Kronika szkolna 2018/2019

Lubańska Noc Muzeów Anno Domini 2019

opublikowane: 22 maj 2019, 21:36 przez SP 4 Lubań

Raz w roku, w drugiej połowie maja, do późnych godzin nocnych, wszystkie ważniejsze muzea świata otwierają swoje podwoje dla zwiedzających. Jest to tym ważniejsza impreza, gdyż wszystkie ośrodki kulturalno – historyczne robią to za darmo. W tym roku Lubań, tak jak inne miasta w Polsce biorące udział w tym międzynarodowym przedsięwzięciu, zaprosiło po raz kolejny mieszkańców naszego miasta i Regionu na tzw. Noc Muzeów. Mieszkańcom Lubania zaproponowano szereg imprez, co stało się przyczynkiem licznie przybyłych do naszego miasta gości, zwłaszcza, że w tym roku Noc Muzeów połączono ze smakiem, to znaczy tzw. Festiwalem Smaków i przyjazdem ( zlotem) do Lubania Food Tracków. Na takiej imprezie nie mogło zabraknąć uczniów SP 4 i dlatego 18.05.2019r. uczniowie naszej szkoły razem z nauczycielami historii p. A. Franczak i p. M. Leszczyńską udali się dość liczną grupą na przygotowywane przez Muzeum Regionalne i stowarzyszenia działające na rzecz rozwoju naszego miasta i Regionu przedsięwzięcie. Podczas imprezy zobaczyliśmy o godz. 18.00 inscenizację historyczną rozegraną na lubańskim Rynku, a dotyczącą ostatniej wygranej III Rzeszy, czyli rekonstrukcję tzw. Bitwy o Lubań, zwiedziliśmy Muzeum Regionalne i nową wystawę pt. „Chusteczkowy biznes Lubania” oraz Izbę Pamięci mieszczącą się w Zespole Szkół Ponadgimnazjanych im. KZL w Lubaniu i tutaj na chwilę się zatrzymamy, ponieważ dla tak licznej grupy ( ponad 30 osób), był to najciekawszy i najmilszy punkt programu. Poza tłokiem licznie przybyłych gości, w zaciszu szkolnych murów i dzięki uprzejmości p. M. Łyp – nauczyciela historii ZSP im. KZL w Lubaniu, usłyszeliśmy ciekawą i pełną profesjonalizmu prelekcję dotyczącą dawnych losów naszego miasta i naszej Ojczyzny. Trzeba też zaznaczyć, że mało kto z Lubaniaków wie, że gromadzone przez lata pamiątki Izby Pamięci ZSP KZL w Lubaniu nie powstydziłoby się na pewno niejedno prawdziwe muzeum.red. A. Franczak

OGŁOSZENIE

opublikowane: 29 kwi 2019, 00:31 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 29 kwi 2019, 00:32 ]

W dniu 29 kwietnia 2019 r. została udostępniona lista dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia.

W budynku szkoły na tablicy ogłoszeń jest wywieszona lista kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia do klas I na rok szkolny 2019/20.

Od dnia 6 maja sekretariat szkoły będzie czynny w godz. 7.00-15.00. Do dnia 17 maja należy podpisać "oświadczenie woli"-druk dostępny w sekretariacie.

Czas na Palmy Wielkanocne

opublikowane: 14 kwi 2019, 12:07 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 26 kwi 2019, 00:10 ]

https://photos.app.goo.gl/LWEKJYnd8BNzxb7b7
Piękno Świąt Wielkanocnych jak co roku jest podkreślane w naszej szkole tradycją wykonywania wspólnie w klasach palm wielkanocnych. Ta piękna i wspólna praca przywołuje radosne myśli o zbliżających się świętach i łączy rodziców, uczniów i nauczycieli. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie dzieci do wykonania palm klasowych, uczniom za ich twórczą pracę i wszystkim nauczycielom za pomoc,życzliwość i wyrozumiałość Dziękujemy Wam uczniowie za wysiłek i wytrwałe wykonywanie na lekcjach religii ozdób : kwiatów, wstążek, które wspólnie łączyliśmy w jeden piękny świąteczny symbol palmy.


Dziękując życzymy wszystkim rodzicom, dzieciom, nauczycielom i pracownikom naszej szkoły zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych , wiele radości i spokoju w czasie świątecznym, spędzonym jak najpiękniej w gronie rodziny , bliskich i znajomych , kolegów i koleżanek.

Katecheci : )

Zajęcia warsztatowo – przyrodnicze w Karkonoskim Centrum Edukacji Przyrodniczej w Szklarskiej Porębie

opublikowane: 5 kwi 2019, 04:49 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 26 kwi 2019, 00:25 ]

https://photos.app.goo.gl/BiKiun1HPiywSwiv8
27 marca 2019 roku klasa V d wybrała się na zajęcia warsztatowe z zakresu edukacji przyrodniczej do Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w KPN w Szklarskiej Porębie.
Nasza wycieczka składała się z dwóch części – teoretycznej i warsztatowej (wędrówka po lesie). Podczas zajęć teoretycznych dowiedzieliśmy się, że powierzchnia Karkonoskiego Parku Narodowego wynosi około 6 tysięcy hektarów. Utworzony on został w 1959 roku. W Parku ochronie podlegają najcenniejsze przyrodnicze i najpiękniejsze krajobrazowo tereny. Występuje tu ponad 40 tys. gatunków roślin oraz wiele gatunków ssaków, płazów i gadów i innych. Do najciekawszych należą: orzesznica, sóweczka, podróżniczek, krzyżodziób świerkowy, cietrzew, wilk, jeleń, ryś, żmija zygzakowata, salamandra plamista, niepylak apollo i inne. Dowiedzieliśmy się również, w jaki sposób chronić przyrodę, abyśmy mogli korzystać z niej jak najdłużej.
Po części teoretycznej udaliśmy się w teren na zajęcia praktyczne. W trakcie wędrówki dowiedzieliśmy się, dlaczego niektóre młode drzewa są tak niskie a inne – wysokie; jak bezpiecznie wędrować po górach i dlaczego należy bezwzględnie słuchać się przewodnika górskiego; z jakiej odległości słyszymy my, a z jakiej usłyszą nas dzikie zwierzęta. Mieliśmy też zadania do wykonania – ze znalezionych szyszek i patyków należało ułożyć poszczególne elementy łańcucha pokarmowego. Mamy także własny wkład w ochronę młodych drzew przed zwierzętami – sarnami, jeleniami – zakładaliśmy osłonki na wierzchołki drzew.
Dwie godziny zajęć terenowych minęły nam bardzo szybko. Zmęczeni, dotlenieni i zadowoleni udaliśmy się w drogę powrotna do Lubania.
Taka wycieczka to nie tylko czas spędzony poza murami szkoły, z dala od ławek szkolnych, ale przede wszystkim ciekawy sposób zdobywania nowych wiadomości i umiejętności.


red. Agata Sieradzka

Slimy w klasie III A

opublikowane: 4 kwi 2019, 03:49 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 26 kwi 2019, 02:09 ]

https://photos.app.goo.gl/pCYmiMNBMWeoJ55q9
W dniu dzisiejszym, 03 kwietnia 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 4 w Lubaniu w klasie III A, nasza koleżanka Karolina pokazała jak zrobić slimy. Karolina wcieliła się w rolę nauczyciela plastyki. Slime jest to tzw. „glut” zrobiony z płynu do soczewek, kleju przezroczystego, sody oczyszczonej oraz różnych dodatków np. styropianu, brokatu i barwników. Każdy z uczniów miał do wykonania swojego własnego „gluta”. Karolina ponadto pokazała nam różne sztuczki, które można wykonać ze zrobionego już slima. Bardzo podobała mi się dzisiejsza lekcja z Panią Karoliną J

Kornel Rodzeń z klasy 3.a

Prosimy o głosy

opublikowane: 3 kwi 2019, 01:21 przez SP 4 Lubań

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie, Przyjaciele Czwóreczki!


Cieszymy się, że kolejni uczniowie z naszej szkoły starają się o stypendium USKI.

Są to: Klaudia Szczepaniak, Tomasz Gołąb i Piotr Wojtusik.

Każdy może oddać na nich swój głos wchodząc na stronę:

http://uski-polska.edu.pl/index.php?page=program-stypendialny

klikając "głosowanie dla wszystkich", wpisując nazwisko ucznia i oddając głos po prawej stronie.

Wesprzyjmy ich wszyscy.

NA DZIKIM ZACHODZIE – popołudniowe spotkanie z przedszkolakami

opublikowane: 3 kwi 2019, 00:53 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 26 kwi 2019, 00:39 ]

https://photos.app.goo.gl/fmL7g9hpqKeE3stcA
29 marca 2019 r. w ramach promocji naszej placówki zaprosiliśmy rodziców i przyszłych pierwszoklasistów do naszej szkoły. Chcieliśmy, aby maluchy towarzyszyły nam podczas muzycznych zabaw na kowbojskim szlaku, a skoczne pląsy i tańce, wesołe piosenki, kowbojska bajka pozwoliły maluchom przeżyć niesamowitą zabawę, ale również zmniejszyć napięcia związane z przekroczeniem progu szkolnego. Było wesoło, kolorowo i skocznie. Mamy nadzieję, że dla rodziców poszukujących odpowiedniej edukacji była to doskonała okazja, do zweryfikowania tego, co usłyszeli od znajomych, przeczytali na stronie internetowej i ulotkach promujących szkołę z rzeczywistością. Dziękujemy przedszkolakom , że towarzyszyły nam w tej kowbojskiej przygodzie i liczymy, że spotkamy się we wrześniu, już w pierwszej klasie.

red. Wioletta Bućko

Warsztaty z „Jeżycjady”

opublikowane: 1 kwi 2019, 08:09 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 2 kwi 2019, 03:21 ]

https://photos.app.goo.gl/6HCSvHvGbN1Tq9ZU9
W czwartek – 28 marca 2019 r. - klasy IVe oraz Vd wybrały się do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu na zajęcia warsztatowe w ramach III Ogólnopolskiego czytania „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz – organizowanego przez AKAPIT PRESS.
Zajęcia składy się z dwóch części. W pierwszej czytaliśmy głośno fragmenty powieści M. Musierowicz pt. „Czarna polewka” i dyskutowaliśmy na ich temat.
Druga część naszego spotkania to zajęcia kreatywne. Uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi ilustratorzy – uzupełniali, wg własnego pomysłu, ilustracje zawarte w „Jeżycjadzie”.
Byli bardzo twórczy, więc rysunki niejednokrotnie nabierały nowego kontekstu.

red. Agata Sieradzka
Beata Baczyńska - Smyczek

 

Wycieczka na zamek Grodno w Zagórzu Śląskim i do sztolni hitlerowskich „Włodarz” w Jugowicach

opublikowane: 1 kwi 2019, 01:22 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 2 kwi 2019, 03:43 ]

https://photos.app.goo.gl/wd8b5MzADhUyHXXGA
Jedną z osobliwości Dolnego Śląska jest Zamek Grodno – perełka wśród średniowiecznych warowni, znajdująca się w miejscowości Zagórze Śląskie. Warownia została wybudowana na szczycie wzniesienia Choina i góruje nad malowniczą doliną Bystrzycy Świdnickiej. Według legendy to właśnie na tym wzniesieniu, już w 800 roku, pewien angielski rycerz założył czworoboczną strażnicę. Powstał wówczas gród, a wraz z nim liczne podania, które dzisiaj są wprowadzeniem w magiczny świat średniowiecznego zamku…

Od zwiedzania tego uroczego miejsca 29 marca br. rozpoczęła się wycieczka zorganizowana przez Klub Historyka działający w naszej szkole. Na wycieczkę mogły pojechać jedynie ( bądź aż) 54 osoby i wszystkie miejsca „rozeszły się jak przysłowiowe świeże bułeczki”. Po bajecznej scenerii zamkowego wzgórza Choina (w 1957r. na jego terenie utworzono rezerwat przyrody), legendach o zamkowych lochach głodowych oraz po zwiedzaniu sali tortur i zamkowej krypty, przyszedł czas na drugi etap wycieczki i zupełnie inne doznania, a mianowicie II wojnę światową i prace budowlane pod kryptonimem „Riese” - czyli Olbrzym. Od 1943r. w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę prace budowlane. Budowle nie zostały ukończone, ale ich pozostałością jest szereg obiektów, owianych mgłą tajemnicy, co do ich przeznaczenia i funkcjonowania. Zwiedziliśmy jeden z najciekawszych i najbardziej tajemniczych obiektów militarnych na terenie Gór Sowich – a mianowicie kompleks „Włodarz”. Włodarz to największa z dostępnych do zwiedzania sztolni kompleksu "Riese". Ten olbrzymi obiekt to ponad 3200 metrów podziemnego chodnika drążonego w litej skale przez tysiące więźniów obozów. Znaczna część obiektu jest zalana, dlatego mieliśmy możliwość pływania w sztolniach specjalnymi łódkami, a doznania z tym związane były po prostu niesamowite! Pod ziemią znajduje się również jedna z największych, nieukończonych hal o długości około 60 metrów, wysokości sięgającej 12 m i szerokości 8 m. Nie obyło się również bez podziemnego kina i tzw. „złotego pociągu”. Do dzisiaj największe wrażenie robi jednak grom pracy, jaką włożono w drążenie tuneli kosztem tysięcy istnień ludzkich. Ostatnim elementem wycieczki była wizyta w KFC i posiłek, po którym z uśmiechami na twarzach wróciliśmy do domu.


red. A. Franczak


25 marca - Światowy Dzień Czytania Tolkiena

opublikowane: 27 mar 2019, 03:05 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 27 mar 2019, 05:04 ]

https://photos.app.goo.gl/foRkpHm67PY1BEvV7
J.R.R. Tolkien (1892-1973) – pisarz, poeta, filolog, profesor uniwersytecki. Jest twórcą m.in. „Hobbita”, „Władcy Pierścieni” i „Silmarillionu”. W roku 2003 z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego dzień 25 marca ustanowiono Światowym Dniem Czytania Tolkiena. Tego dnia miłośnicy twórczości Tolkiena spotykają się by m.in. czytać wspólnie ulubione fragmenty powieści, wymieniać się opiniami o twórczości i o samym autorze. Data 25 marca nie jest przypadkowa, bo w tolkienowskim Śródziemiu w tym dniu obchodzono święto upadku Saurona i zakończenie wojny o Pierścień.

W tym roku młodzież z naszej szkoły przyłączyła się do obchodów Światowego Dnia Czytania Tolkiena. Jego powieści, a zwłaszcza „Hobbit, czyli tam i z powrotem” jest dla wielu uczniów ulubioną lekturą szkolną. 25 marca 2019 zorganizowaliśmy głośne czytanie powieści J.R.R. Tolkiena. W czasie przerw wszyscy obecni w bibliotece szkolnej mogli posłuchać fragmentów „Hobbita” w wykonaniu uczennic klasy 5d.
Czytały: Nadia Mickiewicz, Kamila Bijak, Amelia Gryganiec, Amelia Suwalska i Oliwia Jarosz.

Była też możliwość pochwalenia się znajomością powieści Tolkiena przez udział w kahoocie pt. „ Mała wędrówka po świecie Śródziemia”. Najlepszymi znawcami „Hobbita” okazali się:
Magdalena Matysiak i Marcelina Kisielnicka ( I miejsce),
Michał Serewis (II miejsce)
Konrad Tumilewicz (III miejsce).

nauczyciel-bibliotekarz
Wioletta Paszkowska

1-10 of 101