 kwi 2018, 07:52 przez SP 4 Lubań
Klasa I b już od kilku miesięcy realizuje zadania programu „ Inspiruję do nauki” Fundacji Uniwersytetu Dzieci. Tym razem wybraliśmy się na zajęcia do Muzeum Regionalnego w Lubaniu. Były to działania uzupełniające scenariusz „ Co widać  na portrecie?  Podczas wycieczki mieliśmy poznać twórców, artystów, którzy w swojej działalności plastycznej przedstawiali  Lubań. Na samym początku przyciągnęły naszą uwagę trzy wielkoformatowe obrazy współczesnego plastyka lubańskiego, które namalował pan Leszek Wiertel, dziadek naszej koleżanki z klasy Leny. Dowiedzieliśmy się, że malarz tworzy  obrazy związane z historią naszego regionu. Najczęściej maluje sceny rodzajowe oraz portrety. Oglądaliśmy również dzieła innych  artystów. Podczas lekcji muzealnej dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o naszym mieście. Zajęcia w muzeum prowadził Pan Dyrektor muzeum Łukasz Tekieli, który w bardzo interesujący sposób przedstawił nam historię miasta. Zamiast tradycyjnego oprowadzania, opowiadał nam  o najciekawszych eksponatach znajdujących się w muzeum. Dowiedzieliśmy się jak wyglądało życie mieszkańców naszego miasta dawno temu. Najbardziej  interesującym momentem stała się opowieść o wspaniałej kolekcji ceramicznych naczyń znalezionych w piwnicach dawnych domostw. To była opowieść z dreszczykiem, o lęku przed podmianą dziecka przez demoniczne moce. Godzinny pobyt w muzeum dostarczył nam wielu ciekawych informacji. W dobrych humorach wróciliśmy na kolejną lekcję, niestety już w szkolnych murach.

red.  Uczniowie klasy I b , Wioletta Bućko