Kronika 2017/18‎ > ‎

PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ ZWIĄZANYCH Z 227 ROCZNICĄ UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA 1791 ROKU

opublikowane: 9 maj 2018, 10:46 przez SP 4 Lubań

Kolejne rocznice uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja 1791 to bardzo ważne daty dla każdego Polaka, dlatego w naszej szkole co roku organizujemy uroczystości poświęcone upamiętnieniu tego wydarzenia. W tym roku szkolnym punktem kulminacyjnym uroczystości był 26.04.2018r. (czwartek), kiedy to każda klasa rozpoczęła zajęcia od projekcji filmu edukacyjnego dotyczącego Świąt Majowych, następnie odbyły się klasowe zajęcia warsztatowe, czyli tworzenie flag państwowych na brystolu formatu A1 z czerwonej bibuły. Wykonane przez uczniów flagi zostały powieszone jako dekoracja na ogrodzeniu  szkoły. Podczas długiej przerwy odbył się również krótki występ taneczny pt. „Majowa rozgrzewka”, za który były odpowiedzialne dziewczęta z klasy VII „a”. Podczas wszystkich przerw w szkole rozbrzmiewała muzyka patriotyczna, a korytarze  zdobiły plakaty wykonane na konkurs plastyczny. Wcześniej, bo 23 kwietnia odbyła się prelekcja historyczna ukazująca historyczny aspekt tzw. Świat Majowych ( prelegentem był znany i  lubiany wśród społeczności szkolnej p. Piotr Kucznir).

Wracając do Konstytucji…

Konstytucja Trzeciego Maja była ważnym dokumentem, ponieważ wprowadzała postępowe reformy. Twórcy Konstytucji byli patriotami i chcieli by Polska stała się krajem silnym i niezależnym, a bez zmian w prawie, było to niemożliwe. Konstytucja kładła kres „złotej wolności” szlacheckiej, która doprowadziła do upadku państwa polskiego. Dużą rolę odegrało zniesienie „liberum veto”, przez które niejednokrotnie zrywano sejmy. Pamiętajmy o tym dokumencie, ponieważ gdy Rzeczpospolita chyliła się ku upadkowi znaleźli się odważni i kochający Ojczyznę ludzie, którzy chcieli kraj wzmocnić i zapobiec utracie niepodległości. Rozumieli, że tylko dzięki postępowym reformom można było tego dokonać.

Konstytucja Trzeciego Maja była drugim tego typu dokumentem na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, uchwalonej w 1787 roku, a pierwszą na kontynencie europejskim!

„Dniu trzeci Maja, dniu nam święty,

hołd ci należy nieść,

choć dziś narodu cel