Kronika 2017/18‎ > ‎

WYCIECZKA DO NADLEŚNICTWA STARY WĘGLINIEC

opublikowane: 23 paź 2017, 11:17 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 26 paź 2017, 09:22 ]
"Uczmy miłości do przyrody
uczmy spostrzegać jej piękno
cieszyć się nim, podziwiać je
i przestrzegajmy dzieci
by tego piękna nie niszczyły"
H. Zdzitowiecka

23 października 2017 r. klasa I b i I c wyruszyły na pierwszą szkolną, autokarową wycieczkę do Starego Węglińca. Od rana nie rozpieszczała nas pogoda. Padał deszcz. Byliśmy trochę przerażeni, bo zajęcia zaplanowane były w terenie. W kaloszach, pelerynkach nie traciliśmy nadziei, że będzie lepiej. I tak też się stało. Po dojechaniu do Nadleśnictwa Stary Węgliniec okazało się, że słoneczko wyszło zza chmur i rozpogodziło się.

Przed bramą powitał nas pan Marek Wawrzynek – leśniczy. Na początku spotkania pan leśniczy opowiedział o swojej pracy, zasadach zachowania w lesie, o drzewach i zwierzętach leśnych. Podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Po krótkim wstępie wyruszyliśmy do lasu. Po drodze uczyliśmy się wielu ciekawych rzeczy o drzewach, roślinach, grzybach. W wyznaczonym przez pana leśniczego miejscu rozpoczęliśmy zajęcia „ Las i jego mieszkańcy”. Pracowaliśmy w małych grupach, tworząc z materiałów przyrodniczych różne zwierzęta leśne. Każda grupa miała swój pomysł. Były jeże, sarna, jeleń i lisy. Każdy pomysł został oceniony przez eksperta. Podczas zajęć podziwialiśmy też przepiękne kolory jesieni i zadawaliśmy dużo pytań. Pan leśniczy nie wiedział na które odpowiadać. Byliśmy również w szkółce leśnej, gdzie pracownicy leśni sadzą małe drzewa. Oglądaliśmy staw  hodowlany. Super było wejść na wyspę na wodzie. Na  zakończenie w leśniczówce zjedliśmy pieczone kiełbaski i ogrzaliśmy się przy ogniu. Uczniowie  podziękowali  za miłe spotkanie i wręczyli słodki upominek.

Była to bardzo interesująca lekcja przyrody, dzięki której uczniowie wzbogacili swoją wiedzę na temat lasu i miło spędzili ze sobą czas.

red.  Wioletta Bućko, Beata Hanka

Film