Gratulacje dla Kornela Rodzeń – ucznia kl. V „a” SP nr 4 w Lubaniu!!!

opublikowane: 22 kwi 2021, 01:14 przez SP 4 Lubań

Nasz uczeń otrzymuje wyróżnienie w X edycji Ogólnopolskiego Konkursu

pt. „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”!!!

        Co roku 1 Marca obchodzimy narodowe święto poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Zostało ono ustanowione 3 lutego 2011 roku, a jego uchwalenie jako Narodowego Dnia Pamięci jest formą uczczenia walki i ofiary oraz bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku Ci, o których mówimy Ostatni Partyzanci Podziemia Niepodległościowego. Z tej okazji dnia 25 lutego 2021 roku, odbyło się w naszej szkole podsumowanie X edycji Ogólnopolskiego Konkursu pt. „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” i wyłonienie laureatów tzw. etapu szkolnego.

         Honorowy patronat nad konkursem objęli m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – prof. Piotr Gliński, Minister Edukacji Narodowej Przemysław Czarnek, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – Jan Józef Kasprzyk, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej – dr Jarosław Szarek, Dolnośląski Kurator Oświaty – Roman Kowalczyk oraz wiele innych osobistości.

         Celem nadrzędnym było upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 Marca) oraz upowszechnienie wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych wiedzy o żołnierzach, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej. Uczniowie mogli  przygotować pracę w jednej z następujących kategorii: praca pisemna,  praca multimedialna lub praca plastyczna o Żołnierzach Wyklętych. Najlepsze prace wyłonione drogą etapu szkolnego zostały wysłane na adres organizatora konkursu, czyli Fundacji im. Kazimierza Wielkiego z siedzibą w Lublinie, a 20.04.2021r. wyłoniono zwycięzców.

         W konkursie wzięło udział ponad 900 prac uczniów z całej Polski, a Jury doceniło prace, których opis, narracja lub obraz były nienaganne merytorycznie i zgodne z prawdą historyczną. Szczególnie wyróżniane zostały prace, których autorzy starali się przedstawić historię Żołnierzy Wyklętych lub epizodu z tej historii w sposób nieszablonowy, ciekawy i niepowtarzalny. I w tym gronie najlepszych uplasował się nasz uczeń – Kornel Rodzeń!!! Cieszy tym bardziej fakt, że Kornel uczęszcza dopiero do klasy V, a problematyka, którą przedstawił w formie plastycznej do łatwych nie należy… Dlatego tym bardziej gratulujemy i bardzo, ale to bardzo cieszymy się z Jego sukcesu !!! Brawo Kornel!!!

Comments