Kronika 2017/18‎ > ‎

Wycieczka do Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich w Lubaniu

opublikowane: 9 maj 2018, 10:45 przez SP 4 Lubań
Sprawy ekologii są nam szczególnie bliskie, dlatego też klasa 1b, 1c i 1e wybrały się na rajd pieszy w kierunku Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich. Tam rozmawialiśmy o zasadach prawidłowej gospodarki odpadami i przypomnieliśmy sobie jak należy segregować surowce wtórne. Wiemy już, że w centrum znajduje się nowoczesna linia, na której rozdziela się odpady. Przeraziła nas jednak dziura po dawnej kopalni bazaltu, gdzie zwozi się wszystkie śmieci z okolic Lubania, już jest prawie całkowicie zapełniona. Nie wiadomo na jak długo wystarczy tam miejsca. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważnym problemem jest w obecnych czasach segregacja śmieci. Wydaje się nam, że wystarczy wrzucić wszystkie odpadki do jednego worka, a na wysypisku zajmą się wszystkim. Dzieci dowiedziały się na miejscu, że tak nie jest.

Wysypiska śmieci nie są w stanie segregować wszystkich składowanych odpadów. Segregacja śmieci ma ogromne znaczenie dla środowiska i dla nas samych. Dzieci otrzymały książeczki edukacyjne „O tym jak segregujemy odpady”. Ogółem przeszliśmy 10,4 km. Uczniom najbardziej podobała się eskorta policyjna. Przemiły Pan policjant zadbał o nasze bezpieczeństwo podczas marszu po ruchliwej drodze w stronę Kamiennej Góry i pożegnał nas sygnałem dźwiękowym. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do szkoły. Dostaliśmy ogromną dawkę tlenu i tak rozpoczęliśmy weekend majowy. Zachęcamy zatem wszystkich uczniów i rodziców do segregowania śmieci. Dbajmy o nasze miasto !

red. Joanna Smaga, Wioletta Bućko, Beata Hanka