Co kraj to obyczaj…

opublikowane: 27 lis 2013, 12:48 przez SP 4 Lubań
Naszą opowieść można by zacząć od słów: dawno, dawno temu… Na tak, tylko gdzie? A więc w krajach europejskich jeszcze całkiem niedawno temu. W Polsce obchodzono zwyczaj DZIADÓW. Wywodził się on z tradycji przedchrześcijańskiej, zaś jego celem było nawiązanie kontaktu z duszami zmarłych i pozyskanie ich przychylności. Dzisiaj odpowiednikiem dziadów są ZADUSZKI.

Innym zwyczajem, który wywodzi się z celtyckiego obyczaju All Hallow's Eve jest Halloween. Mieszkańcy dawnej Irlandii palili ogniska oraz odprawiali modły za dusze zmarłych. Na przestrzeni dziejów wielu Irlandczyków wyemigrowało do Ameryki i to właśnie w Stanach Zjednoczonych święto Halloween jest obchodzone najhuczniej.

Ostatnio Halloween zawitało do Polski i również do naszej szkoły. 31 października wielu uczniów przebrało się w pomysłowe stroje, miało okazję skosztować ciastek – paluchów, ale jednocześnie utrwalić słownictwo z języka angielskiego i niemieckiego oraz rozwiązać krzyżówki dydaktyczne.

W szkole Samorząd Uczniowski przygotował okolicznościową gazetkę przypominając również o polskich obchodach Święta Zmarłych i Dnia Zadusznego. Oczywiście była też dekoracja halloweenowa. Nauka przez zabawę wielu z nas sprawiła dużo radości.

                                                                                  Opiekunowie SU


Comments