25 marca - Światowy Dzień Czytania Tolkiena

opublikowane: 27 mar 2019, 03:05 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 27 mar 2019, 05:04 ]
J.R.R. Tolkien (1892-1973) – pisarz, poeta, filolog, profesor uniwersytecki. Jest twórcą m.in. „Hobbita”, „Władcy Pierścieni” i „Silmarillionu”. W roku 2003 z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego dzień 25 marca ustanowiono Światowym Dniem Czytania Tolkiena. Tego dnia miłośnicy twórczości Tolkiena spotykają się by m.in. czytać wspólnie ulubione fragmenty powieści, wymieniać się opiniami o twórczości i o samym autorze. Data 25 marca nie jest przypadkowa, bo w tolkienowskim Śródziemiu w tym dniu obchodzono święto upadku Saurona i zakończenie wojny o Pierścień.

W tym roku młodzież z naszej szkoły przyłączyła się do obchodów Światowego Dnia Czytania Tolkiena. Jego powieści, a zwłaszcza „Hobbit, czyli tam i z powrotem” jest dla wielu uczniów ulubioną lekturą szkolną. 25 marca 2019 zorganizowaliśmy głośne czytanie powieści J.R.R. Tolkiena. W czasie przerw wszyscy obecni w bibliotece szkolnej mogli posłuchać fragmentów „Hobbita” w wykonaniu uczennic klasy 5d.
Czytały: Nadia Mickiewicz, Kamila Bijak, Amelia Gryganiec, Amelia Suwalska i Oliwia Jarosz.

Była też możliwość pochwalenia się znajomością powieści Tolkiena przez udział w kahoocie pt. „ Mała wędrówka po świecie Śródziemia”. Najlepszymi znawcami „Hobbita” okazali się:
Magdalena Matysiak i Marcelina Kisielnicka ( I miejsce),
Michał Serewis (II miejsce)
Konrad Tumilewicz (III miejsce).

nauczyciel-bibliotekarz
Wioletta Paszkowska