Kronika 2017/18‎ > ‎

MARATON PISANIA LISTÓW – 8.12.2017r.

opublikowane: 11 gru 2017, 07:59 przez SP 4 Lubań
AMNESTY INTERNATIONAL 

Amnesty International jest międzynarodowym ruchem ludzi działających

od 50 lat na rzecz poszanowania praw człowieka. Funkcjonuje na terytorium ok. 150 państw i terytoriów oraz zrzesza ponad 3 mln członków i członkiń na całym świecie. Wizją Amnesty International jest świat, w którym każda osoba będzie mogła w pełni korzystać z wszelkich praw zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, uchwalonej 10.12.1948r.

Członkowie AJ wierzą, że wspólne działania mogą zmieniać świat!!! Potwierdzeniem skuteczności tych działań jest Pokojowa Nagroda Nobla, którą AJ otrzymała już w 1977r. Organizacja bada, monitoruje i nagłaśnia przypadki łamania praw człowieka na całym świecie. Działania prowadzi w ramach różnego rodzaju kampanii.

Takim przykładem jest Maraton Pisania Listów, który odbywa się co roku w okolicach, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Podczas wydarzenia mobilizują się tysiące ludzi na całym świecie, aby solidarnie przeciwstawić się naruszeniom praw człowieka. Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka - w zeszłym roku podjęto 4,6 mln akcji, w samej Polsce napisano ponad 356 000 listów (356 645 listy w blisko 800 miejscach w całym kraju), a w działania Amnesty International w kraju zaangażowało się blisko 100 000 osób.

W tym roku nasza szkoła również przyłączyła się do Maratonu Pisania Listów. Listy w obronie tegorocznych bohaterów pisaliśmy 8 grudnia br. na piątej i szóstej godzinie lekcyjnej, w sali nr 16. W sumie napisaliśmy 50 listów i tym samym zainicjowaliśmy nowy trend w szkole. Być może, zgodnie z chęcią uczestników, w przyszłym roku zorganizujemy przedsięwzięcie na szerszą skalę i w przedświątecznym czasie pomożemy innym pisząc listy w ich obronie !!! A.Franczak 
Comments