Kronika 2017/18‎ > ‎

Zajęcia techniczne - projekt edukacyjny "Marionetka"

opublikowane: 20 mar 2018, 11:44 przez SP 4 Lubań

Głównym celem przedmiotu technika w szkole podstawowej jest kształtowanie

u uczniów prawidłowych nawyków postępowania technicznego poprzez wykorzystanie metod praktycznej działalności.

Uczniowie klas szóstych podczas wielu godzin zajęć technicznych pracowali nad projektem zatytułowanym "Marionetka",  którego efektem końcowym jest właśnie marionetka – lalka poruszana od góry za pomocą sznurków przymocowanych do tzw. krzyżaka.

Realizując powyższy projekt nasi uczniowie w sposób praktyczny nabywali umiejętności i wiadomości z zakresu:  kultury pracy, materiałoznawstwa, rysunku technicznego, technologii wytwarzania. Dzięki temu sprawnie potrafili wykonywać czynności takie jak: odczytywanie  rysunku technicznego, dobór narzędzi i przyborów do trasowania na drewnie, przenoszenie wymiarów na materiał – trasowanie, obróbka ręczna drewna, analiza poszczególnych czynności technologicznych pod kątem realizacji zadania projektowego, obsługa wiertarki - wiercenie otworów, wykonywanie czynności technologicznych na materiale metalowym, sporządzanie wykrojów krawieckich, szycie ręczne tkanin, itp.

Uczniowie realizując w sposób praktyczny treści związane z podstawą nauczania techniki na poziomie szkoły podstawowej, zostają wdrażani do prawidłowego funkcjonowanie we współczesnym świecie techniki, która jest obecna w każdej dziedzinie życia. Natomiast poprzez wykonywanie prostych projektów technicznych (konstrukcji) uczeń szkoły podstawowej przygotowuje się do realizacji poważniejszych projektów w dorosłym życiu zawodowym.

Aleksandra Szarłan