Kronika 2017/18‎ > ‎

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI

opublikowane: 26 lut 2018, 06:54 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 3 mar 2018, 02:14 ]
1 MARCA OBCHODZIMY 
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

W tym roku już po raz ósmy będziemy obchodzić dzień 1 Marca, jako święto poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Zostało ono ustanowione 3 lutego 2011 roku, a jego uchwalenie jako Narodowego Dnia Pamięci jest formą uczczenia walki i ofiary oraz bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku Ci, o których mówimy Ostatni Partyzanci Podziemia Niepodległościowego.

Żołnierze Wyklęci nie chciano o Was pamiętać… 

  bo i jak pamiętać to, iż to ówczesne władze skazywały prawomocnymi wyrokami sądu prawdziwych bohaterów na śmierć, jak pamiętać niejasne opisy przesłuchań, nieścisłości w dokumentach, w opisach śmierci członków ruch oporu… Jak wytłumaczyć, że dopiero 21.10. 1963 roku (po 24 latach walki, 18 lat po II Wojnie Światowej) umiera ostatni niezłomny – Józef Franczak – ostatni Żołnierz Wyklęty?! 

  My Pamiętamy!!! 

  Dlatego 21.02.2018r. o godz. 12.40 w sali nr 16 SP nr 4 w Lubaniu odbyła się prelekcja pana Piotra Kucznira poświęcona Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tytuł prezentacji był bardzo znamienny: 

  „Żołnierze Wyklęci – nie dajmy zginąć poległym...”

Pan P. Kucznir jak zawsze stanął na wysokości zadania i pomimo trudnego tematu, informacje przekazywane uczniom ( słowo, obraz, film dokumentalny, archiwalne zdjęcia, piosenka ) dotarły do każdego. To spotkanie skupiło nie tylko członków Klubu Historyka, ale wszystkich uczniów zainteresowanych tym trudnym tematem, a sala nr 16 „pękała po prostu w szwach”.

NIE MUSIMY SIĘ WSTYDZIĆ SWOJEJ HISTORII, BĄDŹMY Z NIEJ DUMNI!!!

W czwartek tj. 1 Marca 2018r. zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w Uroczystościach Miejskich upamiętniających Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych!!! 
red. A.Franczak
Comments