kronika 2020/2021

Bezpieczne ferie 2021

opublikowane: 6 sty 2021, 00:12 przez SP 4 Lubań

Szlachetna Paczka

opublikowane: 18 gru 2020, 01:08 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 18 gru 2020, 04:11 ]

https://photos.app.goo.gl/NoPYHJPbwi3PmvX37
Miesiąc grudzień w tradycji i kulturze polskiej jest szczególny – to czas dawania i brania, radości i wspomnień. To również czas ofiarowania pomocy innym, dlatego przystąpiliśmy jako szkoła do akcji „Szlachetna Paczka”. Przez niespełna dwa tygodnie wielu ludzi dobrej woli – nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi SP 4, rodzice i uczniowie, pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu oraz anonimowi ofiarodawcy szeroko otworzyli swoje serca. Pomimo trudnego czasu pandemii wspólnie działaliśmy na rzecz rodzin, do których los uśmiecha się zbyt rzadko. Zebrane przedmioty, żywność i środki finansowe (za które kupiliśmy wskazane potrzeby rodziny) zostały spakowane w kartony i zawiezione do magazynu, skąd trafiły do wybranych przez nas dwóch rodzin.

Drodzy Darczyńcy - bardzo serdecznie dziękujemy za dar serca i zaangażowanie się w akcję Szlachetna Paczka. Państwa hojność jest wyrazem głębokiej empatii i dobra oraz przykładem bezinteresowności w pomaganiu innym. Życzymy Państwu dużo zdrowia i radości na nadchodzące Święta oraz Nowy Rok. Z wyrazami wdzięczności Społeczność Szkoły SP nr 4 w Lubaniu.

Red. E. Wojtusik

Prelekcja pana Piotra Kucznira pt. „Ciekawostki regionu, te znane i te mniej znane…”

opublikowane: 18 gru 2020, 01:06 przez SP 4 Lubań

      14 grudnia br., na spotkaniu Klubu Historyka, odbyło się w naszej szkole spotkanie on – line z panem Piotrem Kucznirem ( historykiem - pasjonatą, dziennikarzem i pisarzem o tematyce historycznej, działaczem oraz znawcą regionu, który od wielu lat bada „Naszą małą Ojczyznę”). Osoba prelegenta jest znana naszym uczniom, gdyż ostatnimi czasy pan Piotr Kucznir często gościł w naszej szkole, wykorzystując przy  tym możliwości aplikacji zoom .us i zachęcał uczniów do rozwijania swoich pasji i zainteresowań historycznych.

        Nasz znamienity gość zaprosił nas tym razem w podróż po naszym regionie,  który jak wiemy ma niezwykle bogatą i ciekawą historię. W „wirtualnym spacerze”  udaliśmy się więc do miejsc znanych i mniej znanych, skrywających ciekawe, a czasami nawet mroczne tajemnice. Dzięki ciekawym ilustracjom, fotografiom, obrazom i rycinom oraz unikatowym mapom, mogliśmy poznawać tajemnice naszych ziem, a inspiracja do dalszej eksploracji tzw. „Małej Ojczyzny” miała na celu zachęcić młodzież naszej szkoły do pogłębiania wiedzy o mieście Lubaniu i naszym regionie.

        Uczniowie poznali m. in. ciekawostki dotyczące zakładów GEMA Werke w Lubaniu, gdzie prowadzono badania nad  radarami i polami elektromagnetycznymi, historię schronów przeciwlotniczych z czasów II wojny światowej znajdujących się w naszej najbliższej okolicy, tajemnice studni na zamku Czocha oraz zamku Grodziec, czy też niepublikowane nigdzie akwarele z zabytkami naszego regionu, które w większości do dnia dzisiejszego nie przetrwały...

        Podróż tajemnicami historii Górnych Łużyc spodobała się uczestnikom naszego spotkania. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwali się w słowa naszego gościa oraz śledzili uważnie przygotowaną przez niego prezentację multimedialną. Dziękujemy bardzo za przybliżenie nam wiedzy o naszym regionie i poświęcony nam czas.

red. A. Franczak

PRELEKCJA pt. „NAJWIĘKSZE TAJEMNICE ZAMKU CZOCHA”

opublikowane: 14 gru 2020, 01:09 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 15 gru 2020, 02:15 ]

Zamek Czocha to obronny zamek graniczny położony w miejscowości Sucha, w gminie Leśna, nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie, w polskiej części Łużyc Górnych. Został wzniesiony na początku XIII wieku na skale granitowo-gnejsowej, którą porastały cisy, stąd najprawdopodobniej nazwa zamku - Czocha. Był on siedzibą rodów rycerskich takich jak von Dohna, Klux, Nostitz, Uechtritz. W roku 1909 Czochę sprzedano pochodzącemu z Drezna Ernestowi von Gutschow za 1,5 miliona marek. Von Gutschow, pełniący funkcję dyrektora generalnego zakładów tytoniowych Jasmatzi-Werke, miał ogromne ambicje zostać arystokratą, a stylowa warownia z bogatą przeszłością stanowić miała poważny argument w staraniach o upragniony tytuł. Na jego zlecenie, kosztem 4 milionów marek, znany berliński architekt prof. Bodo Ebhardt nadał budowli charakter romantycznego zamczyska, okrywając go na poły historyczną, na poły fantastyczną szatą.

W obecnym epidemicznym czasie możemy jedynie pomarzyć o zwiedzaniu  Zamku Czocha na żywo, dlatego też zaproponowaliśmy naszym uczniom prelekcję on - line dotyczącą „Największych Tajemnic Zamku Czocha”. To jakże ciekawe wydarzenie miało miejsce 7.12.2020r. na spotkaniu Klubu Historyka, które prężnie działa w naszej szkole. Prelegentem był nie kto inny, pan Piotr Kucznir - zaprzyjaźniony ze szkołą historyk – pasjonata, regionalista zakochany w Dolnym Śląsku i Łużycach, członek wielu stowarzyszeń historycznych, piszący w prasie regionalnej i współtworzący programy telewizyjne na temat historii zamku Czocha, gdzie jest również przewodnikiem. Pan Piotr Kucznir dzięki aplikacji zoom.us  zabrał nas do miejsc, które każdy na zamku Czocha musi koniecznie zobaczyć . Podczas wykładu nasz prelegent przekazał uczniom wiele ciekawych informacji historycznych na temat zamku Czocha, które nie są powszechnie znane. Obalił również mity dotyczące jego legend. Historia, którą usłyszeliśmy zachęciła nas do zorganizowania w przyszłości wycieczki do zamku Czocha, tym razem z innym spojrzeniem na przeszłość i legendy tego miejsca. 

red. A. Franczak

SZKOLNY GANG FAJNIAKÓW w klasie 1 b

opublikowane: 4 gru 2020, 00:25 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 8 gru 2020, 07:57 ]

https://photos.app.goo.gl/Kbwbd9g3pvVjvBm77
Uczniowie 1 b przystąpili do ogólnopolskiego programu edukacyjnego i konkursu plastycznego  z elementami ekologii. W prosty sposób poznali magię natury, ucząc się wrażliwości ekologicznej i troski o środowisko. Maluchy  zainteresowały się jednym z żywiołów  jaką jest woda. Podczas zdalnych zajęć uczniowie wraz z Gangiem Fajniaków poznali ten niesamowity żywioł natury. Poprzez zabawę, eksperymenty, radosną twórczość artystyczną uczestniczyły w działaniach mających na celu ochronę środowiska. Poznały fragmenty książki M. Przewoźniaka „ Gang Fajniaków i miasto marzeń”. Stworzyły na konkurs przepiękne kolaże na podstawie opowiadania „ Oszczędzaj kropelkę” . W kolejnych lekcjach poznały też baśniowego paropluja i obieg wody w przyrodzie. Tu można zobaczyć prace uczniów. Dziękujemy Pani Joannie  Smadze za pomoc przy realizacji programu i ciekawe zajęcia o wodzie. Czekamy na finał konkursu.  https://szkolneprzygodyfajniakow.pl/galeria-prac/praca/?u_di=26762&s_di=9830

red. Wioletta Bućko

Lekcja Muzealna on –line

opublikowane: 2 gru 2020, 00:22 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 8 gru 2020, 07:59 ]

Lekcja Muzealna on –line

Muzeum Józefa Piłsudskiego  w Sulejówku

Temat: Wojna w obrazach

  

                Pandemia koronawirusa to czas zupełnie niecodzienny dla nas wszystkich. Nie wiemy, kiedy wrócimy do „codzienności” i nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będzie rozwijać się sytuacja. Mimo to nie poddajemy się i staramy funkcjonować w tych „dziwnych” czasach, jak najbardziej normalnie…

                  Dlatego też 30 listopada 2020r. skorzystaliśmy z możliwości uczestniczenia w lekcji muzealnej, wybranej z szerokiej oferty zaproponowanej przez  Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W lekcji muzealnej udział wzięła klasa VIII „b” i na 7 oraz 8 godzinie lekcyjnej, w formie on – Line , poprzez aplikację zoom.us, miała przyjemność uczestniczyć w takim właśnie spotkaniu. Lekcję muzealną poprowadziła pani Agata Matraś, Edukator Muzeum Józefa Piłsudskiego, a tematem była ”Wojna w obrazach”  połączona z omówieniem Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą, w związku okrągłą  rocznicą jej 100 – lecia, którą obchodziliśmy w tym roku.  

         Podczas zajęć zobaczyliśmy poprzez plakat, zdjęcie, rzeźba – jak poprzez sztukę komentowano i upamiętniano wojnę o granicę wschodnią. Uczniowie dowiedzieli się, jak można było wykorzystywać dzieła plastyczne do przedstawiania własnych celów w czasie wojny, ale także jak pokazywano tę wojnę w fotografii i w malarstwie oraz na ile te obrazy odpowiadają naszym wyobrażeniom i wiedzy o wydarzeniach sprzed 100 lat. Rozmawialiśmy również o roli artysty w trudnych czasach i o tym, czym jest propaganda i dlaczego należy traktować ją z ostrożnością.

        Pani Edukator bardzo pochwaliła naszych uczniów, którzy szybko znaleźli wspólny język z prowadzącą zajęcia. To było naprawdę bardzo wartościowe i przy tym przeprowadzone w przemiłej atmosferze spotkanie…

red. A. Franczak  

 

Prelekcje pana Piotra Kucznira

opublikowane: 1 gru 2020, 07:59 przez SP 4 Lubań

Prelekcje pana Piotra Kucznira

pt. „II wojna światowa – mało znane fakty”

 

       W dniu 16 i 19 listopada 2020 r. w ramach lekcji historii on – line odbyły się w naszej szkole spotkania ze znanym regionalistą, dziennikarzem i pisarzem o tematyce historycznej oraz działaczem wielu stowarzyszeń promujących nasz region, panem Piotrem Kucznirem.

      Spotkania były możliwe dzięki wykorzystaniu aplikacji zoom.us i odbyły się w każdej klasie ósmej naszej szkoły (VIII a, b i c) w związku z podsumowaniem I rozdziału z podręcznika do historii w klasie VIII pt.  „II wojna światowa”.

      Nasz prelegent przybliżył naszym uczniom tło historyczne omawianego tematu i jak zawsze z wielką pasją, rzetelnością i dociekliwością omówił mało znane fakty historyczne z czasów trwania II wojny światowej. Podczas spotkania uczniowie mieli również okazję poznać kulisy wybuchu II wojny światowej oraz rolę, jaką wyznaczono wówczas Polsce. Bardzo ciekawym okazało się zestawienie dwóch zbrodniczych systemów totalitarnych : hitleryzmu oraz stalinizmu i to nie tylko w formie suchego porównania, ale również zestawienia audiowizualnego.

      Uczestnicy spotkania z wielkim zainteresowaniem słuchali prelekcji, w której każde słowo mówione było wsparte materiałem dodatkowym ( filmy, obraz, dźwięk ) oraz starannie dobranym materiałem źródłowym/ bibliograficznym.

     Społeczność naszej szkoły pragnie wyrazić serdeczne podziękowania dla pana Piotra Kucznira, gdyż każde spotkanie prelekcyjne z Panem jest dla nas lekcją historii, która naprawdę na długo zapada w pamięć…

red. A. Franczak

NARODOWY DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI - PODSUMOWANIE

opublikowane: 1 gru 2020, 07:58 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 8 gru 2020, 07:59 ]

 „Święta miłości kochanej ojczyzny

Czują Cię tylko umysły poczciwe! ” ( Ignacy Krasicki )

 

           W XXI- wszy wiek Polska wkroczyła wolna i niepodległa, ale jak uczy historia nie zawsze tak było – nasz kraj upadał, by znów się odrodzić. Przez 123 lata Polska znajdowała się pod rządami obcych mocarstw: Rosji, Prus i Austrii.
Zaborcza polityka tych państw koncentrowała się wokół całkowitego wcielenia ziem polskich w obszar własnych granic, usunięcia języka polskiego ze szkół, urzędów i instytucji państwowych, wyparcia kultury narodowej i wiary.
Polityka ta miała doprowadzić do likwidacji państwa polskiego, pozbawienia Polaków największych wartości, jakimi są: wolność i niepodległość.

        Z okazji 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918r. odbyły się w naszej szkole lekcje historii w formie  on – line, poświęcone  temu jakże ważnemu zagadnieniu. Na zajęciach uczniowie zostali poinformowani i zachęceni do udziału w akcjach ogólnopolskich, takich jak:

- Niepodległa do Hymnu! 2020 czy

- Mamy Niepodległą!

oraz oglądnęli film pt. „Niezwykła animacja na 100 lecie polskiej niepodległości!”, który najczęściej dopiero rozpoczynał dyskusję na temat Narodowego Dnia Niepodległości.

Ponadto, jak co roku zostały zrealizowane następujące konkursy o powyższej tematyce:

- III Konkurs Miejski pod patronatem Burmistrza Miasta Lubania pt. „Jeszcze Polska nie zginęła…” i

- III Konkurs plastyczny pt. „11.11.1918r.”

Każdy uczeń mógł również przesłać nauczycielowi wykonaną pracę o dowolnej formie i technice, ale związanej z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości (np. film z udziału uczniów w akcjach ogólnopolskich, plakat, kokarda, opis, wiersz itp.) .

        Dzięki takim lekcjom patriotyzmu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Lubaniu mieli okazję uświadomić sobie, że warto również dzisiaj kultywować pamięć o przodkach, jak także interesować się rodzimą kulturą oraz historią. Natomiast godło, flaga i hymn są od wieków najpiękniejszymi symbolami naszej polskości, dumy oraz tożsamości. 

red. A.Franczak

SZLACHETNA PACZKA W NASZEJ SZKOLE

opublikowane: 30 lis 2020, 03:19 przez SP 4 Lubań

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!

Miesiąc grudzień w tradycji i kulturze polskiej jest szczególny – to czas dawania i brania, radości i wspomnień. To również czas ofiarowania pomocy innym, dlatego z przyjemnością informujemy, że przystąpiliśmy jako szkoła do akcji „Szlachetna Paczka”.

Wierzymy, że tak jak w poprzednich latach cała społeczność szkolna otworzy swoje serca i pomimo trudnego czasu pandemii wspólnie wspomożemy tych, do których los uśmiecha się zbyt rzadko.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje:

1.     Została już wybrana rodzina z powiatu lubańskiego. Szczegóły dotyczące potrzeb pod linkiem oraz w załączniku do wiadomości. Wybierając rodzinę skupiłyśmy się na trzech głównych potrzebach.

 https://www.szlachetnapaczka.pl/wybor-rodziny/rodzina/32797/1073?context=family_choosen&utm_source=autoresponder-swr&utm_medium=email&utm_campaign=paczka2020&utm_term=darczynca%29

2.     Formy pomocy: w szkole na parterze wystawione zostanie pudło na rzeczy materialne. Na konto SKO 32102021370000950201383181 można wpłacać pieniądze z dopiskiem „Szlachetna Paczka SP4”. Zostaną one wydane na lodówkę/węgiel, a jeżeli wystarczy to na inne potrzeby materialne, których nie zbierzemy w szkole.

3.     Czas trwania: 30.11 – 9.12.

4.     Na bieżąco będziemy informowały o rezultatach zbiórki.

Ps. Jeżeli ktoś z Państwa chce kupić w pojedynkę lub z konkretną grupą osób droższą „potrzebę” proszę o jej wskazanie abyśmy się nie powielili.

PS 2. Kołdra już kupiona😊

 

 

 

Aktywność fizyczna dzieci w czasie pandemii

opublikowane: 27 lis 2020, 05:13 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 27 lis 2020, 05:23 ]

Drodzy Rodzice, nasza szkoła bierze udział w zbieraniu danych na temat aktywności fizycznej dolnośląskich uczniów, w tym aktywności podejmowanej w okresie pandemii COVID-19. Zebrane informacje pozwolą na lepsze, skuteczniejsze działania w tym obszarze, a wszystko po to, żeby zadbać o zdrowie i kondycję dzieci. Bardzo proszę o wypełnienie poniższej ankiety.  W imieniu dzieci klas I-III, ankietę wypełniają rodzice/ opiekunowie prawni. W klasach IV-VIII prosimy, żeby ankietę wypełnili rodzice/ opiekunowie prawni i dzieci.

 Link: https://www.webankieta.pl/ankieta/575532/badanie-aktywnosci-fizycznej-dzieci-i-ich-rodzicowopiekunow.html

 Badania, które są anonimowe,  prowadzi Szkolny Związek Sportowy „Dolny Śląsk” wraz z Fundacją V4SPORT we współpracy Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

 Prosimy o możliwie najszybsze wypełnienie ankiet. Ostateczny termin upływa w dn. 12.12.2020


LIST DO NAUCZYCIELI, RODZICÓW I UCZNIÓW


1-10 of 23