Kronika 2017/18‎ > ‎

OPOWIEŚCI Z PIERNIKOWEJ CHATY – wycieczka 1b, 1 c i 3 e

opublikowane: 19 gru 2017, 11:34 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 20 gru 2017, 08:06 ]
W poniedziałek i we wtorek uczniowie klasy 1 b, 1 c i 3 e wyjechali na wycieczkę do Świeradowa Zdrój do Pracowni Piernikowej „ Isabell”. Tam spotkali się z prawdziwą artystą Panią Izabelą Janik, która tworzy niepowtarzalne piernikowe cuda. W tym przedświątecznym tygodniu poczuliśmy pachnące goździkami i cynamonem słodkości, aż w nosie kręciło. Najpierw spotkaliśmy się w „ Kuźni Smaków”. Tam odbyły się warsztaty „Opowieści z piernikowej chaty”. Przez godzinę bawiliśmy się w małych cukierników. Dekorowanie pierników to piękna tradycja, która pozwala tworzyć niepowtarzalną atmosferę. Tak też się poczuliśmy. Dowiedzieliśmy w jaki sposób wykonuje się korzenne ciasto i jakie są techniki zdobienia tych cudownych ciasteczek. Pachnące pierniki dekorowaliśmy lukrem królewskim, który był umieszczony w woreczkach z małym otworem. Następnie przyklejaliśmy kolorowe cukierki, drobne ozdoby, gwiazdeczki, perełki , jadalne koraliki. Nasze pierniki były piękne i pełne precyzyjnych detali. Własnoręcznie wykonane słodkości zawiesimy na choinkach, ozdobią nasze stoły świąteczne albo staną się miłym prezentem dla najbliższych.

Po warsztatach w „ Kuźni Smaków” zostaliśmy zaproszeni do królestwa pani Izabeli. To był cudowny spacer. Szliśmy górską ścieżką , w pięknej zimowej scenerii otoczeni krajobrazami Gór Izerskich. Każdy marzy o takiej pogodzie i takiej ilości śniegu na Święta Bożego Narodzenia. Zapach pierników poczuliśmy już u progu pracowni piernikowej. A w środku- cuda, cudeńka, wszędzie pierniki, piernikowe chatki, choinki, pociągi i kolorowe witraże. W bardzo klimatycznej kuchni unosił się korzenny zapach . Tam rozpoczęły się zajęcia socjoterapeutyczne. Rozpoczęliśmy od piernikowej wróżby . Każdy wylosowany piernik miał swoją opowieść i przepowiednię. Rozpoznawaliśmy zapach przypraw. Dowiedzieliśmy się co oznacza powiedzenie: „ Ty stary pierniku!”. Po zwiedzeniu małego prywatnego muzeum przeszliśmy do zimowego ogrodu. Tam na drzewie spełnionych marzeń zawieszaliśmy wcześniej wykonane serduszka z ukrytymi marzeniami. Każdy musiał zadzwonić trzy razy magicznym dzwonkiem, żeby życzenie się spełniło. Pod koniec wycieczki rozpoczęły się zabawy na śniegu. Dzieci hasały po ogromnych zaspach ,świetnie się bawiąc. Pobyt w Świeradowie dostarczył nam wiele radości i też w takim nastroju dotrwamy do ferii świątecznych, a już dzisiaj życzymy wszystkim „ Zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku 2018”.

red. Joanna Smaga, Wioletta Bućko, Beata Hanka