Kronika szkolna 2019/2020

WIECZÓR Z HISTORIĄ II WOJNY ŚWIATOWEJ W TLE

opublikowane: 27 sty 2020, 23:19 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 28 sty 2020, 00:31 ]

https://photos.app.goo.gl/J2L37KyURFbp99898
      Pomimo zimnego piątkowego wieczoru, dnia 24.01.2020r., uczniowie naszej szkoły należący do Klubu Historyka udali się na wykłady historyczne pt. „Historia obozu dla jeńców wojennych Stalag VIII A w Zgorzelcu”, które rozpoczęły się o godz. 17.00, w Sali Ślubów Lubańskiego Ratusza. Organizatorem spotkania, na które przybyli miłośnicy historii naszego miasta było Lubańskie Muzeum Regionalne. Uczestnicy wysłuchali tam dwóch prelekcji o tematyce regionalnej, dotyczącej bardzo zawiłych czasów II wojny światowej.

       Pierwszym prelegentem był pan Paweł Zawadzki – archeolog naszego Muzeum Regionalnego, który przedstawił informacje w wykładzie pt. „Odkrycia archeologiczne na terenie  Stalagu VIII A”, z kolei drugi prelegent, pan Tadeusz Świetliński, przybliżył nam postać bardzo znanego w kręgach muzycznych kompozytora, w wykładzie  pt. „Olivier Messiaen  - człowiek artysta Stalagu VIII A”.

       O historii obozu jenieckiego dowiedzieliśmy się z prezentacji multimedialnej, w której pan Paweł Zawadzki zawarł nie tyko najważniejsze informacje dotyczące umiejscowienia,  czasu trwania i ilości oraz narodowości więźniów, ale przede wszystkim został szerokiemu gronu słuchaczy przedstawiony materiał fotograficzny, uzyskany w badaniach archeologicznych, mających miejsce w ostatnim czasie na terenie obozu.  Prace te  zaowocowały bowiem uzyskaniem nowego materiału historycznego, zawierającego około 600 - 700  nowych artefaktów, pozostałości z czasów II wojny światowej.

      Natomiast o bohaterze drugiego wykładu słyszała bardzo niewielka liczba osób, a szkoda, ponieważ w obozie jenieckim Stalag VIII A w Zgorzelcu, przebywał przez 9 miesięcy bardzo znany na całym świecie francuski kompozytor, organista, nauczyciel i z zamiłowania ornitolog - Olivier Messiaen.  Do największych kompozytorskich dokonań Messiaena należy, zaliczany także do najwspanialszych dzieł muzycznych XX wieku Quatuor pour la fin du temps (Kwartet na koniec czasu), skomponowany właśnie w czasie uwięzienia w niemieckim obozie jenieckim Stalag VIII A w Görlitz w 1940. Prawykonanie kwartetu na fortepian, klarnet  skrzypce i wiolonczelę miało miejsce 15 stycznia 1941r. w obozie, a instrumentalistami byli sam Olivier Messiaen i trzej jego obozowi towarzysze. 

       Takie wykłady historyczne zawsze poszerzają horyzonty myślowe, tym razem ważnym był jednak fakt udziału w spotkaniu zarówno młodszego, jak i starszego pokolenia…

red. A. Franczak

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

opublikowane: 27 sty 2020, 23:17 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 28 sty 2020, 00:34 ]

Serce  jest bogactwem, którego się nie sprzedaje ani nie  kupuje, ale które się ofiarowuje”      

Gustaw Flaubert

 

https://photos.app.goo.gl/emGbP8gUzFRCqDAK6
Są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości.

Dnia 23 stycznia odbyła się ta wspaniała impreza. Na wstępie przywitano  wszystkich gości ciepłymi słowami. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej dzieci przedstawiły program artystyczny. W większości były to wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe, związane tematycznie z tymże świętem.

Oprócz montażu słowno – muzycznego, szanowni goście obejrzeli także pokazy taneczne w wykonaniu swoich wnuczek i wnuczków. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych dziadków upominkami, wykonanymi własnoręcznie . Frekwencja jak co roku dopisała. Rodzice naszych pociech przygotowali również dla nich słodkości. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony w ich wychowanie.

Dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za ich bezgraniczną miłość, dobroć, ciepło i jeszcze raz życzymy Im dużo, dużo zdrowia oraz długich lat życia.

Wychowawczynie klasy 1.a,1.b,1.c

Trzy dziewczyny na podium

opublikowane: 27 sty 2020, 23:16 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 28 sty 2020, 00:06 ]

Szkolny etap konkursu lingwistyki matematycznej odbył się 3 grudnia. Do konkursu przystąpiło 14 uczniów naszej szkoły.

Konkurencja była duża: W konkursie wystartowało 1166 uczniów z 65 szkół, w tym uczniowie ze szkół z Wrocławia, Krakowa, Gdańska.

Do finału konkursu lingwistyki matematycznej "Wieża Babel" zakwalifikowało się 150 osób, z naszej szkoły dostały się trzy wspaniałe dziewczyny:

·         Oliwia Sławińska 8b

·         Lena Wysokińska 7b

·         Kalina Szłabowicz 7c


pełna lista finalistów jest tu:
http://fmw.uni.wroc.pl/sites/default/files/upload_attach/babel19wyniki.pdf

Finał odbędzie się na Uniwersytecie Wrocławskim 7 marca 2020 roku.

Zajrzyj na stronę konkursu
http://fmw.uni.wroc.pl/dla-uczni%C3%B3w-lingwistyka-matematyczna/wie%C5%BCa-babel/wie%C5%BCa-babel-dla-szk%C3%B3%C5%82-podstawowych, na tej stronie jest wiele zadań, może spodobają Ci się?

 

Przygotowania do finału będą odbywały się w piątki na ósmej lekcji.

Gratulujemy finalistkom

 

opiekun konkursu E. Soja

Się ma!!!

opublikowane: 23 sty 2020, 05:01 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 24 sty 2020, 01:23 ]

W tym roku odbył się już po raz 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy . Nieustannie od 28 lat gramy w naszym mieście wspólnie z Jurkiem Owsiakiem. Po raz kolejny za organizację finału w Lubaniu wziął się sprawdzony team, a mianowicie Stowarzyszenie Wyloguj Się oraz Miejski Dom Kultury w Lubaniu. Działania wspierała również dzielna drużyna z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publiczna. W dniu 10 stycznia 2020 roku ( tj. piątek ) do Ogólnopolskiej Akcji 28 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pt. „Wiatr w Żagle”, przyłączyła się również Szkoła Podstawowa nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Lubaniu, w której przeprowadzono zbiórkę pieniężną. Zbiórka trwała od pierwszej do szóstej godziny lekcyjnej i była prowadzona przez członków Szkolnego Wolontariatu podczas przerw śródlekcyjnych. W tym samym dniu, czyli 10 stycznia 2020 roku, komisja w składzie: opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu oraz dwie uczennice z klasy VIII „b”, dokonały podliczenia pieniędzy. Podczas szkolnej akcji zebrano 500,00 zł. Pieniądze w całości zostały wrzucone do puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którą w niedzielę, tj. 12 stycznia br. zaniesiono do Lubańskiego Domu Kultury na finał WOŚP. W tym roku zebrane podczas Orkiestry pieniądze posłużą dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej, czyli na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Cel był więc warty każdego wrzuconego przez nas grosika…

red. A. Franczak

PODIUM W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „ PROJEKTANCI EDUKACJI”

opublikowane: 20 sty 2020, 23:25 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 21 sty 2020, 00:24 ]

https://photos.app.goo.gl/aryMjGGxtu2ujmTeA
Uczniowie klasy 3b  z wychowawcą Wiolettą Bućko  zdobyli  Grant Nowej Ery     w X  edycji ogólnopolskiego konkursu „Projektanci edukacji”.  Za pomysł na projekt  „Mali detektywi na tropie geologicznych odkryć” znaleźliśmy się na  II miejscu w Polsce, otrzymując  nagrodę w kwocie 1000 zł. oraz półroczną prenumeratę magazynu naukowego FOKUS. Dziękujemy wszystkim, którzy oddali na nasz projekt głos, bo była to nagroda internautów. Dzięki tej nagrodzie zrealizowanie projektu pozwoli uczniom rozwijać talenty, nauczy wytrwałości w dążeniu do celu, a być może wpłynie także na wybór dalszej edukacyjnej drogi.

Drugi etap konkursu rozpoczyna się 20 stycznia 2020r. W drugim etapie „Projektantów edukacji” do zdobycia pozostaje 5 Złotych Grantów po 2000 zł oraz Nagroda Specjalna miesięcznika FOCUS. Wyniki 2. etapu zostaną ogłoszone 20 maja 2020 – zatem zabieramy się do pracy. 

Pozdrawiamy Trzeciaki

Wigilia klasowa 6 b i e

opublikowane: 8 sty 2020, 02:19 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 10 sty 2020, 02:27 ]

https://photos.app.goo.gl/zkFYguFvpckJ8TGG6
Jest mnóstwo rzeczy, które przyniosły mi wiele dobrego, choć nie przyniosły mi żadnego zysku. Taką rzeczą są właśnie święta Bożego Narodzenia. Oczywiście, jest to czas hołdu i czci dla samego wydarzenia, ale dla mnie te święta to także miły czas dobroci, wybaczania i miłosierdzia.”

Charles Dickens „Opoweść Wigilijna”

Święta Bożego Narodzenia to czas, który zazwyczaj spędzamy z rodziną, celebrujemy wspólne posiłki, śpiewamy kolędy i pastorałki, mamy więcej czasu, by ze sobą porozmawiać oraz cieszyć się obecnością krewnych i znajomych, których od dawna nie widzieliśmy. Okres przedświątecznych przygotowań to jednak czas pośpiechu i przygotowań, w którym staramy się przygotować potrawy i prezenty na święta. W ostatni piątek przed świętami klasy VIb i VIe gościły w restauracji „Babie Lato” w Kościelnikach gdzie uczniowie piekli, zdobili pierniki oraz śpiewali kolędy i pastorałki.

„Dnia 20.12.2019r. pojechaliśmy na wigilie klasową do Babiego Lata w Kościelnikach Górnych. Chociaż był to grudzień to słońce mocno świeciło w szyby . Na początku Pani Marta (właścicielka restsuracji) objaśniła nam co będziemy robić. Zeszliśmy na dół, i zajęliśmy miejsca przy stole. Panie kelnerki chodziły i rozlewały nam pyszny barszczyk. Po barszczyku mieliśmy okazję zjeść tak samo pyszne pierogi. Gdy wszyscy zjedliśmy i wypiliśmy, chwilkę odpoczęliśmy.

Pani zaprosiła nas na górę gdzie zostawiliśmy plecaki, każdy musiał mieć niebieską pelerynę. Potem wzięliśmy kartki z zadaniami i plakietki z imionami. Wszyscy poszli do stołów w których były poszczególne zadania: lukrowanie piernikowych serc , lukrowanie pierników , ozdoby z masy cukrowej , wycinanie pierników z ciasta i babeczki. Gdy zrobiło się zadanie podchodziło się do pani bądź pana którzy podpisywali kartki w rubryce z tym zadaniem. Każdy świetnie się bawił. Na koniec śpiewaliśmy kolędy. W trakcie śpiewu powstały dwie super grupy TEAM 6B i TEAM 6E. Były też występy solowe jak i grupowe.

Wszyscy byli bardzo zadowoleni z tej wigilii. Dziękujemy wychowawcom obu klas i nauczycielom wspomagającym. Szczególne podziękowania kierujemy również pod adresem właścicieli restauracji „Babie Lato”.

Nadia Szydło kl.6B”


Udział naszych uczniów w warsztatach profilaktycznych dotyczących I Pomocy Przedmedycznej.

opublikowane: 19 gru 2019, 02:13 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 19 gru 2019, 04:15 ]

https://photos.app.goo.gl/JgQ3iHYoZwdHAhc58
W dniach 8.11.2019r. oraz 29.11.2019r. uczniowie klas VII i VIII brali udział w warsztatach profilaktycznych dotyczących udzielania I pomocy przedmedycznej. Dzięki uczniom klasy o profilu ratownictwo medyczne z KZL w Lubaniu oraz Pani Elizie Sławińskiej, nasi uczniowie  mieli możliwość nabywać i doskonalić umiejętności udzielania I pomocy przedmedycznej niemowlętom, małym dzieciom oraz osobom dorosłym, a także ułożenia osoby poszkodowanej w pozycji bezpiecznej i pomocy przy zadławieniu. Nasi uczniowie pracowali w grupach 3-4 osobowych, gdzie każdy uczestnik mógł samodzielnie uczyć się udzielać pomocy. Zajęcia były bardzo ciekawe i pouczające. Dziękujemy Pani Elizie i jej wychowankom za poświęcony czas i przekazaną wiedzę.

W ŚWIĄTECZNYM NASTROJU

opublikowane: 16 gru 2019, 23:18 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 17 gru 2019, 00:40 ]

https://photos.app.goo.gl/wbQG6GV34hDcC2C37
Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Żeby przybliżyć uczniom ten świąteczny nastrój w klasie 3b wspólnie czytaliśmy teksty o Bożym Narodzeniu, uczyliśmy się pastorałek , śpiewaliśmy kolędy. Zorganizowaliśmy warsztat malowania pierników, zdobienia bombek cekinami, zajęcia z tworzeniem ozdób choinkowych z gotowych elementów. Zdobiliśmy też czarne bombki kredą, które otrzymaliśmy w prezencie. W tym samym czasie wzięliśmy udział w ogólnopolskim konkursie „Projektanci edukacji” – tak wiele osób nas wspierało. W chwili zakończenia głosowania mieliśmy 2816 głosów.  Chcieliśmy wszystkich poinformować, że ogłoszenie wyników będzie dopiero 15 stycznia 2020 r. Za wszystkie oddane głosy  bardzo serdecznie dziękujemy. Życzymy spokojnych,  zdrowych, rodzinnych i pełnych ciepła świąt i szczęśliwego Nowego Roku 2020.

 

                                                                                           Red. Wioletta Bućko z klasą 3b

WYCIECZKA DO ŚWIERADOWA

opublikowane: 16 gru 2019, 23:16 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 17 gru 2019, 00:38 ]

https://photos.app.goo.gl/Azf9WqVSYu5Pg7hx8
12 grudnia uczniowie klasy 1.a i 1.b udali się na wycieczkę do Świeradowa, aby uczestniczyć w zajęciach warsztatowych w Pracowni Piernikowej Isabell oraz Centrum Edukacji Ekologicznej NATURA 2000 „ Izerska Łąka”. Podczas zajęć w pracowni pierwszoklasiści dekorowali przygotowane pierniki izerskie, które zdobyły uznanie między innymi znanego krytyka kulinarnego pana Roberta Makłowicza. To była wspaniała zabawa, dzieci bardzo pomysłowo i z ogromnym zapałem utworzyły piernikowe cudeńka. Podczas pobytu w Centrum Edukacji Ekologicznej dzieci miały okazję dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat życia pszczół, zjawiska zwanego zanieczyszczeniem światłem, a także Gór Izerskich. To była wspaniała lekcja ekologii. Warsztaty bardzo się dzieciom podobały.

Takie wspólne wyjazdy są również doskonałą formą integracji zespołu klasowego. To była bardzo ciekawa wycieczka i mile spędzone  wspólne chwile.

wych.: Edyta Kalinowska-Hanka i Dorota Głuszek

Przygotowania do Świat Bożego Narodzenia w klasie Ve

opublikowane: 16 gru 2019, 23:14 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 17 gru 2019, 00:30 ]

https://photos.app.goo.gl/PmZmitssR5Awvv3A6
We wtorek 3 grudnia 2019 roku uczniowie klasy Ve  uczestniczyli w warsztatach ceramicznych, które odbyły się w Rudzicy.

   Najpierw wysłuchaliśmy wskazówek  pana Dawida Czai na temat malowania ceramiki. Następnie dostaliśmy testowe dzbanki gliniane, które chętnie pomalowaliśmy. 

  Po przerwie, figurki w kształcie choinek ozdobiliśmy farbami zawierającymi tlenki metali.

  Po tej przyjemnej pracy mieliśmy czas na równie przyjemne zakupy w sklepie pełnym pięknych wyrobów, niektórzy z nas zakupili ciekawe pamiątki.

  Uważam, że warto wziąć udział w takich warsztatach, ponieważ można nabyć nowych doświadczeń, dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy i miło spędzić czas.

  Po powrocie z Rudzicy czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka.

  Popołudnie spędziliśmy wraz z rodzicami i wychowawczynią ozdabiając odświętnie naszą klasę.

  W cudownej atmosferze, przy dźwiękach kolęd ubieraliśmy choinkę własnoręcznie wykonanymi ozdobami.

Nie zapomnieliśmy również o przystrojeniu okien. W całej klasie ślicznie pachniało lasem, domowym ciastem oraz pyszną herbatą z pomarańczą i goździkiem, a efekt przerósł nasze najśmielsze oczekiwania.

  To były piękne i niezapomniane chwile...

Natomiast w  piątek 6 grudnia 2019 roku w naszej klasie odbyły się warsztaty robienia domków świątecznych, które prowadziła mama naszej koleżanki Leny.

  Na początku dostaliśmy materiały do zrobienia domku. Każdy użył wyobraźni i malował swoje dzieła według własnego uznania.

  Podczas pracy świetnie się bawiliśmy. Nie obyło się bez kilku śmiesznych wpadek.

  Nasze domki wyszły cudownie i są oryginalną ozdobą klasy. Myślę, że takie wydarzenia umacniają więzi koleżeńskie pomiędzy nami, dodatkowo wprowadzają nas w czas świątecznej atmosfery.

 

                                                                          red.  

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Aleksandra  Malmon z kl Ve

1-10 of 69