Dzień Dziecka w SP nr 4 w Lubaniu z echem 60 – lecia szkoły!!!

opublikowane: 7 cze 2021, 00:05 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 8 cze 2021, 05:01 ]
       Jest wiele dni w roku, które dzieci lubią najbardziej, 
niewątpliwie jednym  z nich jest dzień 1 czerwca, czyli Dzień Dziecka. Jest to dzień szczególny, ponieważ w tym dniu wszystkie dzieci na całym świecie obchodzą swoje święto. W naszej szkole to również był dzień niezwykły, ale tym razem, po miesiącach zamknięcia i nauki zdalnej, postawiliśmy przede wszystkim na ruch oraz zabawę na świeżym powietrzu. l o dziwo … dopisała nam zarówno pogoda, humory, jak i ogromna energia!!!

      

https://photos.app.goo.gl/N3QHaZSfr1F5LpqBA
Tego dnia uczniowie naszej szkoły mieli tylko dwie pierwsze lekcje, po czym każda klasa, w swoim tempie i kierunku, udała się na spacer lub wycieczkę. Nie mogliśmy jednak zapomnieć o Święcie naszej Szkoły – 60 – leciu powstania „Lubańskiej Czwóreczki” i wykorzystując luźniejszą atmosferę robiliśmy sobie zdjęcia z największym jak do tej pory szkolnym banerem, przedstawiającym nasze logo i naszą rocznicę. Zaangażowaniem oraz chęcią udziału w zabawie, nasi uczniowie udowodnili, że można wspaniale się bawić nie tylko w świecie wirtualnym przed ekranem komputera. Najlepiej widać to na naszej Galerii Zdjęć, do której serdecznie zapraszamy.

A oto kilka słów historii o tak sławetnym święcie…

Dzień Dziecka, który wydaje się towarzyszyć nam od niepamiętnych czasów, tak naprawdę w Polsce obchodzimy od zaledwie 70 lat. Prekursorem dzisiejszego Dnia Dziecka, była Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci, która po raz pierwszy miała miejsce w Genewie w roku 1925. Oficjalnie święto Dnia Dziecka trafiło do kalendarza w roku 1954, gdy na forum międzynarodowym wystosowano apel o stworzenie mechanizmów mających zapewnić w przyszłości pokój na ziemi. Jednym z postulatów było zagwarantowanie bezpieczeństwa oraz możliwości rozwoju wszystkim dzieciom na świecie. Nowe święto zostało przyjęte z wielkim entuzjazmem i w kolejnych latach było już obchodzone w niemal każdym kraju. Początkowo nowy zwyczaj obejmował jedynie obdarowywanie najmłodszych drobnymi upominkami i prezentami. Później dzień ten stał się czasem przeznaczonym dla całej rodziny i w niektórych państwach dniem wolnym od pracy, by rodzina mogła być razem. Pierwsze odnotowane obchody Dnia Dziecka w Polsce pochodzą z roku 1929. Wówczas święto to związane było z Kościołem Katolickim. O poranku, przed szkołą dzieci i rodzice spotykali się na mszy, a po niej wszyscy szli do szkół, gdzie odbywały się przedstawienia i luźne, raczej żartobliwe lekcje w obecności rodziców. Aż do roku 1952 Dzień Dziecka w Polsce obchodzono nieoficjalnie we wrześniu. Następnie datę tą zmieniono na 1 czerwca, a zmiana dotyczyła całego bloku państw socjalistycznych, którego częścią była wówczas Polska.


Comments