Kronika 2017/18‎ > ‎

WYCIECZKA DO OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW

opublikowane: 24 kwi 2018, 08:42 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 26 kwi 2018, 07:55 ]
W słoneczny poranek klasa I b wybrała się na wycieczkę do Oczyszczalni Ścieków przy  LPWiK w Lubaniu. Poznaliśmy proces oczyszczania ścieków komunalnych , obserwując kolejne etapy od fazy wstępnej, aż do przetwarzania osadu. Obserwowaliśmy urządzenia znajdujące się w oczyszczalni. Rozmawialiśmy o działalności ekologicznej na terenie naszego miasta. Dzisiaj już wiemy, że do Kwisy przez rurę odprowadzana jest oczyszczona woda, a w oczyszczalni znajdują się urządzenia z kamieniem bazaltowym, w którym odbywa się biologiczny proces oczyszczania ścieków . Biologiczna metoda oczyszczania ścieków polega na usuwaniu związków węgla, azotu i fosforu przy wykorzystaniu mikroorganizmów, w tym bakterii. Bakterie te, tworząc czynny osad żyją w płytkich napowietrzanych basenach.

Wycieczka miała na celu rozwijanie postaw proekologicznych, uzmysłowienie uczniom skutków zanieczyszczenia wody, uzasadnienie celowości budowania oczyszczalni ścieków, poszanowanie zasobów środowiska i zaktywizowanie uczniów do działania na rzecz środowiska.

red. Wioletta Bućko