Sukcesy 2010/11‎ > ‎

"WIEŻA BABEL"

opublikowane: 8 paź 2011, 08:48 przez SP 4 Lubań

Dnia 5 lutego 2011 nasi uczniowie Wiktoria Lewicka, Anna Świerk i Emilian Zawada

brali udział w etapie ogólnopolskim konkursu „Wieża Babel".

"Wieża Babel" to konkurs z lingwistyki matematycznej dla szkół podstawowych organizowany  przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Nazwa konkursu nawiązuje do biblijnej opowieści o wieży Babel (Księga Rodzaju 11, 1-9). Dawniej wszyscy ludzie mówili jednym językiem. Pewnego razu zdecydowali, że zbudują wieżę, która sięgałaby do nieba. Wtedy Bóg postanowił ukarać ich pychę. "Pomieszał ich języki, aby jeden nie mógł zrozumieć drugiego" i budowa nigdy nie została ukończona, a ludzie rozproszyli się po całej Ziemi i do dziś mówią różnymi językami. Dzięki temu mogła powstać nauka zwana lingwistyką, czyli językoznawstwem.

Etap szkolny tego konkursu odbył się 10 grudnia 2010 i brało w nim udział 12  uczniów. Tylko trójka uczestników zakwalifikowała się do etapu ogólnopolskiego, który odbył się na Uniwersytecie Wrocławskim. W etapie ogólnopolskim brało udział aż 560 uczestników.  Najlepszy wynik spośród naszych uczniów zdobyła Wiktoria Lewicka, która na 54 punktów możliwych do zdobycia zdobyła 44 punkty.

Wszystkim naszym finalistom serdecznie gratulujemy!