Kronika szkolna 2019/2020

PRELEKCJA HISTORYCZNA NA TEMAT ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

opublikowane: 5 lis 2019, 00:31 przez SP 4 Lubań

26 września 2019 r. na szóstej godzinie lekcyjnej, wytypowani przez wychowawców uczniowie naszej szkoły, wzięli udział w prelekcji patriotycznej na temat zbliżającej się 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Prelekcję historyczną z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej przeprowadził pan Piotr Kucznir - znany szerokiej społeczności regionalista, dziennikarz i pisarz o tematyce historycznej oraz działacz wielu stowarzyszeń promujących nasz region.

      Z naszą szkołą pan Piotr Kucznir jest związany od kilku lat, gdyż wielokrotnie gościł w progach naszej szkoły, by zaciekawić młode pokolenia faktami i nowinkami historycznymi. Tym razem tematem spotkania był „11 Listopada – Narodowy Dzień Niepodległości (mało znane fakty).”           

      Nasz prelegent przybliżył przybyłym na spotkanie miłośnikom historii naszej szkoły tło historyczne omawianego tematu, a uczestnicy spotkania z wielkim zainteresowaniem słuchali prelekcji, w której słowo mówione było wsparte materiałami audiowizualnymi             ( filmy, obraz, dźwięk ) oraz starannie dobranym materiałem źródłowym. Nasz gość przybliżył nie tylko kontekst międzynarodowy polskiej drogi do niepodległości, ale również odniósł się do zabiegów polskich dyplomatów, mężów stanu i przedstawicieli świata kultury na rzecz odzyskania przez Rzeczpospolitą bytu państwowego.

     Odwołując się do słów wspomnianego w czasie prelekcji gen. Kazimierza Sosnkowskiego, który w 1964 roku – przebywając na emigracji – pisał, aby „obchody rocznic historycznych były dyskusją nad teraźniejszością, bo to jest praca nad przyszłością”, apelujemy o głębszą refleksję nad zbliżającym się jubileuszem odrodzenia Niepodległej Polski i częstszymi rozmowami na tematy historyczne, zwłaszcza wśród młodego pokolenia.


red. A. Franczak

WYCIECZKA KLAS VI b i VI e do Niemiec

opublikowane: 5 lis 2019, 00:26 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 5 lis 2019, 03:58 ]

https://photos.app.goo.gl/8rmAvjyfyYQpJRRg9
      25 października br. dwie klasy naszej szkoły – VI b i VI e, ruszyły dziarsko w kolejną podróż, tym razem do naszych zachodnich sąsiadów - Niemiec. Celem było poznanie jednego z najcenniejszych zabytków Górnych Łużyc, czyli romantycznych ruin skalnego zamku i klasztoru Oybin,  stojących u podnóża piaskowcowej góry stołowej na skraju miasteczka uzdrowiskowego - Kurortu Oybin.

     Pierwszym punktem wycieczki był jednak Dom Motyli w Jonsdorf, gdzie w ośmiokątnej hali lotów na powierzchni 500 m² można było podziwiać około 250 wolno latających egzotycznych motyli. Blisko 35 rodzajów motyli pochodziło z czterech różnych kontynentów: Ameryki Południowej i Środkowej, Afryki i Azji Południowo- Wschodniej. I to one skradły nasze serca… W Domu Motyli, w otoczeniu palm, bluszczu i krzewów bananowych, można było poznać z bliska różnorodność życia motyli. Bez oddzielającej kraty lub siatki duzi i mali goście obserwują przeróżne zachowania wielu setek motyli w locie, a ich barwy zapierają wręcz dech w piersiach… Z kolei na piętrze Motylarni znajduje się małe terrarium i tam, w związku z wczesną porą mieliśmy prawdziwą gratkę - karmienie znajdujących się tam płazów i gadów.

      Z Motylarni do Oybin dojechaliśmy wąskotorową kolejką parową, co okazało się wielce odymioną sprawą, następnie ruszyliśmy w kierunku zabytku klasy "0" - zamku i klasztoru znajdującego się na górze Oybin. Przy pięknej pogodzie idąc w kierunku zamku mijaliśmy malownicze uliczki i ładny park. Wszędzie było zielono i jak na tą porę roku, było bardzo dużo kwiatów. Zamek i Klasztor to piękne zabytkowe ruiny i co najważniejsze, na samej górze roztaczają się wspaniałe widoki. Romantyczne ruiny zamku Oybin, stojące na wierzchowinie piaskowcowego stoliwa, są jedną z największych atrakcji turystycznych Gór Żytawskich. Znajduje się tam nie tylko barokowy kościół, ale także ruiny średniowiecznego zamku i klasztor. Zamek zbudowany był w miejscu, przez które już w dawnych czasach przechodził ważny szlak handlowy z Czech do Łużyc. Ze względu na bliskość odległości od Lubania, bezsprzecznie zachęcamy do jak najszybszego odwiedzenia tych jakże urokliwych miejsc!!!


red. A. Franczak

SPOTKANIE Z PANIĄ IZABELLĄ KLEBAŃSKĄ - AUTORKĄ KSIĄŻEK DLA DZIECI O MUZYCE

opublikowane: 5 lis 2019, 00:20 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 5 lis 2019, 03:50 ]

https://photos.app.goo.gl/8oCZ4QvTyZayy8sFA
Uczniowie klasy 3 b to miłośnicy muzyki, którzy biorą udział w tym roku szkolnym  w projekcie Uniwersytetu Dzieci „ Muzyka. Do czego inspirują nas dźwięki”, dlatego też z ogromną chęcią 4 listopada wzięli udział w spotkaniu w Galerii nad Schodami z autorką książek dla dzieci o tematyce muzycznej z  Panią Izabellą Klebańską.

Podczas wizyty pisarka opowiadała o swojej najnowszej książce „Hej, zagrajcie siarczyście! Opowieść o Stanisławie Moniuszce”. Spotkanie było okazją do przybliżenia uczniom najważniejszych informacji o życiu i twórczości polskiego kompozytora. Podczas prezentacji uczniowie oglądali  rysunki i obrazy związane z życiem artysty. Wysłuchali wybranych utworów Moniuszki, wśród których znalazła się popularna pieśń „Prząśniczka”. Pani Izabella od samego początku zjednała sobie  sympatię dzieci i miała z nimi doskonały kontakt. W trakcie tego niecodziennego spotkania w ramach podziękowania  trzeciaki zaprezentowały krótki utwór muzyczny na fletach. Z pewnością na długo zapamiętają tę niezwykłą lekcję, którą widzieli i słyszeli. Lekcję, która nie tylko przybliżyła im postać Stanisława Moniuszki, ale także pozwoliła głębiej wejrzeć w zaczarowany świat muzyki. A najważniejsze po spotkaniu stały się zakupione książki i autograf samej autorki.

Dziękujemy Miejskiej Bibliotece  im. Marii Konopnickiej w Lubaniu za zaproszenie.

red. Wioletta Bućko , wychowawczyni klasy 3b

Minął sierpień, minął wrzesień, znów październik i

opublikowane: 4 lis 2019, 12:07 przez SP 4 Lubań

rozpoczęły się kolejne zajęcia dofinansowane przez mBank w ramach  VI edycji Konkursu Grantowego "mPotęga". Tym razem zajęcia odbywają się pod hasłem „Jestem Mistrzem”.

 

  

To co ja mam robić? Naprawdę mogę robić, co chcę? – takie pytania pojawiły się tylko na początku zajęć. Teraz uczestnicy warsztatów planują swoją pracę, decydują, czy wykonują zadania sami, czy w zespole, kiedy i w jakim zakresie potrzebują wsparcia nauczyciela. Czasami wołają: nudzi mi się, chcę czegoś trudniejszego albo: zmęczyłem się, muszę się pobawić.

A pracują ciężko. Rozwiązują zadania z konkursów Naboj, Zdolny Ślązak, Wieża Babel, Żuraw, Kangur. Poznają nowe łamigłówki, jak mosty czy hitori. Znajdują ciekawostki w książkach zakupionych w ramach projektu – szyfry, kryptarytmy, złudzenia optyczne. Interesują się nowymi pomocami. Już ich nazwy wzbudzają zainteresowanie – teodolit, klinometr, geolegs.

Planują zajęcia, które w listopadzie przeprowadzą w klasach VII i VIII, a najbardziej czekają na Turniej  Mistrzów (sami wybrali termin, ułożyli regulamin) i atrakcyjne nagrody.

zajęcia dla klas VII i VIII prowadzą Julianna Matyjewicz i Elżbieta Soja

fotografie

31 października – święto Halloween

opublikowane: 4 lis 2019, 02:14 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 4 lis 2019, 04:48 ]

https://photos.app.goo.gl/nBPfx4zYa6MmK1g28
31 października – święto Halloween – od lat (pojawiło się w latach 90-tych) budzi w naszym kraju kontrowersje. W krajach anglojęzycznych, szczególnie Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii oraz Anglii jest świętowane bardzo hucznie i zaraz po Bożym Narodzeniu jest najbardziej popularnym świętem. Jack-o'-lantern - wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami, symbol święta, zdobi ogrody i domy mieszkańców, którzy obchodzą to święto. W Halloween dzieci i dorośli przebierają się za potwory, takie jak wampiry, duchy czy czarownice, wędrują po ulicach miast i wsi. Dzieci pukają do drzwi domostw witają gospodarzy zwyczajem cukierek albo psikus (trick or treat). W czasie zajęć języka angielskiego, organizowanego w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, mieliśmy okazję rozszerzenia swojej wiedzy z zakresu elementów kultury krajów anglojęzycznych. Rozmawialiśmy o święcie, obejrzeliśmy film o pochodzeniu święta, rozwiązaliśmy krzyżówkę oraz graliśmy w kahoot. Uczestnicy projektu przynieśli straaasznie słodki poczęstunek oraz zagraliśmy w „Apple bobbing” zabawę, w trakcie której należy bez użycia rąk ugryźć jedno z jabłek pływających w miednicy z wodą. Jabłko nieuszkodzone przy zabawie ma oznaczać szczęście w nadchodzącym roku.


Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Halloween

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI 11.11.1918r.

opublikowane: 3 lis 2019, 23:40 przez SP 4 Lubań

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 IM. KAWALERÓW ORDERU UŚMIECHU W LUBANIU - OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI 11.11.1918r.

W PIĄTEK 8.11.2019r. UCZNIOWIE PRZYCHODZĄ W STROJACH GALOWYCH (MOŻLIWY AKCENT BIAŁO – CZERWONY). MUZYKA PATRIOTYCZNA NA PRZERWACH ( ODPOWIEDZIALNY p. J. MLECZAK)

8.00-8.45 - WARSZTATY PATRIOTYCZNE Z PODZIAŁEM NA KLASY I – IV ORAZ V- VIII, PRZEPROWADZONE PRZEZ NAUCZYCIELI, KTÓRZY MAJĄ W TYM CZASIE Z DANĄ KLASĄ LEKCJE:

- KLASY I – IV – NAUCZYCIELE WYKORZYSTUJĄ PRZYGOTOWANE MATERIAŁY W FORMIE KSERO, KTÓRE W CZWARTEK ( 7.11.2019r.) ZNAJDĄ SIĘ W POKOJU NAUCZYCIELSKIM ( krzyżówka, polskie symbole narodowe – karty pracy, konspekt lekcji historii do wykorzystania we fragmentach dla klas IV )

- KLASY V –VIII - NAUCZYCIELE WYKORZYSTUJĄ PRZYGOTOWANE MATERIAŁY W FORMIE KSERO, KTÓRE W CZWARTEK ( 7.11.2019r.) ZNAJDĄ SIĘ W POKOJU NAUCZYCIELSKIM ( konkurs wiedzy o Polsce = 62 pytania do pracy grupowej. Nauczyciele dzielą klasy na grupy 4-5 osobowe i po kolei czytają pytania, na które grupowo uczniowie odpowiadają zapisując je na kartce lub odpowiadając ustnie; do wyboru sprawdzanie odpowiedzi po każdym pytaniu lub po określonej czasowo liczbie pytań, w zależności od stanu wiedzy uczniów. Każdy nauczyciel indywidualnie pracuje z klasami i sam decyduje po którym pytaniu skończyć konkurs. Zwycięskie grupy otrzymają oceny bdb z historii, proszę o przekazanie nazwisk do nauczycieli historii)

Reszta lekcji zgodnie z planem!!!

Do każdego nauczyciela zostanie również wysłana informacja drogą elektroniczną, jak wyglądała polska droga do niepodległości w formie krótkiego streszczenia, do wykorzystania na tablicy multimedialnej.

DEKORACJA SZKOŁY W BARWY BIAŁO – CZERWONE.

8.11.2019r. UCZNIOWIE BĘDĄ RÓWNIEŻ SPRZEDAWALI NA PRZERWACH GALARETKI BIAŁO – CZERWONE, CO ZASISLI FUNDUSZ SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU.

Chętni nauczyciele mogą uczestniczyć w zajęciach o patriotyzmie w Bibliotece Szkolnej. „Pan Tadeusz” – skarbnica obyczajów i tradycji: Ekspozycja na temat „Pana Tadeusza” – wystawiona na korytarzu (parter), poniedziałek 4.11.2019r. (Biblioteka Szkolna).

11.11.2019r. - W ZWIĄZKU Z MIEJSKIMI OBCHODAMI NARODOWEGO DNIA NIEPODLEGŁOŚCI, ZAPRASZAMY WSZYSTKICH DO DOMU KULTURY NA ULICĘ T. KOŚCIUSZKI W LUBANIU (GODZ. 16.00), NA MONTAŻ SŁOWNO –MUZYCZNY Z OKAZJI ŚWIĘTA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI, PRZYGOTOWANY PRZEZ UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY – SP NR 4 ORAZ SP NR 2 W LUBANIU.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

PAMIĘTAJ, W TYM ROKU OBCHODZIMY 101 ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI!!!

NIE DAJMY SIĘ ZWARIOWAĆ …

opublikowane: 31 paź 2019, 03:50 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 31 paź 2019, 05:39 ]

https://photos.app.goo.gl/nxUWrXoKVZcqsV1K9
Wczesnym rankiem 31 października 2019 r. w klasie 3 b zrobiło się bardzo wesoło. Dzieci w strojach halloweenowych straszyły mnie od progu. Wyglądały cudownie. Kontrowersje czy dzieci to mogą robić w szkole, czy nie, przyprawiają mnie o dreszcz. Tu dopiero się boję. Przecież to znakomity moment na rozmowę o strachu, o kulturze i zwyczajach innych krajów, moment do wzbogacania słownictwa. To doskonała chwila do pokazania różnic między obchodami Święta Zmarłych, Zaduszek i Halloween.

Nie dajmy się zwariować…

red. Wioletta Bućko

# SZKOŁA PAMIĘTA

opublikowane: 29 paź 2019, 02:54 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 29 paź 2019, 05:46 ]

https://photos.app.goo.gl/18VW4cCVFCve7aeF7
Dnia 25 października klasa 2e, 3b i 3c wzięły udział w ogólnopolskiej akcji MEN . Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postacie oraz wydarzenia historyczne w przededniu zbliżającego się  Święta Zmarłych . W ramach akcji  odwiedziliśmy groby zasłużonych i cenionych osób w Lubaniu, zapaliliśmy znicze w miejscach pamięci .  Zagłębiliśmy się w historię naszego miasta. Rozmawialiśmy o tych, którzy odeszli, o tych którzy walczyli o Polskę.

Był to również czas, który poświęciliśmy na rozmowy o szacunku, o tolerancji, o poszanowaniu praw każdego człowieka.

red.  Smaga Joanna, Wioletta Bućko, Beata Hanka

JESIENNE WĘDROWANIE KLASY 3 B i 3 C

opublikowane: 25 paź 2019, 02:30 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 25 paź 2019, 03:13 ]

https://photos.app.goo.gl/qKGQmGDF2TGMQb3H6
To był piękny, słoneczny dzień i cudowna wędrówka po leśnych dróżkach w ramach bloku tematycznego „Uroki polskiej jesieni”. Zajęcia w terenie to nasze ulubione lekcje. Nie trzeba siedzieć w ławce, a można się tak dużo nauczyć. Odbyliśmy tego dnia długi spacer przez las – 10 km. Obserwowaliśmy przyrodę i zachodzące zmiany jesienią. Poznaliśmy warstwową budowę lasu. Obserwowaliśmy ptaki przez lornetki, rośliny i grzyby przez lupy. Czasami udało się jeszcze usłyszeć śpiew ptaków. Obok potoku zatrzymaliśmy się na odpoczynek. Mogliśmy się wspólnie pobawić, poskakać, poobserwować przyrodę i zjeść ze smakiem zabrane ze sobą kanapki. Pogoda i humor wszystkim dopisały. Zebrane okazy przyrodnicze wykorzystamy podczas tworzenia zielników. Nasza polska jesień jest naprawdę piękna i bardzo kolorowa.

red. Wioletta Bućko, Beata Hanka z uczniami klasy 3b i 3c

Informacja dla uczniów

opublikowane: 24 paź 2019, 04:41 przez SP 4 Lubań

Uwaga uczniowie!!!

Prelekcja historyczna

pt. „11 LISTOPADA –

 NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI”

 odbędzie się 28.10.2019r.,o godz.12.40, w sali nr 16.

Prelegentem będzie pan P. Kucznir.

1-10 of 36