1 MARCA OBCHODZIMY NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

opublikowane: 20 lut 2019, 23:43 przez SP 4 Lubań
W tym roku już po raz dziewiąty będziemy obchodzić dzień 1 Marca, jako święto poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Zostało ono ustanowione 3 lutego 2011 roku, a jego uchwalenie jako Narodowego Dnia Pamięci jest formą uczczenia walki i ofiary oraz bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku Ci, o których mówimy Ostatni Partyzanci Podziemia Niepodległościowego.

Żołnierze Wyklęci nie chciano o Was pamiętać…

bo i jak pamiętać to, iż to ówczesne władze skazywały prawomocnymi wyrokami sądu prawdziwych bohaterów na śmierć, jak pamiętać niejasne opisy przesłuchań, nieścisłości w dokumentach, w opisach śmierci członków ruch oporu… Jak wytłumaczyć, że dopiero 21.10. 1963 roku ( po 24 latach walki, 19 lat po II Wojnie Światowej ) umiera ostatni niezłomny – Józef Franczak – ostatni Żołnierz Wyklęty?!

1 MARCA OBCHODZIMY NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH.
W ZWIĄZKU Z TYM ŚWIĘTEM, DNIA 25.02.2019 r., O GODZ. 12.40, W SALI NR 16 NASZEJ SZKOŁY ODBĘDZIE SIĘ PRELEKCJA DOTYCZĄCA TYCH „…PO KTÓRYCH MIAŁ NIE ZOSTAĆ NAWET KRZYŻ NA MOGILE…”

OSOBA PRELEGENTA – PAN PIOTR KUCZNIR.

- 25.02.2019r. – PRELEKCJA HISTORYCZNA , OSOBA PRELEGENTA p. PIOTR KUCZNIR,

- MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY pt. „ŻOŁNIERZE WYKLĘCI” (prace przynosimy do nauczycieli historii do 27.02.2019r.),

- OGÓLNOPOLSKA KWESTA NA EKSHUMACJE I IDENTYFIKACJE ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH, ORGANIZOWANA PRZEZ FUNDACJĘ „NIEZŁOMNI” IM. ZYGMUNTA SZENDZIELARZA „ŁUPASZKI”,

- SZLAKIEM LUBAŃSKICH ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH (28.02.2019r.) – OSOBA PRZEWODNIKA p. P.KUCZNIR (KLUB HISTORYKA),

- UDZIAŁ NASZYCH UCZNIÓW ( DELEGACJI ) PODCZAS UROCZYSTOŚCI MIEJSKICH.