CZYTANIE NARODOWE 7.09.2019

opublikowane: 3 wrz 2019, 10:48 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 16 wrz 2019, 02:04 ]
Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:

1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;

2. Dym – Maria Konopnicka

3. Katarynka – Bolesław Prus

4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

5. Orka – Władysław Stanisław Reymont

6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

7. Sachem – Henryk Sienkiewicz

8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W zeszłym roku w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, podczas wrześniowego finału akcji była ona czytana na wszystkich kontynentach – w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.

Tradycyjnie w tym roku nasza szkoła również weźmie udział w akcji Narodowe Czytanie. Dnia 9.09.2019r. przeczytamy fragmenty wybranych nowel na zajęciach języka polskiego i historii. Lektury te to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.

Tym razem na początku każdej poniedziałkowej lekcji, w dniu 9 września 2019r., nauczyciele humaniści naszej szkoły, przebrani tematycznie w stroje z epoki (w zależności od przedstawianej lektury), poprowadzą naszych uczniów w świat XIX i początków XX wieku. Będziemy więc świadkami powstawania małych słuchowisk, ponieważ naszą wyobraźnię pobudzą nie tylko słowa, ale również dźwięki muzyki, źródła materialne dotyczące omawianej epoki, jak również zaskakujące możliwości interpretacyjne naszych uczniów oraz zaproszonych gości (rodziców, dyrektora szkoły, osób znanych w społeczności lubańskiej)!!!

Zachęcamy naszych uczniów do przyjścia w przebraniu (dziewczynki w pięknych sukniach, chłopcy w białych koszulach).

W sali nr 16 odbędzie się wystawa artefaktów dotyczących XIX i początków XX wieku, czyli przede wszystkim doby pozytywizmu w Polsce, a po zwiedzaniu wystawy będzie można zrobić sobie PAMIĄTKOWE ZDJĘCIE z wybranym przedmiotem z epoki!!! Chętnych ZAPRASZAMY !!!