Kronika 2017/18‎ > ‎

Wycieczka do Jagniątkowa

opublikowane: 10 paź 2017, 07:55 przez SP 4 Lubań

- Zajęcia edukacyjne w Karkonoskim Banku Genów

 W pierwsza środę października klasa druga i 4 c wybrały się na wycieczkę w góry do Jagniątkowa koło Szklarskiej Poręby. Celem wycieczki były warsztaty dotyczące cyklu rozwojowego roślin w szkółce lesnej Dzieci poznały etapy wzrostu roślin od zbierania nasion poprzez sianie , sadzonkowanie , hartowanie aż do roślin dojrzałych do posadzenia w lesie .

Przyjrzeli się nasionom różnych gatunków roślin, zapoznali z procesem produkcji sadzonek drzew i krzewów leśnych .
Szkółkowaniem nazywa się czynność przesadzania siewek, w celu stworzenia im korzystniejszych warunków wzrostu i rozwoju. Sadzonki drzew i krzewów leśnych po wyjęciu z gruntu oraz z inspektów doniczkowane są do doniczek w systemie  Kosterkiewicza. Podłożem do produkcji szkółkarskiej jest substrat składający się z ścioły, torfu wysokiego oraz kompostu korowego zmieszanych ze sobą w odpowiednich proporcjach. Wyprodukowane sadzonki będą wysadzone na powierzchnie upraw leśnych i posłużą do przebudowy karkonoskich lasów. Jagniatków to żywy bank genów.

Dużo przyjemności mieliśmy z wędrówki po lesie . Pan Leszek opowiadał nam wiele ciekawostek związanych z Karkonoskim Parkiem Narodowym.

Lubimy takie wycieczki  z których wyniesiemy wiele wiadomości.

red. E. Hanka

Fotografie

Comments