Kronika 2017/18‎ > ‎

Zielona szkoła III e „W poszukiwaniu morskich przygód” – Świnoujście

opublikowane: 16 cze 2018, 10:46 przez SP 4 Lubań

W dniach 4-8.06.2018r klasa III e wraz z wychowawcą wyjechała na „zieloną szkołę” do Świnoujścia. Świnoujście to piękne miasto położone na trzech dużych wyspach i 41 mniejszych niezamieszkałych. To właśnie dzięki swojemu wyjątkowemu położeniu Świnoujście jest miastem o wielu obliczach – z jednej strony ważnym ośrodkiem gospodarki morskiej ( jednym z czterech kluczowych portów w Polsce) i bazą marynarki wojennej, z drugiej – popularnym uzdrowiskiem i miejscowością turystyczną.

Po długiej podróży, przeprawie promowej, Świnoujście przywitało nas pełnym słońcem, a Bałtyk cieplutką wodą. Już pierwszego popołudnia mogliśmy w pełni przywitać się z morzem, a dla niektórych był to pierwszy raz. Plaże na wyspie Uznam są najszerszymi plażami w Polsce, co roku z powodu cofania się morza przybywa kawałek lądu.

Podczas pobytu czekało na nas mnóstwo atrakcji. Odwiedziliśmy

Ford Zachodni- wybudowany w II połowie XIX w  do obrony portu przed   wrogimi okrętami. Mogliśmy zobaczyć i wypróbować artyleryjskie działa, wejść do budynku dowodzenia oraz zobaczyć jak funkcjonowała tam marynarka wojenna.

Stawa Młyny- niewątpliwie najbardziej charakterystyczne miejsce Świnoujścia, osnute  legendą, według której wiatrak ma magiczną moc.

Muzeum Rybołówstwa Morskiego- gdzie mogliśmy zobaczyć:  widoki Świnoujścia na ceramice, faunę mórz i oceanów, świat żywej rafy koralowej, złoto Bałtyku - wystawę bursztynu, modele żaglowców, przyrządy nawigacyjne, dawne narzędzia połowowe

Aquapark Baltic Park Molo- jedna z bardziej wyczekiwanych atrakcji -to było szaleństwo wodne, zjazdy na zjeżdżalniach i ekstra zabawa.

Międzyzdroje- gdzie odwiedziliśmy Zagrodę Pokazową Żubrów w Woliński Parku Narodowym, Muzeum Przyrodnicze, którym przepięknie została odtworzona flora
i fauna tego terenu, Muzeum Figur Woskowych, gdzie największą furorą byli bohaterowie Star Wars,  Jan Paweł II i… Maria Skłodowska- Currie  oraz Oceanarium, po którym oprowadzała nas serdeczna i pełna profesjonalizmu pasjonatka ryb.

Podczas naszych wypraw zrobiliśmy pieszo ok. 63km!!!

Czas szybko minął, a Świnoujście pożegnało nas równie piękną pogodą, co witało.
Z pewnością wrócimy w to miejsce!

Red. Joanna Smaga

 

Comments