Kronika szkolna 2018/2019

Matematyczna jesień w czwórce

opublikowane: przez SP 4 Lubań

W szkole Podstawowej nr 4  trwają zapisy na popołudniowe zajęcia z matematyki dofinansowanie przez mBank w ramach Programu "mPotęga".

W klasach IV – VI zamierzamy bawić się matematyką: rozwiązywać łamigłówki projektować i konstruować modele brył z klocków i innych materiałów, budować wielościany techniką origami, tworzyć zabawki z papieru, projektować parkietaże. W czasie „Rodzinnych Potyczek Matematycznych” pary uczeń + rodzic (lub inny członek rodziny) będą rywalizować o tytuł Mistrza rozwiązując różnego rodzaju zadania i łamigłówki.

Uczniowie klas VII – VIII będą szukali sensu uczenia się matematyki: będą poszukiwali matematyki w różnych dziedzinach, np. w muzyce, malarstwie, fotografii, architekturze, przyrodzie, astronomii, ekonomii, życiu codziennym, rozrywce. Zgłębią związane z nimi zagadnienia (np. symetria, parkietaże, wielościany, notacja wykładnicza, rzuty, skala, procenty, prawdopodobieństwo). Zastosują poznaną wiedzę rozwiązując zadania, wykonując prace plastyczne, projektując budowle przestrzenne, wykonując zadania Matematycznego Maratonu.

Podczas Popołudnia z planszówkami uczestnicy poznają ciekawe gry, które doskonalą umiejętność tworzenia strategii, kształtują wyobraźnię oraz umiejętność logicznego myślenia.

Zajęcia poprowadzą Elżbieta Soja i Julianna Matyjewicz.

Dzień Kropki w SP 4

opublikowane: 19 wrz 2018, 11:53 przez SP 4 Lubań

W roku 2018 Międzynarodowy Dzień Kropki na całym świecie obchodzono w sobotę 15 września , w naszej szkole wspominaliśmy małą Vashti siedemnastego w poniedziałek .

Tego dnia uczniowie i nauczyciele uwzględnili w swoich strojach element kropki, zatem pojawiły się spodenki w kropeczki, sukieneczki w kropeczki, koszulki w kropeczki, kokardy w kropeczki, opaski w kropeczki a nawet skarpetki w kropeczki…

Padały oczywiście pytania dlaczego dziś obchodzimy Dzień Kropki. Odpowiedź każdy mógł znaleźć na tablicy informacyjnej, przedstawiającej historię małej dziewczynki i jej wspaniałej nauczycielki plastyki, dzięki której ta mała istotka uwierzyła w swoje możliwości. Młodsze dzieci obejrzały filmik z polskim tłumaczeniem z języka angielskiego, z rysunkami pochodzącymi z książki „The Dot” Petera Reynoldsa https://youtu.be/ILSyGSaMoEg. Tego dnia zorganizowaliśmy działania, które miały na celu pomóc dzieciom odkryć ich talenty i odważyć się je zaprezentować. Rozmawialiśmy o tym co lubimy i potrafimy robić najlepiej, co nam przynosi radość i czym chcemy się zajmować w życiu. Nasze dzieci są kreatywne!
Powstały “kropkowe” rysunki i opowiadania, pracowaliśmy indywidualnie i w duetach, bo każdy z nas ma jakiś talent, a Dzień Kropki jest dobrym pretekstem do pokazania go światu.

Red. B. Baczyńska – Smyczek, A. Sieradzka, K. Wergieluk

Narodowe Czytanie w naszej szkole -7.09.2018r.

opublikowane: 19 wrz 2018, 04:31 przez SP 4 Lubań

Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane będą aż dwie lektury. Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku jest „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Ponadto, Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości.

„W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi.” – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła również przystąpiła do Ogólnopolskiej Akcji Narodowe Czytanie i dnia 7.09.2018r. wszyscy nauczyciele humaniści rozpoczęli zajęcia lekcyjne od głośnego czytania fragmentów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Ponadto wstępem do czytania była informacja o utworze i głównym bohaterze przygotowana przez nauczyciela j. polskiego, panią Joannę Kędzia. Dla podkreślenia rangi wydarzenia nauczyciele – humaniści w ten dzień przyszli do szkoły w tzw. strojach z epoki.

A.Franczak