Zajęcia warsztatowo – przyrodnicze w Karkonoskim Centrum Edukacji Przyrodniczej w Szklarskiej Porębie

opublikowane: 5 kwi 2019, 04:49 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 26 kwi 2019, 00:25 ]
https://photos.app.goo.gl/BiKiun1HPiywSwiv8
27 marca 2019 roku klasa V d wybrała się na zajęcia warsztatowe z zakresu edukacji przyrodniczej do Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w KPN w Szklarskiej Porębie.
Nasza wycieczka składała się z dwóch części – teoretycznej i warsztatowej (wędrówka po lesie). Podczas zajęć teoretycznych dowiedzieliśmy się, że powierzchnia Karkonoskiego Parku Narodowego wynosi około 6 tysięcy hektarów. Utworzony on został w 1959 roku. W Parku ochronie podlegają najcenniejsze przyrodnicze i najpiękniejsze krajobrazowo tereny. Występuje tu ponad 40 tys. gatunków roślin oraz wiele gatunków ssaków, płazów i gadów i innych. Do najciekawszych należą: orzesznica, sóweczka, podróżniczek, krzyżodziób świerkowy, cietrzew, wilk, jeleń, ryś, żmija zygzakowata, salamandra plamista, niepylak apollo i inne. Dowiedzieliśmy się również, w jaki sposób chronić przyrodę, abyśmy mogli korzystać z niej jak najdłużej.
Po części teoretycznej udaliśmy się w teren na zajęcia praktyczne. W trakcie wędrówki dowiedzieliśmy się, dlaczego niektóre młode drzewa są tak niskie a inne – wysokie; jak bezpiecznie wędrować po górach i dlaczego należy bezwzględnie słuchać się przewodnika górskiego; z jakiej odległości słyszymy my, a z jakiej usłyszą nas dzikie zwierzęta. Mieliśmy też zadania do wykonania – ze znalezionych szyszek i patyków należało ułożyć poszczególne elementy łańcucha pokarmowego. Mamy także własny wkład w ochronę młodych drzew przed zwierzętami – sarnami, jeleniami – zakładaliśmy osłonki na wierzchołki drzew.
Dwie godziny zajęć terenowych minęły nam bardzo szybko. Zmęczeni, dotlenieni i zadowoleni udaliśmy się w drogę powrotna do Lubania.
Taka wycieczka to nie tylko czas spędzony poza murami szkoły, z dala od ławek szkolnych, ale przede wszystkim ciekawy sposób zdobywania nowych wiadomości i umiejętności.


red. Agata Sieradzka
Comments