Prelekcje pana Piotra Kucznira

opublikowane: 1 gru 2020, 07:59 przez SP 4 Lubań

Prelekcje pana Piotra Kucznira

pt. „II wojna światowa – mało znane fakty”

W dniu 16 i 19 listopada 2020 r. w ramach lekcji historii on – line odbyły się w naszej szkole spotkania ze znanym regionalistą, dziennikarzem i pisarzem o tematyce historycznej oraz działaczem wielu stowarzyszeń promujących nasz region, panem Piotrem Kucznirem.

Spotkania były możliwe dzięki wykorzystaniu aplikacji zoom.us i odbyły się w każdej klasie ósmej naszej szkoły (VIII a, b i c) w związku z podsumowaniem I rozdziału z podręcznika do historii w klasie VIII pt.  „II wojna światowa”.

Nasz prelegent przybliżył naszym uczniom tło historyczne omawianego tematu i jak zawsze z wielką pasją, rzetelnością i dociekliwością omówił mało znane fakty historyczne z czasów trwania II wojny światowej. Podczas spotkania uczniowie mieli również okazję poznać kulisy wybuchu II wojny światowej oraz rolę, jaką wyznaczono wówczas Polsce. Bardzo ciekawym okazało się zestawienie dwóch zbrodniczych systemów totalitarnych : hitleryzmu oraz stalinizmu i to nie tylko w formie suchego porównania, ale również zestawienia audiowizualnego.

Uczestnicy spotkania z wielkim zainteresowaniem słuchali prelekcji, w której każde słowo mówione było wsparte materiałem dodatkowym ( filmy, obraz, dźwięk ) oraz starannie dobranym materiałem źródłowym/ bibliograficznym.

Społeczność naszej szkoły pragnie wyrazić serdeczne podziękowania dla pana Piotra Kucznira, gdyż każde spotkanie prelekcyjne z Panem jest dla nas lekcją historii, która naprawdę na długo zapada w pamięć…

red. A. Franczak