PRELEKCJA HISTORYCZNA ON – LINE „ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI – JAK TO NAPRAWDĘ Z NIM BYŁO…

opublikowane: 19 lis 2020, 04:50 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 27 lis 2020, 07:18 ]
3 listopada br.
na spotkaniu Klubu Historyka, które odbyło się w formie videokonferencji przy wykorzystaniu aplikacji zoom.us, nasi uczniowie wzięli udział w prelekcji historycznej dotyczącej tematyki Odzyskania Niepodległości przez Polskę w 1918r. Prelekcję historyczną z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej przeprowadził pan Piotr Kucznir - znany szerokiej społeczności regionalista, dziennikarz i pisarz o tematyce historycznej oraz działacz wielu stowarzyszeń promujących nasz region.

Z naszą szkołą pan Piotr Kucznir jest związany od kilku lat, gdyż wielokrotnie gościł w progach naszej szkoły, by zaciekawić młode pokolenia faktami i nowinkami historycznymi. Tym razem nasze spotkanie odbyło się on – Line, a temat spotkania „11 Listopada – Narodowy Dzień Niepodległości (mało znane fakty)” okazał się tuż przed samym świętem przysłowiowym strzałem w dziesiątkę…

Nasz prelegent przybliżył miłośnikom historii naszej szkoły tło historyczne omawianego tematu, a uczestnicy spotkania z wielkim zainteresowaniem słuchali prelekcji, w której słowo mówione było wsparte materiałami audiowizualnymi oraz starannie dobranym materiałem źródłowym. Nasz gość omówił nie tylko kontekst międzynarodowy polskiej drogi do niepodległości, ale również odniósł się do zabiegów polskich dyplomatów, mężów stanu i przedstawicieli świata kultury na rzecz odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległego bytu państwowego.

Odwołując się do słów gen. Kazimierza Sosnkowskiego, który w 1964 roku – przebywając na emigracji – pisał, aby „obchody rocznic historycznych były dyskusją nad teraźniejszością, bo to jest praca nad przyszłością”, apelujemy o głębszą refleksję nad zbliżającym się jubileuszem odrodzenia Niepodległej Polski i częstszymi rozmowami na tematy historyczne,  mimo nawet tak trudnych czasów. Pamiętajmy bowiem, że „Historia magistra vitae est” =         Historia jest nauczycielką życia”

red. A.Franczak