kronika 2020/2021

BohaterOn 2020r.

opublikowane: 9 paź 2020, 02:23 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 12 paź 2020, 04:23 ]

BohaterOn 2020r.

W tym roku również uczestniczyliśmy w jednej

z największych polskich kampanii

o tematyce historycznej !

 

Już po raz trzeci SP nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Lubaniu przystąpiła do Akcji BohaterON.

      

BohaterOn - jest to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej, mającą na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.    

      Celem akcji jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im pocztówek, laurek  i listów z życzeniami oraz podniesienie poziomu wiedzy i świadomości uczniów na temat Powstania Warszawskiego.

      

W ramach czterech edycji akcji, Polacy z kraju i zagranicy wysłali do Powstańców Warszawskich ponad osiemset tysięcy kartek i listów. Dzięki zaangażowaniu tysięcy nadawców pocztówek udało się połączyć pokolenia i sprawić nieoczekiwaną radość Adresatom korespondencji!


     

W tym roku w poniedziałek (5.10.2020r.) na ósmej godzinie lekcyjnej, w sali nr 16, zebrali się chętni uczniowie naszej szkoły, by podzielić się dobrym słowem z żyjącymi Bohaterami walk o Warszawę w 1944r. Najpierw poznaliśmy informacje podstawowe dotyczące Powstania Warszawskiego, następnie biogramy wybranych osób, które znaleźliśmy się na stronach BohaterOn-u, a na koniec akcji przygotowaliśmy karty z własnoręcznymi wpisami i życzeniami.

        BohaterON – włącz historię!  - to ogólnopolska akcja, która jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje: Fundację Rosa i Fundację Sensoria, działaniom tym przyświeca zaszczytne hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc. A tak się składa, że w poniedziałkowe popołudnie (5.10.2020r.) w naszej szkole również przyświecały nam te same cele!!!

red. A. Franczak

WARTO PRZYPOMINAĆ EKO - ZASADY

opublikowane: 5 paź 2020, 05:12 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 6 paź 2020, 00:28 ]

Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej zaprosiło najmłodszych uczniów naszej szkoły na spektakl Teatru Kultureska z Krakowa pt. "Bajeczna fiesta". Spektakl odbył się w dniu 22 września o godzinie 10:00 w Miejskim Domu Kultury w Lubaniu. Zachowując bezpieczny dystans uczniowie klas I-III zajęli na widowni miejsca w oczekiwaniu na niespodziankę. Gdy kurtyna odsłoniła się, przed oczami widzów ukazały się wielkie kolorowe kwiaty a bohaterami przedstawienia były pszczoła, biedronka i jeleń. Pełne humoru, piosenek i tańca przedstawienie przypominało widzom o zasadach segregowania odpadów  w codziennym życiu w domu i szkole. Specjalne zadania, pytania i zagadki sprawdzały wiedzę widzów. Okazało się, że uczniowie naszej szkole naprawdę znają się na segregacji a nawet recyklingu.

Wracając do szkoły dzieci podśpiewywały słowa piosenki: „W górę ręce wszystkie dzieci, które segregują śmieci!”

Edukacja jest niezbędna, szczególnie ta, która namawia by nie śmiecić w naturze i ta która wskazuje na niebezpieczeństwo zaśmiecania natury takimi odpadami jak plastik.Tegoroczna akcja Sprzątania świata przebiegała pod hasłem „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. Od ponad 20 lat we wrześniu na całym świecie organizacje społeczne, samorządy i rządy krajów zachęcają,  inspirują  i motywują do rezygnacji z plastiku tam, gdzie jest to możliwe; do jego redukcji z życia codziennego tam, gdzie są możliwe inne, bardziej ekologiczne rozwiązania i do prawidłowej, odpowiedzialnej segregacji plastiku w gospodarstwach domowych.Spróbujmy i my!!! Skoro mamy wiedzę  - przejdźmy do czynów.

 

                                                                                                                                                         red.  K. Wergieluk

Osiągnięcia ucznia z klasy 8a

opublikowane: 1 paź 2020, 02:16 przez SP 4 Lubań

https://photos.app.goo.gl/2FRZVzY9YYsYX8nZ6

Oliwier Cieślak jest zawodnikiem Klubu Luks Kwisa Leśna. Trenuje pod czujnym okiem panów Bogdana Sztuby i  Jacka Sztuby.

Od kilku lat kajakarstwo jest pasją Oliwiera. Trenuje CANOE SLALOM K1, C1,C2 MIX, jak również KAJAK POLO.

Oliwier ma wiele osiągnięć ale najważniejsze wywalczył w niedziele  20.09 2020. W Szczawnicy odbył się  półfinał i finał 9. Mistrzostwa Polski Młodzików  im. Antoniego Kurcza w slalomie kajakowym, na którym Oliwier wraz z koleżanka Julią wywalczyli 3 miejsce w konkurencji C2 Mix. W Lidze Młodzików Oli również zdobył 3 miejsce.

 W Kajka Polo wraz ze swoja drużyną zdobyli 3 miejsce w 1  Mistrzostwach Polski Młodzików które odbyły się 4-6.09.2020 w Leśnej.

gratulujemy!

PASOWANIE NA UCZNIA

opublikowane: 30 wrz 2020, 02:58 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 5 paź 2020, 05:06 ]

https://photos.app.goo.gl/cauKnX7hW9C2p5Pp8
Pasowanie na ucznia to bardzo ważna chwila w życiu każdego pierwszaka. To początek prawdziwej wędrówki do Krainy Wiedzy.  Dnia 25 września 2020r.  w szczególnym dniu, bo podczas Święta Szkoły z okazji 60-lecia istnienia naszej placówki odbyło się uroczyste przyjęcie uczniów do grona społeczności Szkoły Podstawowej nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu. Zanim nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment,  dzieci z klas pierwszych zaprezentowały  swoje umiejętności w krótkim programie artystycznym i pierwszym szkolnym egzaminie. Były piosenki, tańce i pląsy.

Dyrektor Szkoły Pani Marzena Tomczyk i Pani Elwira Wojtusik dokonały ceremonii pasowania, dotykając ramię każdego ucznia dużym ołówkiem i wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia”. Pierwszaki otrzymały prezent w postaci kredki wypełnionej słodyczami. Były też dyplomy i symboliczne balony z cyfrą 60.  Te  ważne chwile związane ze szkołą utkwią dzieciom na długo w pamięci. Na pewno uczniowie będą starali się swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom, a sami będą czerpać wielką przyjemność z każdego dnia w szkole.  Z całego serca życzymy pierwszakom samych piątek i szóstek.

red. Wioletta Bućko, Agnieszka Nnoli

Co ma wpływ na glebę? – zajęcia w sadzie

opublikowane: 30 wrz 2020, 02:57 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 1 paź 2020, 02:25 ]

https://photos.app.goo.gl/Q6NYYkKsLXA5ycf69
Dnia 24 września 2020 roku uczniowie z klasy 1 b  udali się na spacer do sadu na Uniegoszczy. Celem wycieczki było promowanie przebywania na łonie przyrody, ale przede wszystkim uczniowie mieli ustalić: co ma wpływa na glebę?

Jesienna pogoda tego dnia rozpieszczała nas od samego wyjścia ze szkoły. To był piękny, słoneczny i ciepły dzień. Dzieci podczas zajęć uczyły się rozpoznawania gatunków drzewek, poznawały narzędzia sadownika i zasmakowały zdrowych owoców. Każdy mógł spróbować ciąć sekatorem gałęzie jabłoni. Nie była to łatwa praca. Było też grabienie liści, rzut do celu zgniłymi jabłkamiJ, zrywanie owoców, próbowanie winogrona. Przeprowadziliśmy również doświadczenia z glebą. Zbadaliśmy właściwości gleby, określiliśmy jej cechy. Sprawdziliśmy kwasowość dwóch próbek. Z łatwością określiliśmy, że  żyzna gleba powstaje w procesie rozkładu resztek roślin i zwierząt. Uczniowie poznali, co to jest kompostownik. Dyskutowaliśmy o wpływie słońca i wody na glebę.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze wystawę zorganizowaną przez RCEE o życiu i znaczeniu pszczół, trzmieli i innych zapylaczy. Edukacja ekologiczna poprzez taki bezpośredni kontakt z naturą była niezmiernie przyjemna i pouczająca.

red. Wioletta Bućko – wychowawca klasy 1 b

ZAJĘCIA W TERENIE – „Z PRZYRODĄ ZA PAN BRAT”

opublikowane: 29 wrz 2020, 04:13 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 2 paź 2020, 00:12 ]

https://photos.app.goo.gl/SWz1FbvTJhyZ7axT7
Klasa 1 b i 1 c  z wychowawcami wyruszyła na wycieczkę w niezwykle atrakcyjne miejsce, które zachwyca  wielobarwnością bajkowych pejzaży. Pierwszaki dzielnie pokonały ponad 5 kilometrów. Odwiedziliśmy  unikatowe miejsca wpisane w 2004 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.  Park Mużakowski pozwolił uczniom na wyjątkowe przeżycia na łonie natury: piękne polany, cudowne drzewa, kręte leśne dróżki, malownicze jeziorka pokopalniane i niezwykły krajobraz z wieży widokowej. W terenie odbyły się zajęcia przyrodnicze, sportowe i spotkanie z geodetami z Politechniki Wrocławskiej za, które bardzo serdecznie dziękujemy. Podczas zajęć na terenie dawnej Kopalni Babina w towarzystwie młodych geodetów badaliśmy teren dawnej kopalni. Mogliśmy sprawdzić w jaki sposób tworzy się pomiary w  Geoparku „Łuk Mużakowa”. Każdy mógł sprawdzić,  jak wygląda praca z  niwelatorem, czyli przyrządem służącym do pomiaru różnic wysokości między jednym a drugim punktem w terenie. Podziwialiśmy jedyne w swoim rodzaju pojezierze antropogeniczne, którego wody zadziwiły nas rozmaitością kolorów. Odkryliśmy wspaniały księżycowy krajobraz.

To pierwsze szkolne spotkanie z przyrodą pierwszaki zapamiętają na długo.

 

red. Wioletta Bućko , Beata Hanka  

Świętujemy - Jubileusz 60-lecia naszej szkoły

opublikowane: 29 wrz 2020, 02:09 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 5 paź 2020, 05:05 ]


https://photos.app.goo.gl/um1dNxnvVhrAVxZ26
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Lubaniu obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia istnienia. Z okazji okrągłych urodzin ,,czwórki" w szkole miały miejsce różnorodne działania upamiętniające ważne wydarzenia z życia placówki.

          Uroczystości przyświecało motto: ,,Przeżyte chwile nie giną. Nie wiemy nigdy, kiedy wypłyną z dalekiej przeszłości, by nałożyć się na to, co przeżywamy obecnie" (Larysa Mitzner). Dla podkreślenia wagi wydarzenia, naszym gorącym pragnieniem było powiązanie przeszłości z teraźniejszością, tak aby obchody stały się prawdziwym świętem wszystkich roczników, które tworzyły piękną historię szkoły. Jubileusz z jednej strony pozwala podsumować historię i działalność placówki, jak również jest okazją do spotkań uczniów, rodziców, byłych i obecnych pracowników oraz przyjaciół naszej szkoły.

          Dnia 25 września 2020 roku w klasach odczytano artykuł na temat historii szkoły. Następnie uczniowie oglądali film o ,,czwórce" oraz słuchali piosenki.
W czasie kiedy klasy pierwsze świętowały Pasowanie, klasy II i III wykonywały prace plastyczne tematycznie związane z imieniem szkoły, jubileuszem oraz życiem placówki w oczach uczniów. Uczniowie klasy 3a przygotowywali przez tydzień prezentację piosenki oraz uczestniczyli w nagraniu hymnu szkoły ,,Uśmiechnięty Order" z repertuaru Majki Jeżowskiej; nagranie wykonane było na potrzeby filmu
o naszej szkole i jubileuszu; soliści wykonali fragmenty piosenki. Młodzież z klas IV-VII układała słowa piosenki o naszej szkole, a następnie wykonała projekt znaczka na 60-lecie. Natomiast klasy VIII oprócz znaczków, tworzyły indywidualne lub klasowe wiersze o szkole.

          Wszystkie wypracowane przez uczniów działania przyczynią się do wykonania kalendarza na rok 2021 z uwzględnieniem słów wierszy, piosenek i najlepszych prac plastycznych uczniów. Dla umilenia pracy uczniom, podczas przerw
z radiowęzła ,,płynęła” wesoła muzyka.

          Cała społeczność szkoły mogła także obejrzeć wystawę kronik szkolnych oraz zdjęć z najważniejszych wydarzeń z życia szkoły na przestrzeni 60-lat. Na internetowej stronie szkoły zamieszczono dawne kroniki.

          W tym rok Święto Szkoły zostało połączone z Dniem Talentów, w ramach którego m.in. uczniowie klasy 6a obchodzili Dzień Kropki poświęcony propagowaniu, inspirowaniu i zachęcaniu dzieci do rozwijania swoich pasji
i zainteresowań. Lekcją dotyczącą rozwijania talentów uczniowie rozpoczęli cykl prezentacji poświęconych pasjom. Z entuzjazmem przedstawili swoim kolegom własne zainteresowania wykorzystując przy tym narzędzia i programy multimedialne.

Z kolei uczniowie klasy 4b w ramach pokazu talentów podziwiali grę na skrzypcach,  śpiew, triki wykonane z piłką oraz recytowanie wierszy. 

          Jubileusz istnienia będziemy świętować cały rok szkolny. Mamy w planach wydanie okolicznościowej gazetki szkolnej, przeprowadzenie licznych konkursów, posadzenie drzewa jubileuszowego czy organizację spotkań on-line z ludźmi z pasją.

          Nadmienić należy, iż całe wydarzenie nie byłoby w pełni zorganizowane gdyby nie wsparcie i pomoc ze strony władz z Urzędu Miasta Lubań, za co serdecznie dziękujemy. Cieszymy się, że nasze święto splotło się z 800-leciem Miasta Lubań
i wspólnie możemy przeżywać te radosne chwile.

          Mamy nadzieję, że kolejny jubileusz przeżyjemy w równie pięknej atmosferze z naszymi nieodzownymi emerytowanymi nauczycielami i sympatykami szkoły.

          Tymczasem zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej, na której na bieżąco zamieszczane będą informacje z działań jubileuszowych.

         

         

BEZPIECZNI NA DRODZE

opublikowane: 22 wrz 2020, 03:08 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 29 wrz 2020, 04:10 ]

https://photos.app.goo.gl/ajmAg5ffAU5EWGF29
17 września uczniowie klasy 2a  i 2b wybrali się na wycieczkę po okolicy i na pobliskie skrzyżowanie. Celem wycieczki było utrwalenie poznanych zasad bezpiecznego poruszania się po chodnikach i drogach, poznanie znaków drogowych oraz obserwacja ruchu na ulicy. Wszyscy z powodzeniem przeszli egzamin praktyczny na pieszego uczestnika ruchu drogowego. Uczniowie wiedzą już, że trzeba zwracać uwagę na znaki drogowe, przechodzić tylko w miejscach wyznaczonych, a także nosić odblaski żeby być widocznym. Po powrocie dzieci utrwalały poznane wiadomości na szkolnym placu z małym miasteczkiem ruchu drogowego.

            wych. Edyta Kalinowska-Hanka i Dorota Głuszek

1-8 of 8