Kronika szkolna 2018/2019

Akcja profilaktyczna ,,Zdrowie w głowie"

opublikowane: 18 cze 2019, 00:27 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 18 cze 2019, 03:22 ]

https://photos.app.goo.gl/oSXzrbXmsyne8JJp9
Dnia 14 czerwca 2019r. w Szkole Podstawowej nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Lubaniu po raz pierwszy przeprowadziliśmy akcję profilaktyczną pod hasłem ,,Zdrowie w głowie". Współorganizatorem akcji był Urząd Miasta Lubań. Jej głównym celem było wsparcie psychiczne uczniów, pogłębienie ich wiedzy na temat emocji i radzenia sobie z nimi, praktyczne wykorzystanie przez uczniów zdobytej wiedzy z zakresu zdrowia psychicznego, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie i życie, zachęcanie do wyboru zdrowego stylu życia.

Nasze działania trwały cały rok szkolny. Uczniowie klas I –VIII wraz z rodzicami mieli okazję uczestniczyć w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez specjalistów, m.in. terapeutę psychodynamicznego i terapeutów uzależnień. Zajęcia dotyczyły m.in. nabywania umiejętności pod kątem radzenia sobie z trudnościami emocjonalnymi, dostrzeżenia niepokojących sygnałów, poszerzenia wiedzy na temat osób i instytucji, do których można zwrócić się o pomoc, rozpoznawania emocji, dbania o zdrowie psychiczne na co dzień. Uczniowie mieli także możliwość wzięcia udziału w konkursie plastycznym mającym na celu higienę zdrowia psychicznego. Specjaliści wspierali również chętnych rodziców poprzez porady i możliwość indywidualnych konsultacji w naszej placówce. Uwieńczeniem naszych całorocznych działań była zorganizowana w szkole akcja ,,Zdrowie w głowie". Podczas spotkania psycholog szkolny p.Adam Piątkowski przedstawił prezentację multimedialną na temat promocji zdrowia psychicznego jako głównego elementu dobrostanu człowieka. Uczniowie z zaciekawieniem przysłuchiwali się wykładowi i brali w nim czynny udział.

Jako szkoła pozyskaliśmy także materiały edukacyjne tj. literaturę dla uczniów, rodziców i nauczycieli z zakresu zdrowia psychicznego, a także gry i zabawy edukacyjne do wykorzystania podczas zajęć terapii pedagogicznej oraz zajęć rozwijających umiejętności społeczne.

Na uwagę zasługuje również fakt, że uczniowie naszej szkoły wdrażają do życia codziennego zdobytą podczas warsztatów wiedzę na temat radzenia sobie z emocjami, są świadomi zagrożeń wynikających z używek i wiedzą jak nie znaleźć się w pułapce uzależnienia.

Serdecznie dziękujemy pracownikom Urzędu Miasta w Lubaniu za pomoc w przeprowadzeniu działań profilaktycznych w naszej placówce. Już planujemy kolejne działania w przyszłym roku szkolnym.

Dzień Talentów w naszej szkole

opublikowane: 17 cze 2019, 01:14 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 18 cze 2019, 03:14 ]

https://photos.app.goo.gl/g59VoFVTSfncSRx7A
Tegoroczny Dzień Talentów, który odbył się 13 czerwca 2019 r. składał się z dwóch części. Obydwie miały za zadanie promocję uczniowskich umiejętności. Pierwszą okazją ku temu było prowadzenie przez uczniów zajęć z dowolnej dziedziny znaną w naszej placówce metodą „uczymy innych”. Wśród warsztatów i prelekcji znalazły się tematy dotyczące: zagrożeń środowiska, ras psów i koni, minerałów, budowania rakiet, gier RPG, łamigłówek logicznych, myślografii, podatków, boksu i wielu innych dziedzin życia, którymi interesują się nasi uczniowie. Drugą część stanowił Festiwal Talentów, podczas którego uczniowie prezentowali swoje uzdolnienia muzyczne, wokalne, taneczne. Występy indywidualne i grupowe wywoływały ekscytację, wzruszenie i aplauz zgromadzonej publiczności. Młodzi artyści pokonując tremę mogli spełnić swoje marzenia o pojawieniu się na scenie.

Występom towarzyszyła również wystawa prac plastycznych utalentowanych uczniów, min. Pawła i Łukasza Myślińskich, znalazły się tam również prace techniczne, np. matematyczne origami wykonane przez laureatów Konkursu Matematycznego Origami „Żuraw”.

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz Szkolnego Wolontariatu zadbali z kolei o gastronomiczne gusta uczestników Dnia Talentów i z sukcesem sprzedawali samodzielnie przygotowane wyroby kulinarne, wśród których znalazły się: popcorn, babeczki, tosty.

Po raz kolejny okazało się, że nasi uczniowie potrafią łączyć talent z pasją oraz dzielić się z innymi, ucząc i bawiąc się jednocześnie!red.: Monika Boniarczyk

Dzień talentów w I c

opublikowane: 17 cze 2019, 01:13 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 18 cze 2019, 03:12 ]

https://photos.app.goo.gl/jbetGzPLTbBzJQiB6
Dnia 13.06.2019r. uczniowie klasy I c wzięli udział w Szkolnym Dniu Talentów. Oprócz występów na scenie, gdzie zaprezentowały się Magda Raczkowska (w piosence „Kaktus”) i Natalia Suchacka (w piosence „Co to jest niepodległość?”), wystąpiła cała klasa
w układzie tanecznym „Jara, jara dance”. Swoim występem porwali całą publiczność
i razem zatańczyli układ.

Na ostatniej lekcji, w ramach strategii „uczymy innych” zajęcia przyrody poprowadziły uczennice klasy VI c – Kalina Szłabowicz i Zuzia Słowińska. Starsze koleżanki pokazały maluchom różnorodne eksperymenty i doświadczenia fizyczne- ciecz newtonowską, nurka Kartezjusza, sztuczny śnieg i kilka innych. Dziewczyny świetnie się spisały! Dziękujemy!

Red. Joanna Smaga

Jesteśmy małymi studentami- czyli wycieczka do Wrocławia w ramach programu „Przyroda z klasą” Uniwersytetu Dzieci.

opublikowane: 17 cze 2019, 01:12 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 18 cze 2019, 03:03 ]

https://photos.app.goo.gl/d9GDKnu12RnfK3kT9
Dnia 05.06.2019r. klasy I c i II b wybrały się na wycieczkę do Wrocławia by uczestniczyć w wykładzie pt. „Dlaczego warto myć ręce? Opowieść o drobnoustrojach obok nas”. Uczniowie odwiedzili Centrum Naukowo-Dydaktyczne Uniwersytetu Przyrodniczego, gdzie mieli okazję poczuć się jak prawdziwi studenci słuchając wykładu, siedząc w ogromnej auli i dowiadując się, jaki wpływ mają bakterie na nasz organizm, do czego są nam potrzebne, jak duże są różne rodzaje bakterii, czy w kosmosie też istnieją drobnoustroje oraz dlaczego musimy myć ręce. Dzieci obejrzały też krótką bajkę edukacyjną związaną z tematem wykładu, dowiedziały się jak mogą wyglądać bakterie, mierzyli wielkość drobnoustrojów przy użyciu linijki oraz na sam koniec mieli możliwość oceny wykładu za pomocą żetonów.

Następnie korzystając z pięknej pogody wybraliśmy się na plac przy Pergoli by uczestniczyć w pokazie tańczących fontann. Spacerowaliśmy po przepięknym Parku Japońskim. Był to wyjątkowy dzień ponieważ okazało się, że w Japonii piątego czerwca obchodzi się Dzień Dziecka. Na Był to czas pełen wrażeń i wielu ciekawostek.

Red. Joanna Smaga, Żaneta Rożko

ZIELONA SZKOŁA KARPACZ 2019

opublikowane: 12 cze 2019, 23:29 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 14 cze 2019, 01:39 ]

https://photos.app.goo.gl/jVLFkTAZ76VdUveu7
We wtorek 7.05. 2019r. klasa I c wraz z wychowawcą wyruszyła na swoją pierwszą czterodniową Zieloną Szkołę. Plan wycieczki opierał się o program „Wędrówki karkonoskich skrzatów”. Choć pogoda zapowiadała się dość deszczowa, Karpacz przywitał nas pięknym słonkiem. Dzięki temu uczniowie mogli:

-odbyć zajęcia w Banku Genów w Kostrzycy,

- zobaczyć szkółkę leśną Nadleśnictwa „Śnieżka” i przejść szlakiem arboretum,

- wejść szlakiem do Świątyni Wang,

- zobaczyć Zaporę na Łomnicy,

- wędrować między Kruczymi Skałami,

- wykapać się w Aquaparku „Sandra”

-zwiedzić Muzeum Zabawek,

-Muzeum Tajemnic Karkonowskich,

-Muzem Klocków Lego.

Wszyscy świetnie się bawili i z niecierpliwością czekają gdzie pojedziemy w przyszłym roku.

Red. J. Smaga

Spotkanie z panią Anną Czerwińską – Rydel

opublikowane: 11 cze 2019, 23:56 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 11 cze 2019, 23:56 ]

Chciałabym się podzielić z Wami moimi wrażeniami ze spotkania z autorką pięknych książek , panią Anną Czerwińska – Rydel.

Spotkanie odbyło się 07.06.2019r. w Lubaniu.

Pani Anna oczarowała mnie opowieścią o książce swojego autorstwa pt.: ,,Listy w butelce”, którą już wcześniej przeczytałam. Dowiedziałam się , że to książka oparta na faktach. Pisarka opowiadała o pani Irenie Sendlerowej – kobiecie, która przed wojną ratowała żydowskie dzieci przed śmiercią. Bardzo zaciekawiła mnie jej opowieść, ponieważ przejęłam się historią opisaną w książce. Pani Anna Czerwińska najwięcej informacji do napisania tej historii zdobyła od córki pani Ireny Sendlerowej.

Pani Anna to bardzo miła i ciepła osoba. Cieszę się, że mogłam ją osobiście poznać i posłuchać historyjek o jej życiu prywatnym, a także opowieści o innych książkach, których jeszcze nie miałam okazji przeczytać. Dowiedziałam się między innymi jak pani Ania została pisarką – była to naprawdę zabawna historia.

Zadawaliśmy również mnóstwo pytań – co ucieszyło panią Czerwińską.

Spotkanie zakończyło się podziękowaniami, a potem mogliśmy zakupić książki autorstwa naszej pisarki. Bardzo lubię czytać więc kupiłam jeszcze jedną książkę o Marii Skłodowskiej – Curie. Na zakupionych książkach autorka złożyła swój autograf z dedykacją.

Ogromnie się cieszę, że brałam udział w tym spotkaniu bo bardzo mi się podobało. To ciekawe móc poznać autorkę książki, którą się wcześniej przeczytało.

Potem poszliśmy na pyszne lody z naszą wychowawczynią, na których jeszcze raz spotkaliśmy panią Czerwińską.

Będę bardzo miło wspominała ten dzień.

red. Ola Malmon

NIESPODZIANKI W OŚRODKU SZKOLEŃ SPECJALISTYCZNYCH

opublikowane: 11 cze 2019, 23:50 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 12 cze 2019, 01:31 ]

https://photos.app.goo.gl/LomJfwfaxvkqUqBB6
Jak co roku Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych zorganizował dzień otwarty w swojej placówce. Uczniowie klasy 2b skorzystali z zaproszenia i w cudowny, piękny i słoneczny poranek wyruszyli , żeby obejrzeć przygotowane dla maluchów niespodzianki. Na placu apelowym oglądaliśmy specjalistyczny sprzęt, który wykorzystują różne służby mundurowe (Policja, Służba Więzienna, GOPR, Służba Celna. Atrakcji było wiele, ale dzięki uprzejmości mamy i dziadka Filipa zwiedziliśmy siłownię. Radość była wielka, bo dzieci mogły poćwiczyć na profesjonalnym sprzęcie. Wzięliśmy też udział w szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej. Mogliśmy utrwalić wiadomości, które poznaliśmy w szkole. Bawiliśmy się na mini torach przeszkód, strzelaliśmy do celu z broni pneumatycznej. Dzieci z ogromną przyjemnością przymierzały hełmy i kamizelki kuloodporne. Próbowały kierować wozami bojowymi, a na koniec wszyscy chętni zgłosili się do pomalowania twarzy. Obejrzeliśmy też Salę Tradycji oraz Lapidarium Polskich Znaków Granicznych. To był dzień pełen niespodzianek i jeszcze na finał poszliśmy na lodyJ.

red. Uczniowie klasy 2b z wychowawca Wiolettą Bućko

REALIZACJA PROGRAMU DYDAKTYCZNEGO FUNDACJI UNIWERSYTETU DZIECI „PRZYRODA Z KLASĄ”

opublikowane: 11 cze 2019, 00:31 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 12 cze 2019, 01:21 ]

https://photos.app.goo.gl/7o5ZqTziRLetECjs9
Klasa 2 b w roku szkolnym 2018/2019 realizowała program dydaktyczny Fundacji Uniwersytetu Dzieci „Przyroda z klasą”. Podczas dodatkowych zajęć uczniowie odkryli tajemnice przyrody. Cykl lekcji oparty był na scenariuszach naukowców oraz został urozmaicony poprzez zestaw edukacyjny. Uczniowie poznawali prawa panujące w naturze oraz przekonywali się, w jaki sposób na nią wpływa człowiek. Prowadzili proste obserwacje przyrodnicze, wykonywali doświadczenia, tworzyli notatki i samodzielnie wyciągali wnioski. Poznali wiele gatunków roślin i zwierząt, dowiedzieli się, jak chronić przyrodę. Dzięki licznym grom dydaktycznym i zabawom ruchowym każde zajęcia były długo wyczekiwane przez uczniów. Uczniowie poznali również motyw teatru Kamishibai (tradycji japońskiej sztuki opowiadania historii za pomocą obrazków). Projekt „Przyroda z klasą” powstał w ramach współpracy edukatorów z 4 państw: Anglii, Austrii, Irlandii i Polski w projekcie InEdu i został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej „Eramsus+”. Na zakończenie programu uczniowie wzięli udział w wykładzie z mikrobiologii na zajęciach na uniwersytecie we Wrocławiu. Wszyscy uczniowie otrzymali indeksy Uniwersytetu Dzieci.

red. Wioletta Bućko

WYJAZD NA ZIELONĄ SZKOŁĘ NA PAŁUKI

opublikowane: 10 cze 2019, 23:18 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 12 cze 2019, 01:12 ]

https://photos.app.goo.gl/4gwA2yDZptLQGk9y7
Jak co roku uczniowie z różnych klas pod koniec roku szkolnego wyjeżdżają na wycieczki i zielone szkoły po całorocznej nauce. Tym razem na klasa 2 b i 2 c wyjechała na Pałuki w celu poznania kolebki polskości, bo to właśnie w okolicach Gniezna znajdujemy miejsca związane z powstaniem państwa polskiego. W trakcie „zielonej szkoły” zrealizowaliśmy program „Od dziada do pradziada”. Sięgając najdawniejszych czasów poznaliśmy życie prehistorycznych zwierząt - dinozaurów. W pierwszy dzień maszerowaliśmy ścieżkami parku rozrywki w Rogowie „Zaurolandii”. Odwiedziliśmy Biskupin - najbardziej znany w Europie Środkowej rezerwat archeologiczny. To właśnie w Biskupinie odkryte zostały – zachowane w doskonałym stanie – drewniane konstrukcje osiedla wybudowanego ponad 2700 lat temu. Na warsztatach uczyliśmy się wykonywać paciorki, takie jakie wykonywali nasi przodkowie. Poznaliśmy tajemnice łucznictwa i łowiectwa w dawnych czasach. Zwiedziliśmy pierwszą stolicę Polski. Szukaliśmy skarbów według mapy w Muzeum Katedralnym. Oglądaliśmy filmy historyczne. Uczestniczyliśmy w zajęciach w pracowni Skryby. Uczyliśmy się tworzyć kartę z kroniki. Pisaliśmy gęsimi piórami i atramentem. Płynęliśmy na wyspę Mieszka I i księżniczki Dobrawy- miejsce Chrztu Polski. Z edukatorem odbyliśmy zabawę terenową w Ostrowie Lednickim „ Kosz średniowiecznych skarbów”. Dostaliśmy ogromną dawkę wiedzy historycznej. Uczyliśmy się, bawiliśmy, śpiewaliśmy przy ognisku i żal było wracać do szkoły, ale wspomnienia na długo pozostaną w naszej pamięci.

red. Wioletta Bućko, Beata Hanka

SPOTKANIE W SANTANDER BANK POLSKA

opublikowane: 10 cze 2019, 23:16 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 12 cze 2019, 01:10 ]

https://photos.app.goo.gl/WHA48ZoNAcQXhyLf9
5 czerwca 2019 r. klasa 2 b na zaproszenie mamy Adrianki odwiedziła Bank Santander Bank Polska w Lubaniu. Uczniowie wzięli udział w krótkiej pogadance na temat specyfiki pracy w banku. Dzieci zapoznały się ze sposobami oszczędzania, gromadzenia, lokowania i przechowywania pieniędzy. Wielkim przeżyciem dla maluchów było zwiedzenie razem z pracownikami banku skarbca. Zobaczyły tam sejfy, w których składane są pieniądze i bezpiecznie przechowywane. Przy okazji zapoznały się z różnego rodzaju banknotami krajowymi i zagranicznymi. Pan Dyrektor wyznaczył uczniom specjalne zadanie plastyczne. Uczniowie projektowali banknot według własnego pomysłu. Prace będą zdobić sale banku. Był też słodki poczęstunek i chłodne napoje. Natomiast w szkole próbowaliśmy ustalić odpowiedź na pytanie; „Dlaczego warto oszczędzać?” Pracownikom Banku Santander składamy serdeczne podziękowania za cudowną atmosferę, poczęstunek i przekazaną wiedzę.

red. Wioletta Bućko i uczniowie klasy 2 b

1-10 of 114