Kronika szkolna 2018/2019

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW CZŁOWIEKA I OCHRONY PRAW DZIECKA

opublikowane: 14 lis 2018, 00:34 przez SP 4 Lubań

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW CZŁOWIEKA I OCHRONY PRAW DZIECKA

„25 LAT EUROPEJSKIEJ KONWENCJI O PRAWACH CZŁOWIEKA W POLSCE” (19.01.1993 r. i 1.05.1993 r.)

20 XI 1989r. – UCHWALENIE PRZEZ ZGROMADZENIE OGÓLNE ORGANIZACJI NARODÓW ZJEDNOCZONYCH KONWENCJI O PRAWACH DZIECKA ( W POLSCE WESZŁA W ŻYCIE 7.07.1991r.)

10 XII – 70 - ta ROCZNICA ŚWIATOWEGO DNIA PRAW CZŁOWIEKA OBCHODZONEGO W DNIU UCHWALENIA PRZEZ ZGROMADZENIE OGÓLNE NARODÓW ZJEDNOCZONYCH POWSZECHNEJ DEKLARACJI PRAW CZŁOWIEKA (10.12.1948r.)!!!!!!!!

10 XII - DZIEŃ OCHRONY PRAW DZIECKA.

12 XII - ŚWIATOWY DZIEŃ DZIECKA W ŚRODKACH MASOWEGO PRZEKAZU.IMPREZY TEMATYCZNE ODBYWAJĄCE SIĘ W NASZEJ SZKOLE:

1. KONKURS PLASTYCZNY PT. „MAM PRAWO DO…”

(PRACE W FORMIE PLAKATÓW NA FORMACIE A1 LUB A2 PRZYJMOWANE BĘDĄ PRZEZ NAUCZYCIELI HISTORII I WOS-U DO 30.11.2018r.)

2. GAZETKI TEMATYCZNE (PREZENTACJA PRAC NA TERENIE NASZEJ SZKOŁY).

3. QUIZ PT. „WSZYSTKO O PRAWACH CZŁOWIEKA” (4.12.2018r., SALA NR 16,GODZ. 12.40)

4. MARATON PISANIA LISTÓW DO AMNESTY INTERNATIONAL (7.12.2018r.).

5. PREZENTACJE MULTIMEDIALNE PT. PRAWA CZŁOWIEKA= PRAWA DZIECKA, ZAJĘCIA Z WOS-U.

ORGANIZATORZY: p. E. WOJTUSIK i p. A. FRANCZAK

WYSTAWA PRAC UCZNIOWSKICH NA ZAMKU CZOCHA

opublikowane: 12 lis 2018, 23:19 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 14 lis 2018, 02:09 ]

https://photos.app.goo.gl/2bDKmEdySvGZQkjV8
Zamek Czocha to obronny zamek graniczny położony w miejscowości Sucha, w gminie Leśna, nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie, w polskiej części Łużyc Górnych. Został wzniesiony na początku XIII wieku na skale granitowo-gnejsowej, którą porastały cisy, stąd najprawdopodobniej nazwa zamku - Czocha. Był on siedzibą rodów rycerskich takich jak von Dohna, Klux, Nostitz, Uechtritz. W roku 1909 Czochę sprzedano pochodzącemu z Drezna Ernestowi von Gutschow za 1,5 miliona marek. Von Gutschow, pełniący funkcję dyrektora generalnego zakładów tytoniowych Jasmatzi-Werke, miał ogromne ambicje zostać arystokratą, a stylowa warownia z bogatą przeszłością stanowić miała poważny argument w staraniach o upragniony tytuł. Na jego zlecenie, kosztem 4 milionów marek, znany berliński architekt prof. Bodo Ebhardt nadał budowli charakter romantycznego zamczyska, okrywając go na poły historyczną, na poły fantastyczną szatą.


W takiej to scenerii zostały wystawione prace uczniowskie, wyróżnione w konkursie plastycznym zorganizowanym z okazji 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości (I Miejski Konkurs Plastyczny pod patronatem Burmistrza Miasta Lubania A. Słowińskiego). Plakaty będą zdobiły sale zamkowe dzięki współpracy naszej szkoły z p. P. Kucznirem, który był razem z nauczycielami historii inicjatorem tego przedsięwzięcia. Wystawa ma potrwać do końca listopada bieżącego roku. Teraz zachęcamy więc nie tylko do zwiedzania zamku, ale również podziwiania prac konkursowych…


LAUREACI I MIEJSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO, ODBYWAJĄCEGO SIĘ Z OKAZJI 100 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI pt. „11.11.1918r.” W SP NR 4 LUBAŃ:

ETAP SZKOLNY:

KAROL GUT, kl. VII „b”

WIKTOR JEŁOWICKI, kl. V „a”

PIOTR WOJTUSIK, kl. VI „c”

NADIA MICKIEWICZ, kl. V „d”

NADIA PILICHIEWICZ, kl. VI „c”

KORNELIA STĘPAK, kl. VIII „a”

W etapie drugim konkursu plastycznego nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:

Szkoły Podstawowe ( do kl. VII ):

-Wiktor Jełowicki, kl. V „a” – I miejsce,

-Nadia Mickiewicz, kl. V „d” – II miejsce oraz

-Piotr Wojtusik z kl. VI „c” i Karol Gut z kl. VII „b” – III miejsce. Wyróżnienie natomiast otrzymała uczennica kl. VIII „a”- Kornelia Stępak.

red. A. Franczak

NARODOWY DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI – PODSUMOWANIE „PORANKU Z NIEPODLEGŁĄ”

opublikowane: 12 lis 2018, 23:14 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane ]

       

https://photos.app.goo.gl/pYbVXEW3BT39rTp67
Z okazji 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 roku, w naszej szkole został przeprowadzony w piątek (9.11.2018r.) projekt edukacyjny pt. „Poranek z Niepodległą”, na który składały się:

- zajęcia warsztatowe ( na pierwszej godzinie lekcyjnej wszystkie klasy wykonywały własnoręcznie plakaty, polegające na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw, dotyczące 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości; wykonane plakaty zostały następnie wywieszone na ogrodzenie naszej szkoły i stanowiły część biało - czerwonej dekoracji),

- reszta zajęć lekcyjnych dotyczyła szeroko pojętej tematyki patriotycznej (wszystkie lekcje przeprowadzone zostały w ciekawej formie np.: kahoot, prezentacje multimedialne, film , piosenka, krzyżówka, karty pracy itd.),

- o godz. 11.11 wspólnie śpiewaliśmy hymn państwowy na placu apelowym za szkołą,

- a ponadto każdy uczeń mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Fotobudki pt. „100 lat Niepodległa”, która przez cały dzień znajdowała się we wnęce na pierwszym piętrze naszej szkoły.

Nauczyciele klas I –III zorganizowali z kolei dla naszych najmłodszych zajęcia warsztatowe pt. „Polska w tańcu i piosence”, które odbyły się na sali gimnastycznej.

Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku to radosna data, przyniosła przecież Polakom zwycięstwo i upragnioną wolność. Tak właśnie chcieliśmy ją uczcić – radośnie. Punktem kulminacyjnym było wspólne śpiewanie hymnu państwowego, a nasze wspólne śpiewanie to hołd, jaki składamy tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość. To także nasza radość, że mamy dzisiaj wolną Polskę - naszą ukochaną Ojczyznę!!!


red. A. Franczak

Wieczornica patriotyczna z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, we wspomnieniach jednej z uczestniczek.

opublikowane: 12 lis 2018, 23:11 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 14 lis 2018, 00:34 ]

                                                                                                                                                             Lubań, 07 listopada 2018 rok

Drogi Pamiętniku!

https://photos.app.goo.gl/46wbgTzYpaaPpNBY8


Dzisiaj odbyła się wieczornica z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę zorganizowana w wyniku współpracy Szkoły Podstawowej nr 4 i Szkoły Muzycznej, w której brałam udział jako recytatorka.
Uroczystość odbyła się w Szkole Muzycznej na Kamiennej Górze. Zaczynało się już ściemniać, gdy goście zasiedli na swoich miejscach .


Galowy ubiór uczniów obu szkół nadawał spotkaniu charakter melancholii. Podobał mi się akcent czerwonych kokard związanych na końcu dwóch warkoczyków u dziewcząt. Przypominało mi to wygląd typowych Słowianek. Z wybiciem godziny 17:00, wieczornica rozpoczęła się. Wszyscy wstali i odśpiewany został nasz hymn narodowy. Uczniowie zaczęli odmawiać swoje role na scenie. Doskonale wyuczeni bez większych komplikacji z pasją opowiadali o odzyskaniu niepodległości za pomocą wierszy, opowieści, pieśni, a nawet tańca.
Jako recytatorka czekałam za kulisami i muszę zdradzić, że i mnie, i moją bliską przyjaciółkę, która razem ze mną recytowała dopadł stres. Gdy wyszłam na scenę zobaczyłam tłum ludzi siedzących i wsłuchujących się w historię Polski. Czułam dumę z mojego kraju. Po chwili zapomniałam o zdenerwowaniu, tak samo jak moja koleżanka. Występ zakończył się gromkimi brawami ze strony widowni oraz wyrazami uznania.

Niezwykle podobało mi się zachowanie powagi od początku do końca występu. Widać było, że wieczornica przypomniała wszystkim o tym, że jesteśmy Polakami oraz, że w związku z tym mamy być z czego dumni.


Patrycja

Na matematyce o Niepodległej

opublikowane: 12 lis 2018, 09:52 przez SP 4 Lubań

  • Jakiej waluty używali Polacy żyjący pod zaborami, a jakiej po odzyskaniu niepodległości?
  • Kiedy i dlaczego wymieniono polską markę na złotego?
  • Na czym polega inflacja?
  • Kim był Władysław Grabski?
  • I po co właściwie ludzie wymyślili pieniądze?

Film, rozmowa, szukanie informacji w sieci i tworzenie notatek wizualnych wypełniły lekcje matematyki w piątek przed Narodowym Świętem Niepodległości.

lekcje prowadziła Elżbieta Soja

zdjęcia

Popołudnie z planszówkami

opublikowane: 12 lis 2018, 09:32 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 12 lis 2018, 09:32 ]

Jest wiele gier ćwiczących umiejętności przydatne na matematyce. To bardzo przyjemny sposób uczenia się. 

Start:

Blokus - powiększaj i chroń swoje terytorium, układając na planszy jak najwięcej elementów w Twoim kolorze, jednocześnie wykorzystując strategiczne myślenie w celu utrudnienia zadania innym graczom!


Digit - ułóż pokazany na karcie wzór przesuwając tylko jeden patyczek. Ćwicz spostrzegawczość, wyobraźnię, logikę i refleks.

Polowanie na robale - zapoluj na robala! Miej oczy szeroko otwarte, kombinuj i nie pozwól, aby ktoś pozbawił cię posiłku!

SET – szukaj SETA, czyli trzy karty, na których każda z 4 cech jest taka sama lub całkowicie różna.

PixBox – ćwicz wyobraźnię przestrzenną i spostrzegawczość! Odtwarzaj kształty szybciej niż inni.

Tanrtix – układaj pętle w różnych kolorach

Dooble - znajdź na dwóch kartach wspólny symbol, nazwij go i szybko pozbądź się swojej karty. Liczy się szybkość, spostrzegawczość i refleks.

Qwirkle -  dopasuj kolor i kształt. Gra wymaga także taktyki i strategicznego planowania.

Logix – ułóż wzór swojego tajnego kodu. Liczy się taktyka, wyobraźnia i szczęśliwy traf.

 

Gry zakupiono w ramach programu dofinansowanego w V edycji Konkursu Grantowego "mPotęga".

zajęcia prowadziły Elżbieta Soja i Julianna Matyjewicz

zdjęcia

Gimnastyka umysłu

opublikowane: 12 lis 2018, 09:02 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 12 lis 2018, 09:18 ]

Emocje sięgały zenitu już na początku zajęć – wszyscy byli ciekawi, kto wygrał Rodzinne Potyczki Matematyczne i jakie będą nagrody.

Wygrali oczywiście wszyscy, bo bawili się dobrze i rozwiązali dużo łamigłówek, a nagrody otrzymało siedem drużyn.


Potem gimnastykowaliśmy umysły układając radosne sześciany, tangramy, pentonimo, łamigłówki drewniane, k-drony, tantrix i lustrzaną symetrię.


Zajęcia „Baw się matematyką” zostały dofinansowane w V edycji Konkursu Grantowego "mPotęga".


zajęcia prowadziły Elżbieta Soja i Julianna Matyjewiczzdjęcia


NASZYM BOHATEROM KWIATY

opublikowane: 12 lis 2018, 01:27 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 14 lis 2018, 02:14 ]

„Walczyłeś o wolność nieznany Powstańcu,
wyrok padł wieczorem a śmierć przyszła rano,
ucichła modlitwa na palcach w różańcu,
szkaplerz lśnił na szyi, kiedy Cię wieszano.

Dziś biało - czerwoną flagę Ci postawię,
kwiaty w takich barwach i zniczy bez liku
i tak jak potrafię wierszem Cię zabawię
 dla Ciebie najmilszym - bo w polskim języku.”

https://photos.app.goo.gl/Pj2p7XARE5QbvcpS8
W ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości klasa II b w ciągu miesiąca odwiedziła różne miejsca pamięci narodowej. Podczas wycieczki do Zgorzelca zobaczyliśmy pomnik orła piastowskiego, który poświęcony został Bohaterom II Armii Wojska Polskiego, którzy polegli w walce o wyzwolenie Ojczyzny.
Zachęcamy do obejrzenia filmu: https://www.magisto.com/album/video/IX94TU1PA1kzLiEHDmEwCXh2?l=vsm&o=a&c=e

Święto Niepodległości, skłania do zadumy nad dziejami naszej Ojczyzny. Ze świętem tym najbardziej kojarzy nam się postać Józefa Piłsudskiego i Jego działalność niepodległościowa. Podczas wycieczki do Krakowa odnaleźliśmy liczne ślady, które świadczyły o tym, że Józef Piłsudski przez kilkanaście lat życia związany był z tym miastem. Miejscem najbardziej kojarzącym się z Marszałkiem jest miejsce Jego spoczynku, czyli Krypta pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu. W Krakowie odwiedzilismy również pomnik poświęcony Adamowi Mickiewiczowi, który postawił sobie za cel zbudowanie w świadomości narodu obrazu Polski silnej i niepodległej. Kolejna wielka postać w polskiej historii to TadeuszKościuszko. Ten pomnik odwiedziliśmy na Wawelu.


Ale, nasza „mała ojczyzna” to jest nam miejsce szczególnie bliskie. W Lubaniu odwiedziliśmy: Pomnik Józefa Piłsudskiego, który znajduje się przy kościele Świętej Trójcy. Pomnik został poświęcony Marszałkowi oraz jego drugiej żonie. Zapaliliśmy również znicze na cmentarzu przy zbiorowych mogiłach żołnierzy, którzy w różnych okresach walczyli o wolność naszego państwa.
Podczas wszystkich wędrówek uczniowie w dostępny sposób poznawali różne fakty historyczne, uczyli się jak być „małym” patriotą. Oddawaliśmy hołd dla niezłomności i patriotyzmu żołnierzy, którzy walczyli o wolną Polskę.

red. Wioletta Bućko

Pasowanie na czytelnika

opublikowane: 12 lis 2018, 01:23 przez SP 4 Lubań

29 października odbyło się uroczyste „Pasowanie na czytelnika” pierwszoklasistów.W tygodniu poprzedzającym uroczystość każda z klas pierwszych odwiedziła bibliotekę szkolną, gdzie uczniowie zapoznali się z zasadami zachowania się w bibliotece oraz regulaminem wypożyczania książek.W trakcie uroczystości uczniowie klas pierwszych złożyli przysięgę, której słowa odnoszą się do poszanowania i miłości do książek. Po wypowiedzeniu przysięgi każde dziecko zostało pasowane na czytelnika dotknięciem w ramię symbolicznym gęsim piórem przez gościa honorowego tej uroczystości - dyrektor naszej szkoły p. Marzenę Tomczyk.Uroczystego charakteru „Pasowaniu na czytelnika” dodały dekoracje przygotowane specjalnie na tę okazję oraz krótki program artystyczny w wykonaniu uczennic z klas IV e i VI a. W montażu słowno- muzycznym uczniowie klas pierwszych usłyszeli piosenki i wiersze związane tematycznie z książką, czytaniem i biblioteką. Na zakończenie uroczystości wszyscy pierwszoklasiści otrzymali „Baśń o dwunastu miesiącach” wraz z pamiątkowym dyplomem.Mamy nadzieję, że uroczystość podobała się pierwszakom i będą traktować książki jako swoich przyjaciół,              a biblioteka szkolna zyska wielu nowych, wiernych czytelników.nauczyciel-bibliotekarz
Wioletta Paszkowska

Niecodzienna wizyta w Naszej Szkole

opublikowane: 6 lis 2018, 02:06 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 6 lis 2018, 03:02 ]

„Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest,

lecz przez to, czym dzieli się z innymi".

Jan Paweł II
https://photos.app.goo.gl/TLjmcfBfocJhB87bA
     31.10.2018 uczniowie klasy 8b i 8c mieli okazję gościć na lekcji religii i godziny wychowawczej Katarzynę Brzezowską- wolontariuszkę, która kilka dni temu wróciła z Madagaskaru.
Pani Kasia od kilku lat miała ogromne pragnienie i chęć pojechać jako wolontariusz na Madagaskar. Zainspirował ja do tego jezuicki misjonarz bł. Jan Beyzym SJ, który na początku XX w wyjechał na Czerwoną Wyspę, by być wśród najbiedniejszych i chorych.
Po nawiązaniu kontaktu z fundacją ANKIZY GASY -DZIECI MADAGASKARU marzenie pani Kasi spełniło się i przez 2 miesiące pracowała w sierocińcu z dziewczynkami w różnym wieku .Dziewczęta chętnie uczyły się języka angielskiego ,tańca irlandzkiego, polskich piosenek, gier i zabaw.
Wolontariuszka opowiadała o codziennym życiu ,zwyczajach , potrawach ,sposobach spędzania wolnego czasu.
Uczniowie mieli okazję obejrzeć zdjęcia ,które Pani Kasia prezentowała, opowiadając przy tym wiele ciekawych historii . W trakcje prezentacji , ci bardziej zainteresowani, zadawali pytania i poszerzali swoja wiedzę na temat wyspy-jej fauny i flory oraz uksztaltowania powierzchni.
Pani Katarzyna pokazała uczniom pieniądze malgaskie, stroje dla kobiet, które zaprezentowały chętne dziewczęta z kl. 8b, a także własnoręcznie wykonane przez dziewczęta z ośrodka torebki,serwetki ,chusteczki i oczywiście symboliczne lemury.
W swoim wystąpieniu Pani Kasia podkreśliła, że praca dla innych daje dużo radości , a wolontariat to bezinteresowna pomoc biednym i potrzebującym , która potrafi zmieniać świat. Warto o tym pamiętać i włączać się aktywnie w akcje charytatywne, aby dzielić się z innymi tym ,co mamy.

red. J. Klatka

1-10 of 44