NARODOWY DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI - PODSUMOWANIE

opublikowane: 1 gru 2020, 07:58 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 8 gru 2020, 07:59 ]

„Święta miłości kochanej ojczyzny

Czują Cię tylko umysły poczciwe! ” ( Ignacy Krasicki )

W XXI- wszy wiek Polska wkroczyła wolna i niepodległa, ale jak uczy historia nie zawsze tak było – nasz kraj upadał, by znów się odrodzić. Przez 123 lata Polska znajdowała się pod rządami obcych mocarstw: Rosji, Prus i Austrii.
Zaborcza polityka tych państw koncentrowała się wokół całkowitego wcielenia ziem polskich w obszar własnych granic, usunięcia języka polskiego ze szkół, urzędów i instytucji państwowych, wyparcia kultury narodowej i wiary.
Polityka ta miała doprowadzić do likwidacji państwa polskiego, pozbawienia Polaków największych wartości, jakimi są: wolność i niepodległość.

Z okazji 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918r. odbyły się w naszej szkole lekcje historii w formie  on – line, poświęcone  temu jakże ważnemu zagadnieniu. Na zajęciach uczniowie zostali poinformowani i zachęceni do udziału w akcjach ogólnopolskich, takich jak:

- Niepodległa do Hymnu! 2020 czy

- Mamy Niepodległą!

oraz oglądnęli film pt. „Niezwykła animacja na 100 lecie polskiej niepodległości!”, który najczęściej dopiero rozpoczynał dyskusję na temat Narodowego Dnia Niepodległości.

Ponadto, jak co roku zostały zrealizowane następujące konkursy o powyższej tematyce:

- III Konkurs Miejski pod patronatem Burmistrza Miasta Lubania pt. „Jeszcze Polska nie zginęła…” i

- III Konkurs plastyczny pt. „11.11.1918r.”

Każdy uczeń mógł również przesłać nauczycielowi wykonaną pracę o dowolnej formie i technice, ale związanej z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości (np. film z udziału uczniów w akcjach ogólnopolskich, plakat, kokarda, opis, wiersz itp.) .

Dzięki takim lekcjom patriotyzmu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Lubaniu mieli okazję uświadomić sobie, że warto również dzisiaj kultywować pamięć o przodkach, jak także interesować się rodzimą kulturą oraz historią. Natomiast godło, flaga i hymn są od wieków najpiękniejszymi symbolami naszej polskości, dumy oraz tożsamości.

red. A.Franczak