kronika 2020/2021

Konferencja prasowa

opublikowane: 19 kwi 2021, 05:07 przez SP 4 Lubań

Na ostatnich zajęć z wiedzy o społeczeństwie młodzież z klas ósmych miała okazję uczestniczyć w konferencji prasowej. Do spotkania z ekspertem przygotowaliśmy się podczas lekcji wcześniejszych. Wówczas to uczniowie poznali zagadnienia związane z: mass mediami (ich funkcje, kwestie związane z wolnością słowa), opinią publiczną, sondażami, kampaniami społecznymi, reklamami oraz zawodem dziennikarza.  Uczyli się również odróżniać opinie od faktów oraz ułożyli pytania związane z „czwartą władzą”.

Pan Piotr Kucznir – nasz gość i ekspert - z zainteresowaniem przysłuchiwał się pytaniom zadawanym przez młodych reporterów i udzielał na nie wyczerpujących odpowiedzi podczas lekcji online. Wzajemna wymiana poglądów, poznanie opinii innych oraz forma spotkania wszystkim jego uczestnikom przypadły do gustu. Nowe doświadczenia przyczyniły się również do rozwoju kompetencji kluczowych młodzieży. Dziękujemy panu Piotrowi za spotkanie i wiedzę, którą podzielił się razem z nami.

Red. E. Wojtusik

Modelowanie cząsteczek

opublikowane: 19 kwi 2021, 05:05 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 20 kwi 2021, 02:59 ]

Przestrzenna budowa związków chemicznych może przysparzać kłopotów. Zwłaszcza, jeśli mowa o węglowodorach.

Takie nazwy jak: alkan, alken i alkin, nie są jednak obce ósmoklasistom z SP4.  Dzięki modelowaniu molekularnemu potrafią oni również przedstawić strukturę tych związków przy wykorzystaniu łatwo dostępnych pomocy dydaktycznych.

                                                                                                                                 Marta Pastuchewicz

Pieczenie ciasteczek a prawa chemiczne

opublikowane: 19 kwi 2021, 05:05 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 20 kwi 2021, 03:10 ]

Uczniowie, rozpoczynając naukę chemii w szkole podstawowej, dążą do wieloaspektowego poznawania świata. Rozbudzenie ciekawości tą magiczną i tajemną nauką jest możliwe w różnoraki sposób.

Siódmoklasiści SP4 w Lubaniu próbowali swoich sił w kulinarnym wyzwaniu nauczyciela chemii. Ich zadaniem było nie tylko upieczenie ciasteczek owsianych, ale również przeprowadzenie niezbędnych obliczeń związanych z ilościową analizą składników.

 

           Takie zadanie pozwala w nieco inny sposób spojrzeć na chemię.  Jest ona nauką przydatną w praktyce, a prawo stałości składu, sformułowane w 1799 r. przez Josepha Prousta,  można zastosować nie tylko w obliczeniach na lekcjach, ale także w życiu codziennym.


 

                                                                                                                       Marta Pastuchewicz

Uczeń SP4 laureatem konkursu wojewódzkiego

opublikowane: 16 kwi 2021, 03:19 przez SP 4 Lubań

Niezmiernie miło nam poinformować, że Wiktor Wyszatycki, uczeń  klasy 8b Szkoły Podstawowej nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Lubaniu, otrzymał tytuł laureata wojewódzkiego konkursu zDolny Ślązak z chemii, który jest realizowany w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień. Chłopiec uzyskał 45 punktów na 60 w obu częściach zmagań finałowych ( teoretycznej i praktycznej).

               Uprawnienia laureata wojewódzkiego konkursu to: najwyższa pozytywna roczna ocena klasyfikacyjna z przedmiotu; zwolnienie z danego zakresu odpowiedniej części egzaminu ósmoklasisty ( szkoda, że Wiktor nie może z tego skorzystać) oraz przyjęcie w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadpodstawowej.

               Serdecznie gratulujemy.

                                                                                                                                Opiekun: Marta Pastuchewicz

List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty

opublikowane: 12 kwi 2021, 23:57 przez SP 4 Lubań

                                                                                                                       Wrocław 2021-04-12                                                                                                                                                                                      

                                                                                  

Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele! Koleżanki i Koledzy!

 

Od ponad roku mierzymy się z bezprecedensowym wyzwaniem, jakim jest pandemia koronawirusa. Codziennością szkół, a w ostatnich tygodniach także przedszkoli stało się nauczanie zdalne. Co najmniej do 18 kwietnia br. przedszkolaki i uczniowie zostaną w domach. Trzecia fala pandemii utrzymuje się na wysokim poziomie, zajętych jest osiemdziesiąt kilka procent łóżek
w szpitalach, podobnie rzecz się ma z respiratorami. W najbliższych dniach będą się ujawniać skutki społecznych zachowań w czasie Świąt Wielkanocnych. Trudno się dziwić, że w tej bardzo poważnej sytuacji podejmowane są decyzje
o utrzymaniu obostrzeń w różnych obszarach życia gospodarczego
i społecznego, w tym w oświacie. Z drugiej strony przyspiesza akcja szczepień, rząd deklaruje, że do końca czerwca zaszczepieni zostaną wszyscy chętni. Dobroczynnym efektem szczepień milionów Polaków stanie się odporność populacyjna co pozwoli na powrót do normalności.

Dziś nie sposób precyzyjnie określić terminu powrotu do nauki stacjonarnej. Odpowiedzialnie można stwierdzić jedynie, że powrót ów - skorelowany z liczbą zachorowań i sytuacją w służbie zdrowia - powinien być możliwie szybki i rozpocząć się od najmłodszych (przedszkola, klasy 1-3 szkół podstawowych). Jest szansa, że stanie się tak jeszcze w kwietniu.                                        

 To wszystko oznacza, że przez  najbliższe tygodnie, a może i miesiące do zakończenia roku szkolnego 2020/2021 będziemy kontynuować nauczanie na odległość. Jak nigdy potrzebna jest systematyczność, wytrwałość
i konsekwencja.

Gorąco dziękuję Koleżankom i Kolegom za ofiarną pracę
i zaangażowanie, za serce wkładane w podejmowane działania. Wiele wskazuje na to, że w walce z pandemią koronawirusa jesteśmy na ostatniej prostej - choć będzie to długa prosta. Na finiszu potrzebny jest największy wysiłek
i mobilizacja, na ostatnich metrach daje się z siebie wszystko. Dziękując raz jeszcze proszę o codzienną, rzetelną, z pasją wykonywaną pracę. Jako że długotrwała izolacja przynosi negatywne skutki psychiczne w szczególności proszę o częste komunikowanie się z uczniami i rodzicami. Proszę
o zwielokrotnioną empatię, serdeczność i życzliwość. W szczególności polecam uwadze Koleżeństwa relacje z  uczniami niepełnosprawnymi, mającymi trudności w nauce oraz z rodzin dysfunkcyjnych, a także z uczniami zdającymi w tym roku egzaminy (maturalny, ósmoklasisty, zawodowy).                                                 

To my, kadra pedagogiczna, odpowiadamy za wykształcenie
i wychowanie młodego pokolenia. Wyposażamy je w umiejętności i wiedzę, kształtujemy charaktery, formujemy osobowości. Dodajemy odwagi i skrzydeł. Nam nie wolno opuścić rąk i ustać ze znużenia. My musimy być mocni, zdeterminowani i wytrwali. Wtedy wygramy z przeciwnościami losu
i wypełnimy naszą misję.

Upalnym, pamiętnym latem 1980 r. szeroko po Polsce rozlała się fala strajków. Polacy podnieśli się z kolan i zbuntowali przeciw komunistycznej władzy. Rodził się nienależny, samorządny związek zawodowy oraz wielomilionowy ruch społeczny o pięknej i zobowiązującej nazwie „Solidarność”. Na murze okalającym Stocznię Gdańską w sierpniu 1980 r. strajkujący robotnicy umieścili napis: „Tylko solidarność i cierpliwość zapewnią nam zwycięstwo”. To przesłanie jest wyjątkowo aktualne. W chwilach próby weźmy je za własne.                                                 

                                                          Z wyrazami szacunku i życzeniami zdrowia

                                                                              Roman Kowalczyk  

                             Dolnośląski Kurator Oświaty                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

 

Zmagań chemicznych ciąg dalszy…

opublikowane: 31 mar 2021, 04:46 przez SP 4 Lubań

Dla Wiktora Wyszatyckiego, ucznia Szkoły Podstawowej nr 4 w Lubaniu, końcówka tygodnia była bardzo pracowita.

26.03.2021 r. ósmoklasista uczestniczył w kolejnym etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej dla Szkół Podstawowych. Znamy już wynik i możemy się podzielić dobrą wiadomością. Wiktor uzyskał wymaganą ilość punktów i dostał się do trzeciego etapu konkursu. Finał Olimpiady ma się odbyć stacjonarnie na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w dniu 29 maja 2021 roku.

Z kolei, 27.03.2021 r., chłopiec brał udział w  etapie wojewódzkim konkursu „zDolny Ślązak Gimnazjalista”, który odbył się na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Etap finałowy polegał nie tylko na rozwiązaniu zadań obliczeniowych, problemów teoretycznych, czy pracy z tekstem źródłowym, ale również na wykonaniu zadań laboratoryjnych w pracowni chemicznej.

Zakresy materiałów do obu konkursów znacznie wykraczały poza podstawę programową. Jako nauczyciel prowadzący, jestem pod ogromnym wrażeniem zapału i „mrówczej” pracy ucznia. Rodzicom składam serdeczne gratulacje. Możecie być Państwo dumni ze swojego dziecka. Chciałabym również bardzo podziękować tacie Wiktora- Panu Łukaszowi Wyszatyckiemu- za to, że z własnych środków pokrył koszty dojazdu do Wrocławia.

                                                                                                                                 Marta Pastuchewicz

22 MARCA –DZIEŃ WODY W SP4

opublikowane: 29 mar 2021, 09:03 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 30 mar 2021, 02:16 ]

https://photos.app.goo.gl/w9p4ZTaUHQaQxjVK9
Woda to niezwykle cenna substancja na Ziemi! Bez niej niemożliwe byłoby powstanie oraz rozwój życia na naszej planecie.  Dzisiaj klasy I- III na zaproszenie Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego -Wody Polskie wzięły udział w spektaklu ekologicznym online, który został przygotowany przez Teatr LUKLA Fundacji  Inside Out z okazji Dnia Wody „ Sprawa wody- Kto ją kradnie?”. Wątek kryminalny spektaklu zagwarantował wszystkim dobrą zabawę. Uczniowie dowiedzieli się jak być Aktywnym Błękitnym. Co robić, aby w swoim otoczeniu zadbać o wodę, jak jej nie nadużywać. Gang Betoniarzy wywołał wiele emocji podczas spektaklu. Odbiorca zastanawiał się, jak powstrzymać „betonozę”, jak dbać o nasze najbliższe środowisko. Podczas dodatkowych zajęć uczniowie omówili wyjątkowe właściwości i zastosowania wody. Rozmawiali na podstawie prezentacji o pożytkach i zagrożeniach, jakie ze sobą niesie ten żywioł. Śpiewali piosenki, oglądali filmy, tworzyli prace plastyczne, wykorzystywali różnorodne multimedia. W każdej klasie coś się działo.

Każdy już wie, że woda jest naszym największym skarbem, dlatego musimy nauczyć się mądrze jej używać.

Zapraszam do obejrzenia filmu

red. Joanna Smaga w imieniu zespołu edukacji wczesnoszkolnej

Z najlepszymi życzeniami

opublikowane: 29 mar 2021, 05:00 przez SP 4 Lubań

Zapraszamy do obejrzenia filmu

DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

opublikowane: 25 mar 2021, 00:13 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 26 mar 2021, 01:20 ]

https://photos.app.goo.gl/r3chgXujsaEGMnMe8
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. Tego dnia obchodzimy również Światowy Dzień Zespołu Downa.

Dzień ten został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna – przypada na 21. dzień trzeciego miesiąca w roku, nawiązując do trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów, powodującego występowanie tej wady genetycznej.

            Założenie dwóch kolorowych, nie do pary skarpetek ma przypominać społeczeństwu, że między nami żyją osoby, które na co dzień zmagają się z poczuciem odrębności i niedopasowania oraz zachęcić ludzi do rozmowy na temat różnorodności, integralności i akceptacji osób z zespołem Downa.

            Klasa 7d czynnie włączyła się w akcję i 21 marca założyła kolorowe skarpetki. Również podczas   godziny wychowawczej rozmawialiśmy na temat Światowego Dnia Zespołu Downa i problemów osób zmagających się z tą wadą genetyczną. 

            Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji uczymy ludzi, że INNY nie znaczy gorszy.

POWITANIE WIOSNY

opublikowane: 22 mar 2021, 00:54 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 23 mar 2021, 03:24 ]

https://photos.app.goo.gl/TaLKvKSA1uhKUArZA
21 marca rozpoczyna się wiosna. Niestety, to w tym roku niedziela, dlatego też w klasie 1 b wiosenne przygotowania do powitania tej radosnej pory roku rozpoczęliśmy nieco wcześniej. Uczyliśmy się tańczyć, poznawaliśmy wiosenne kwiaty, rozmawialiśmy o powracających ptakach. W piątek odwiedziła nasza klasę II c, która przygotowała krótkie powitanie wiosny. Szkoda tylko, że znowu rozpoczynamy naukę zdalną i nie będziemy chodzić na wspólne spacery i wycieczki. Zachęcamy do obejrzenia filmiku. 


Link: https://www.magisto.com/album/video/LjZ9A1tWHkEqeDgEDmEwCXp2?l=vsm&o=a&c=e przez magisto.com

red. Wioletta Bućko

1-10 of 46