Kronika 2017/18‎ > ‎

NARODOWY DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI - PODSUMOWANIE

opublikowane: 13 lis 2017, 09:15 przez SP 4 Lubań

„Święta miłości kochanej ojczyzny

Czują Cię tylko umysły poczciwe! ” ( Ignacy Krasicki )

W XXI- wszy wiek Polska wkroczyła wolna i niepodległa, ale jak uczy historia nie zawsze tak było – nasz kraj upadał, by znów się odrodzić. Przez 123 lata Polska znajdowała się pod rządami obcych mocarstw: Rosji, Prus i Austrii.
Zaborcza polityka tych państw koncentrowała się wokół całkowitego wcielenia ziem polskich w obszar własnych granic, usunięcia języka polskiego ze szkół, urzędów i instytucji państwowych, wyparcia kultury narodowej i wiary.
Polityka ta miała doprowadzić do likwidacji państwa polskiego, pozbawienia Polaków największych wartości, jakimi są- wolność i niepodległość.

Z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, jak co roku w naszej szkole został przeprowadzony projekt edukacyjny, na który składały się:

- zajęcia warsztatowe ( uczniowie wykonywali własnoręcznie flagi i wianki),

- projekcja filmów  tematycznych ukazujących czasy I Wojny Światowej,

- część artystyczna pod Ratuszem Miejskim  - „Z pieśnią na ustach…”,

- Kahoot z historii, czyli quiz historyczny,

- konkurs plastyczny  pt. „11.11.1918r.”  oraz

- konkurs na najciekawszą gazetkę szkolną dotyczącą 11 Listopada 1918r.

Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku to radosna data, przyniosła przecież Polakom zwycięstwo i upragnioną wolność. Tak właśnie chcieliśmy ją uczcić – radośnie. Punktem kulminacyjnym była część artystyczna pod Ratuszem Miejskim, gdzie wysłuchaliśmy pieśni żołnierskich, a następnie poustawiani w różnych częściach miasta odśpiewaliśmy w jednym momencie pieśń pt. „My Pierwsza Brygada”.       Młodzi strzelcy i legioniści, którzy o niepodległość tak ofiarnie walczyli , spełniali marzenia wielu pokoleń Polaków. Kiedy szli na bój, towarzyszyły im pieśni i piosenki, powstające w okopach, na froncie, w marszu. Pozwalały przetrwać trudy walki, dodawały otuchy, rozweselały. Dziś chcemy, żeby te pieśni ciągle żyły, żeby młode pokolenie o nich nie zapomniało. W taki właśnie sposób świętowaliśmy rocznicę niepodległości – poprzez śpiew: o wojence, szarej piechocie, komendancie…Te pieśni które są częścią naszej historii i narodowej kultury, zawsze prawdziwie wzruszały polskie serca. Nie wolno dopuścić, by dziś pozostały w pożółkłych śpiewnikach. Powinny dalej żyć, być obecne w polskiej duszy, budzić ciepłe uczucia, oddziaływać na serca i umysły kolejnych pokoleń. Nasze wspólne śpiewanie to hołd, jaki składamy tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość. To także nasza radość, że mamy dzisiaj wolną Polskę - naszą ukochaną Ojczyznę.

A oto wyniki konkursów, które odbyły się z okazji Święta Niepodległości:

Konkurs plastyczny pt. „11.11.1918r.”:

I miejsce:

Oliwier Czuchryta, kl. VII „a”

II miejsce:

Piotr Wojtusik, kl. V „c”

Maja Sidor, kl. VI „b”

III miejsce:

Karol Gut, kl. VI „b”

Ewa Duszeńko, kl. VI „b”

Wyróżnienia otrzymali:

Oliwier Lebda, kl. I „b’

Katarzyna Szkudlarek, kl. VI „b”

Rafał Zając, kl. IV „e”

Jakub Puziewicz, kl. IV „e”

KAHOOT z historii:

ZWYCIĘZCY - Kacper Kalinik z kl. VII „c” i Dominki Żuk z kl. V „a”

Konkurs na najciekawszą gazetkę dotyczącą 11 Listopada 1918r.:

I miejsce: KLASA IV „e”

II miejsce: KLASA III „a”, „c”

III miejsce: KLASA IV „b”

Ponadto wyróżnieniem książkowym uhonorowany został Kacper Kalinik, uczeń kl. VII „c”, za przygotowanie prezentacji multimedialnej dotyczącej osoby – symbolu odzyskania przez Polskę niepodległości - Józefa Piłsudskiego.

KAŻDA NAGRODZONA OSOBA OTRZYMAŁA PAMIĄTKOWY DYPLOM ORAZ NAGRODY NIESPODZIANKI, KTÓRE ZOSTAŁY WRĘCZONE PRZEZ PANIĄ DYREKTOR ELWIRĘ WOJTUSIK.

red. A. Franczak

Film 1