Prelekcja pana Piotra Kucznira pt. „Ciekawostki regionu, te znane i te mniej znane…”

opublikowane: 18 gru 2020, 01:06 przez SP 4 Lubań

14 grudnia br., na spotkaniu Klubu Historyka, odbyło się w naszej szkole spotkanie on – line z panem Piotrem Kucznirem ( historykiem - pasjonatą, dziennikarzem i pisarzem o tematyce historycznej, działaczem oraz znawcą regionu, który od wielu lat bada „Naszą małą Ojczyznę”). Osoba prelegenta jest znana naszym uczniom, gdyż ostatnimi czasy pan Piotr Kucznir często gościł w naszej szkole, wykorzystując przy  tym możliwości aplikacji zoom .us i zachęcał uczniów do rozwijania swoich pasji i zainteresowań historycznych.

Nasz znamienity gość zaprosił nas tym razem w podróż po naszym regionie,  który jak wiemy ma niezwykle bogatą i ciekawą historię. W „wirtualnym spacerze”  udaliśmy się więc do miejsc znanych i mniej znanych, skrywających ciekawe, a czasami nawet mroczne tajemnice. Dzięki ciekawym ilustracjom, fotografiom, obrazom i rycinom oraz unikatowym mapom, mogliśmy poznawać tajemnice naszych ziem, a inspiracja do dalszej eksploracji tzw. „Małej Ojczyzny” miała na celu zachęcić młodzież naszej szkoły do pogłębiania wiedzy o mieście Lubaniu i naszym regionie.

Uczniowie poznali m. in. ciekawostki dotyczące zakładów GEMA Werke w Lubaniu, gdzie prowadzono badania nad  radarami i polami elektromagnetycznymi, historię schronów przeciwlotniczych z czasów II wojny światowej znajdujących się w naszej najbliższej okolicy, tajemnice studni na zamku Czocha oraz zamku Grodziec, czy też niepublikowane nigdzie akwarele z zabytkami naszego regionu, które w większości do dnia dzisiejszego nie przetrwały...

Podróż tajemnicami historii Górnych Łużyc spodobała się uczestnikom naszego spotkania. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwali się w słowa naszego gościa oraz śledzili uważnie przygotowaną przez niego prezentację multimedialną. Dziękujemy bardzo za przybliżenie nam wiedzy o naszym regionie i poświęcony nam czas.

red. A. Franczak