Kronika 2017/18‎ > ‎

OGÓLNOPOLSKI KONKURS UNIWERSYTETU DZIECI „ INSPIRUJĘ DO NAUKI” - TYTUŁ LAUREATA ZA REALIZACJĘ AUTORSKIEGO PROGRAMU „ Mali detektywi na tropie wiedzy”

opublikowane: 4 cze 2018, 08:27 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 12 cze 2018, 08:10 ]
Klasa 1 b  przez pół roku uczestniczyła w  programie „Inspiruję do nauki”. Konkurs polegał na zrealizowaniu autorskich zajęć w oparciu o scenariusze naukowców.

Program składał się z sześciu  zajęć dydaktycznych , które ułożone zostały w logicznym ciągu, z wprowadzoną przez nauczyciela „nutą detektywistyczną”, co pozwoliło rozbudzić ciekawość uczniów, chęć uczenia się i poznawania. Poszczególne tematy skoncentrowane były  na pobudzaniu aktywności dzieci z zakresu różnych edukacji: matematycznej, społecznej, plastycznej, przyrodniczej i informatycznej.

1.       „ Jak odróżnić prawdę od fałszu?”

https://www.magisto.com/album/video/MykiQVNTFQc4PicEDmEwCXx8?l=vsm&o=a&c=e

2.       „ Dlaczego detektyw pracuje w rękawiczkach?”

https://www.magisto.com/album/video/LCMpBQBFQV46PScHDmEwCXl5?l=vsm&o=a&c=e

3.      „ Co można zobaczyć na portrecie?”

https://www.magisto.com/album/video/P3g-VFkGBAc9LisHDmEwCX19?l=vsm&o=a&c=e

4.      „ Jak tropić zwierzęta?”

https://www.magisto.com/album/video/OyA5QExBHAIheDwEDmEwCXh9?l=vsm&o=a&c=e

 

5.      „ Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?”

6.      „ Jak ludzie przeżywają emocje?”

Szczegółowy opis programu zobaczyć można na stronie:

https://drive.google.com/file/d/11RWl7zY0OffHTzZG0lYoysmCd0Oq30Hv/view

Elementem wiążącym  wszystkie scenariusze było poszukiwanie wiedzy, umiejętność  formułowania wniosków opartych na obserwacjach  i współpraca w grupie. Nauczyciel za każdym razem wprowadzał do zajęć zagadkę detektywistyczną,  którą „ Mali detektywi” wspólnymi siłami odkrywali.  Nieodzownym rekwizytem programu była lupa i mapa poszukiwacza wiedzy. Opisy zajęć, prezentacje i filmy z lekcji wzięły udział w konkursie, a spośród nich jury składające się z przedstawicieli Fundacji Uniwersytet Dzieci wybrało najciekawsze.  Natomiast najlepszy program zajęć wyłonili użytkownicy serwisu, którzy mogli głosować od 10 do 17 maja poprzez formularz na stronie. Jesteśmy bardzo dumni, że program „ Mali detektywi na tropie wiedzy” otrzymał najwięcej głosów. Nagrodą główną są warsztaty dla klasy z wykładowcą Uniwersytetu Dzieci w Krakowie, a program będzie można realizować jako jeden z projektów w serwisie Uniwersytetu Dzieci w roku szkolnym 2018/2019. W październiku jedziemy na wycieczkę , Kraków będzie nasz.

red. Wioletta Bućko

 zdjęcia

Comments