Kronika 2017/18‎ > ‎

Rok 2017 Rokiem Pamięci o Reformacji na Dolnym Śląsku

opublikowane: 27 lis 2017, 08:52 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 29 lis 2017, 06:28 ]
W tym roku Sejmik Województwa Dolnośląskiego podjął rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2017 Rokiem Pamięci o Reformacji. Uchwała przeszła bez głosu sprzeciwu, jedynie dwie osoby wstrzymały się od podjęcia decyzji.

Rezolucja przypomina wystąpienie Marcina Lutra jako początek reformacji i odnosi się do „tragicznych okoliczności początków ruchu reformacyjnego, jego znaczenia i roli zarówno w historii powszechnej, jak i naszego regionu” oraz podkreśla wartości wolności wyznania i religijnej tolerancji, dzięki którym udało się uniknąć na ziemiach polskich wojen religijnych oraz odbudować Dolny Śląsk po 1945 roku z poszanowaniem dziedzictwa przeszłości.

W związku z tym wydarzeniem 23.11.2017r. (tj. czwartek) na szóstej godzinie lekcyjnej, odbyła się w naszej szkole prelekcja historyczna pt. „500- lecie Reformacji na Dolnym Śląsku”. Tematyka skupiła bardzo liczne grono pasjonatów historii naszej szkoły, świadcząc o dojrzałości historycznej naszych uczniów . Osobą prelegenta był zaprzyjaźniony ze szkołą historyk - pasjonata, autor książek o tematyce historycznej, dziennikarz, członek wielu organizacji i stowarzyszeń działających na rzecz Regionu – p. Piotr Kucznir. Nasz prelegent w ciekawy i rzeczowy sposób omówił początki protestantyzmu w naszym regionie i dokładnie przybliżył czołową postać z nią związaną (Marcin Luter). Pod koniec spotkania, uczestnicy prelekcji zostali zaproszeni przez osobę prelegenta na lekcję historii w terenie, tzw. Żywą historię , czyli wyjazd na Zamek Czocha 1 .12 2017r., celem poznania tajników średniowiecza na naszym terenie. Chętnych było bardzo wielu, a zgody na wycieczkę rozeszły się jak przysłowiowe świeże bułeczki… 
 A. Franczak
Comments