Kronika szkolna 2018/2019

Sp4 chemicznie

opublikowane: 22 mar 2019, 04:42 przez SP 4 Lubań

14 marca 2019 r. uczniowie lubańskiej czwórki udali się na wycieczkę do Jeleniej Góry.
W pierwszej kolejności skorzystali oni z zaproszenia ZSOiT. Tam odbyły się warsztaty chemiczne. Uczniowie w prawdziwych fartuchach laboratoryjnych, pod czujnym okiem czwartoklasistów tutejszego technikum, wykonywali eksperymenty związane z solami. Próbowali także otrzymać sztuczną krew. Wspaniała atmosfera na zajęciach, ale także pomocna dłoń starszych uczniów, spowodowała, że ósmoklasiści nie mieli problemów z wypełnianiem kart doświadczeń i zapisaniem skomplikowanych równań reakcji.
Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Przyrodnicze w Cieplicach. Bardzo dobrze wyposażone muzeum, z ciekawymi eksponatami i multimedialnymi quizami, zachwyciło uczestników wycieczki. Brali oni także udział w lekcji przygotowanej przez entomologa, dotyczącej roli owadów w życiu człowieka i jego gospodarce .

Wyjazd bardzo podobał się uczniom. Być może w szeregach klasy ómej a lub b znajdzie się jakiś wybitny chemik lub biolog. Kto wie?

Kartka od Powstańca Warszawskiego!!!

opublikowane: 18 mar 2019, 03:11 przez SP 4 Lubań

W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła po raz pierwszy do Ogólnopolskiej Akcji BohaterOn. Polegała ona na napisaniu przez chętnych uczniów naszej szkoły kartek pocztowych do uczestników Powstania Warszawskiego.

W ramach kampanii „BohaterON – włącz historię!” Polacy wysłali do Powstańców Warszawskich aż  215 507 kartek i listów w dwóch edycjach akcji. Co trzecia wysłana w II edycji akcji kartka była skierowana do konkretnego uczestnika walk o stolicę.

 Dzięki zaangażowaniu tysięcy nadawców pocztówek udało się połączyć pokolenia i sprawić nieoczekiwaną radość Adresatom korespondencji! Celem akcji było bowiem upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, jak również chęć pokazania historii przez pryzmat osób, które brały w nim udział.

      Nam się udało, ponieważ jedna z uczennic naszej szkoły – Klaudia Szczepaniak z kl. VII „b”  otrzymała w minionym tygodniu odpowiedź od uczestnika walk o Warszawę w 1944 roku. Jak widać, historia jeszcze niejedno ma do napisania!!!

KLAUDIU, GRATULUJEMY!!! 

red. A. Franczak

Wycieczka kl. V „b” i V „e” do Multikina w Zgorzelcu

opublikowane: 18 mar 2019, 02:09 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 19 mar 2019, 06:07 ]

https://photos.app.goo.gl/84DtWiof6AHu4HAz5
8 marca 2019r., czyli w ważnym dla Dziewcząt i nie tyko Dniu Kobiet, uczniowie z klasy V „b” i V „e” SP 4 w Lubaniu pod opieką p. Teresy Okuniewicz - Szłabowicz, p. Agnieszki Franczak, p. Doroty Latkowskiej i p. Beaty Rejczak uczestniczyli w wycieczce do kina w Zgorzelcu, aby obejrzeć film pt: „Corgi, psiak królowej”. Ze względu na ważne Święto – Dzień Kobiet, nasi młodzi mężczyźni przygotowali przed wyjazdem uroczystości klasowe, poświęcone naszym ślicznym młodym kobietkom: były więc i życzenia (zobacz filmik) , i prezenty, i kwiaty, i uśmiechy...  zobacz filmik
Dopiero w takich nastrojach, po tzw. uroczystościach klasowych, udaliśmy się do autokarów celem wyjazdu do Multikina.

Sam film niósł ze sobą ważne przesłanie, ponieważ tytułowy Rex, czyli nieziemsko rozpuszczony śliczny mały corgi, ulubiony piesek brytyjskiej królowej, pewnego dnia na skutek szalonego zbiegu okoliczności traci swoją pozycję w pałacu i trafia do londyńskiego schroniska. Próbując odnaleźć drogę do domu, odkrywa, że prawdziwych przyjaciół poznaję się w biedzie!

Po filmie uczniowie odwiedzili retaurację McDonald’s i w radosnych nastojach oraz z pełnymi brzuszkami wrócili szczęśliwie do domu.

Cele i zadania programowe wyjazdu:
- udział w seansie kinowym zwiększający kompetencje społeczne i obywatelskie, świadomość i ekspresję kulturalną,
- integracja uczestników i wzmocnienie więzi koleżeńskiej,
- kształtowanie wrażliwości estetycznej,
- kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.

red. A. Franczak

SPOTKANIE Z PSZCZÓŁKĄ MAJĄ

opublikowane: 13 mar 2019, 01:28 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 13 mar 2019, 01:34 ]

https://photos.app.goo.gl/aZA3k3Ax9FgJMRK67
Czy warto dbać o przyrodę? Czy świat owadów może być ciekawy? Czy bez pszczół życie człowieka na ziemi byłoby zagrożone? Czy należy się bać szerszeni? Na te i wiele innych pytań dzieci z klas I i II mogły odpowiedzieć po obejrzeniu spektaklu „ Pszczółka Maja”, przygotowanego przez Narodowy Teatr Edukacji we Wrocławiu. Dzień Kobiet był doskonałą okazją na wyjście poza mury szkolne i uczczenie święta dziewczynek.  Maluchy  poznały ciekawe życie Pszczółki Mai, na którą zawsze można było liczyć, nigdy nie przeszła obojętnie, gdy komuś działa się krzywda. Miała świadomość, że w trudnych chwilach może liczyć na przyjaciół. Przypominał jej o tym  Gucio, który często jej powtarzał: „Pamiętaj Droga Maju. Stare przysłowie pszczół mówi: Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”.  Przebywanie z Mają i jej przyjaciółmi  na wspaniałej łące na pewno wzmocniło świadomość ekologiczną dzieci, pobudziło wrażliwość na piękno przyrody i nauczyło naszych małych widzów szacunku dla każdego nawet najmniejszego istnienia.

Dzieci były zachwycone grą aktorów i gromkimi oklaskami podziękowały im za wspaniały spektakl. Czekamy z niecierpliwością na inne propozycje. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu: https://www.magisto.com/int/album/video/Iys6QE1FGFQxeT8GDmEwCXh-?l=vsm&o=a&c=e przez magisto.com

 

 

red. Wioletta Bućko

Zapraszamy na Dzień Otwarty

opublikowane: 5 mar 2019, 23:16 przez SP 4 Lubań


1 MARCA – Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych (podsumowanie)

opublikowane: 5 mar 2019, 03:00 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 6 mar 2019, 00:14 ]

https://sites.google.com/site/sp4luban/kronika-szkolna-2018-2019/1marcanarodowydzienpamieciozolnierzachwykletychpodsumowanie/IMG_20190225_124803.jpg
„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji
za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych,za przelaną krew w obronie Ojczyzny.” Lech Kaczyński

25 lutego br. o godz. 12.40, w sali nr 16 naszej szkoły – SP nr 4 w Lubaniu zgromadzili się bardzo licznie

uczniowie – pasjonaci historii wraz z opiekunem- nauczycielem historii p. A. Franczak i przyjacielem szkoły                   ( historykiem pasjonatą, pisarzem i działaczem wielu stowarzyszeń ) p. Piotrem Kucznirem, celem realizacji szkolnych działań z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Uczniowie przybyli na spotkanie mogli dowiedzieć się kim naprawdę byli żołnierze wyklęci, inaczej niezłomni ( nazywani przez władze komunistycznej Polski – reakcyjnym podziemiem ), jak również poznać tak ważne dla historii najnowszej Polski postaci – np. rotmistrza Witolda Pileckiego, sierż. Józefa Franczaka, czy też związanego z Lubaniem- ppłk. Anatola Sawickiego. Zebrana młodzież dowiedziała się, że dla wielu polskich patriotów II Wojna Światowa wcale nie zakończyła się wraz z upadkiem III Rzeszy w 1945r.. Wszakże Ostatni walczący z „Żołnierzy Wyklętych” - Józef Franczak, zginął dopiero w 1963 r. Wielu z nich z bronią w ręku bardzo długo walczyło przeciw Sowietom i polskiej komunistycznej władzy.Pan Piotr Kucznir swoją jakże ciekawą prelekcję zakończył niezwykle wymownym cytatem, który mam nadzieję, każdemu z nas zapadnie głęboko ( i na długo ) w pamięci:

 "NIE DAJMY ZGINĄĆ POLEGŁYM !!!CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!!!"


Z kolei w zorganizowanym w  szkole konkursie plastycznym pt. „Żołnierze Wyklęci”

I miejsce zajęła Nadia Pilichiewicz  z kl. VI „c”,

II miejsce przypadło Wiktorowi Jełowickiemu  z kl. V „a”,

 III miejsce otrzymała Nadia Szydło z kl. V „b”.


Nasze wyróżnione plakaty brały udział w konkursie międzyszkolnym pt. „Żołnierze Wyklęci”, tam zajęliśmy następujące miejsca:

 I miejsce zajęła Aleksandra Winiarczyk z kl. III „a” GIM, SP nr 3 L-ń

II miejsce przypadło Oliwii Janik  z kl. III „b” GIM, SP nr 1 L-ń

 III miejsce otrzymała Nadia Pilichiewicz z kl. VI „c”, SP nr 4 L-ń

 

Wyróżnienie otrzymały:

 Wiktor Jełowicki, kl. V „a”, SP nr 4 L-ń

Nadia Szydło, kl. V „b”, SP nr 4 L-ń

Mateusz Franczak, kl. VIII „c”, SP 1 nr L-ń

Gracjan Kasuła, kl. VII, SP nr 3 L-ń

Dawid Kamiński, kl. VIII, SP nr 3  L-ń


Jednakże najważniejszym wydarzeniem szkolnych obchodów rocznicy tego święta był spacer po Lubaniu    

miejscami związanymi z lubańskimi Żołnierzami Wyklętymi, zwłaszcza z ppłk. Anatolem Sawickim.

Naszym przewodnikiem był p. Piotr Kucznir, a licznie zgromadzona grupa młodzieży łączyła wszystkie

 zainteresowane tematem szkoły naszego miasta - SP nr 4, SP nr 3 i SP nr 1.


red. A. Franczak

W ŚWIECIE ZWIERZĄT – PROJEKT W KLASIE 2B I 2C

opublikowane: 4 mar 2019, 01:13 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 4 mar 2019, 05:09 ]

https://photos.app.goo.gl/Fsbs16vAh4eTaQWT8
W ciągu ostatnich tygodni klasa 2b i 2c realizowała projekt edukacyjny „ W świecie zwierząt”. Omawialiśmy życie różnych zwierząt, oglądaliśmy filmy edukacyjne, uczniowie przygotowywali prezentacje multimedialne o swoich pupilach. Każdego dnia w klasie mieliśmy niespodzianki: to przywędrował chomik, to świnka morska. Oglądaliśmy też filmy nakręcone przez uczniów o kotach i parze zakochanych bojowników. Omówiliśmy lekturę Marii Kownackiej „Kajtkowe przygody”, która miała być wstępem do zajęć badawczych na terenie ZOO w zagrodzie bocianów. Było ciekawie, wesoło i inaczej niż zwykle, każdego dnia. Podsumowaniem i nagrodą za działania w projekcie był wyjazd do Tierparku w Gorlitz. Uczniowie wzięli tam udział w zajęciach przyrodniczych. Szaleliśmy na strychu strachu wśród szczurów, myszy, gołębi i innych zwierząt, które chowają się po zakamarkach. Chociaż pogoda nie była najpiękniejsza to najlepszym podsumowaniem wycieczki była wypowiedź jednej z uczennic „ To jest ostatnio mój najpiękniejszy dzień”. Polecamy obejrzeć krótki film: https://www.magisto.com/album/video/O3Y5VgddGwQ5LX4GDmEwCXh_?l=vsm&o=a&c=e

red. Wioletta Bućko, Beata Hanka

My z II b bączki wygraliśmy pączki

opublikowane: 4 mar 2019, 01:12 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 4 mar 2019, 05:06 ]

https://photos.app.goo.gl/SCxPssnsoP1gYiYW9
Przed tłustym czwartkiem w szkole ogłoszono bitwę na plakat z pączkiem. Tłusty czwartek – w kalendarzu chrześcijańskim to ostatni czwartek przed wielkim postem. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Staropolskie przysłowie mówi: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.” Według przesądu, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. Oczywiście każdy z naszej klasy zjadł pączka, ponieważ nasz plakat zdobył I MIEJSCE. Bardzo się ucieszyliśmy, odtańczyliśmy w klasie taniec zwycięstwa. Gratulujemy również pierwszakom z klas 1a, bo byli razem z nami na podium. Polecamy filmik: https://www.magisto.com/album/video/PXktUF1eQ1cxKngEDmEwCXp4?l=vsm&o=a&c=e

Uczniowie klasy II b

Wszystkie Kolory Świata – V edycja

opublikowane: 1 mar 2019, 03:17 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 4 mar 2019, 05:02 ]

https://photos.app.goo.gl/8c6dBfqhaDjHVDeY6
Zebrana kwota: 4000 zł

Liczba uczestników: 300

Opis akcji:

  Tworząc plan pracy Wolontariatu szkolnego na bieżący rok szkolny ujęliśmy ze szczególnym wyróżnieniem  udział  w  akcji pod patronatem UNESCO  „Wszystkie kolory świata”. Organizację   rozpoczęliśmy od kampanii informacyjnej szeroko rozpowszechnionej wśród uczniów, rodziców  i nauczycieli naszej szkoły.

            Odbyły się lekcje wychowawcze  -m.in. w klasie  V na temat: „Projekt - „Wszystkie kolory świata” - dlaczego warto pomagać?, który miał uświadomić dzieciom, że pomoc niesiona innym ludziom jest bardzo ważna, a ta jest jeszcze ważniejsza – bo bezpośrednio dotyczy dzieci. Rozmawialiśmy o tym , jak wielką rolę odgrywają szczepionki w życiu dzieci, zwłaszcza tych z ubogich krajów trzeciego świata. Na koniec wszyscy uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że warto pomagać i należy to czynić w sposób, który najbardziej nam odpowiada.. 

            Odbyły  się z pogadanki, informacje dla rodziców podczas zebrań z rodzicami. Odzew na potrzeby akcji był natychmiastowy.  Uczniowie z zapałem pobierali szablony do wykonania wykrojów laleczek, do ich  wykonania często przyłączały się całe rodziny, a nawet pokolenia… Dzieci na bieżąco dzieliły się z opiekunami wolontariatu swoimi wrażeniami, podkreślały, jak wiele radości dawały im chwile spędzane z bliskimi przy wyborze materiałów, ozdób, a nawet szyciu. Do licytacji przygotowano 40 laleczek, reprezentantek różnych krajów i kontynentów, każda inna, bardziej lub mniej strojna, barwna ,każda z duszą i przesłaniem, bo niosła w sobie dobro… Uczniowie nadawali lalkom imiona, określali ich cechy charakterystyczne, które nadawały im osobowości i wyróżniały spośród innych.

             Kolejnym etapem  działań było przygotowanie programu artystycznego i ponownie zaangażowanie  uczniów, ich rodziców i pracowników szkoły, w tak szczytnym celu, pozytywnie nas zaskoczyło.  W programie artystycznym ujęliśmy śpiew, taniec, grę na instrumentach oraz recytacje.  Występy pięknie dopełniły doskonale przeprowadzone licytacje.  Bohaterki wieczoru- lalki - były eksponowane przez uczniów, którzy weszli w role modelek i modeli.


             Uroczystość podsumowująca udział w akcji „Wszystkie kolory świata”odbyła się 26 lutego 2019 r. w sali gimnastycznej naszej szkoły,  specjalnie przygotowanej na tę okazję. Wykonano stosowną dekorację a scena  na potrzeby przedstawienia stała się wybiegiem dla modelek i modeli.  Odwiedzili nas bliscy naszych uczniów oraz zaproszeni goście-  władze miasta , reprezentanci miejskich instytucji, lokalne media.  Na gali nie zabrakło  słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców i nauczycieli. Można było skosztować ciast domowego wypieku, rozgrzać się ciepłą kawą lub herbatą.

            To było spotkanie pełne pozytywnych emocji, które  „wirowały” tego dnia w naszej szkole…

             Z ewaluacji wynika, że wiele dzieci docenia ofiarność  i zaangażowanie swoje oraz swoich rodziców czy bliskich, a jak wszyscy wiemy, najlepiej uczymy się przez działanie, a my zadziałaliśmy  tego dnia wybornie. Najlepszym podsumowaniem akcji „Wszystkie kolory świata” były pytania dzieci „Czy w przyszłym roku też szyjemy lalki?”….a następnego dnia w szkole pojawiło się wielu uczniów z laleczka, wylicytowaną właśnie podczas popołudniowej akcji.
Osoby zaangażowane:

Beata Baczyńska – Smyczek

Katarzyna Wiergieluk

Sylwia Kucharczyk

Agata Sieradzka

Angelika Kiljan

Anna Kogut

Beata Domańska

Agnieszka Franczak

Dorota Latkowska

Beata Majczak

  

Spotkanie z lubańskim samorządowcem - Panem Janem Lange.

opublikowane: 25 lut 2019, 01:12 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 25 lut 2019, 03:21 ]

Dnia 12 lutego br. na zajęcia wiedzy o społeczeństwie do wszystkich klas ósmych naszej szkoły, przybył znany szerszej publiczności wieloletni działacz samorządowy, członek rady Muzeum Regionalnego w Lubaniu, były nauczyciel historii i wos- u oraz aktor amatorskiego teatru Okular - Pan Jan Lange.


Celem zorganizowanego spotkania było podsumowanie działu pt. „Samorząd terytorialny” oraz poznanie od tzw. źródła, tajników funkcjonowania lokalnego samorządu. Przybyły gość przypomniał naszym uczniom zadania samorządu terytorialnego oraz opowiedział o swojej działalności na naszym terenie, podkreślił, iż wszelkie podjęte działania nie byłyby możliwe bez udziału lokalnej społeczności. Zachęcał również do działania na rzecz grupy, a w przyszłości także i szkoły, np. w samorządzie klasowym, czy szkolnym. Takie postawy na pewno sprzyjają rozwojowi umiejętności społecznych oraz uczą podejmowania działań na rzecz innych. Pan Jan Lange przybliżył nam również zasady gospodarowania budżetem oraz przedstawił zakres działania Rady Miasta. Mogliśmy także poznać niektóre z planowanych inwestycji. Jako wieloletni nauczyciel z chęcią odpowiadał na zadawane pytania, dzięki czemu rozwiał wszystkie nasze wątpliwości, a z naszą młodzieżą zdobył od razu świetny kontakt.

Bardzo Dziękujemy naszemu Gościowi za przybycie!!!

red. A. Franczak

1-10 of 90