Co ma wpływ na glebę? – zajęcia w sadzie

opublikowane: 30 wrz 2020, 02:57 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 1 paź 2020, 02:25 ]
Dnia 24 września 2020 roku uczniowie z klasy 1 b  udali się na spacer do sadu na Uniegoszczy. Celem wycieczki było promowanie przebywania na łonie przyrody, ale przede wszystkim uczniowie mieli ustalić: co ma wpływa na glebę?

Jesienna pogoda tego dnia rozpieszczała nas od samego wyjścia ze szkoły. To był piękny, słoneczny i ciepły dzień. Dzieci podczas zajęć uczyły się rozpoznawania gatunków drzewek, poznawały narzędzia sadownika i zasmakowały zdrowych owoców. Każdy mógł spróbować ciąć sekatorem gałęzie jabłoni. Nie była to łatwa praca. Było też grabienie liści, rzut do celu zgniłymi jabłkamiJ, zrywanie owoców, próbowanie winogrona. Przeprowadziliśmy również doświadczenia z glebą. Zbadaliśmy właściwości gleby, określiliśmy jej cechy. Sprawdziliśmy kwasowość dwóch próbek. Z łatwością określiliśmy, że  żyzna gleba powstaje w procesie rozkładu resztek roślin i zwierząt. Uczniowie poznali, co to jest kompostownik. Dyskutowaliśmy o wpływie słońca i wody na glebę.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze wystawę zorganizowaną przez RCEE o życiu i znaczeniu pszczół, trzmieli i innych zapylaczy. Edukacja ekologiczna poprzez taki bezpośredni kontakt z naturą była niezmiernie przyjemna i pouczająca.

red. Wioletta Bućko – wychowawca klasy 1 b