Świetlica 2011/12

zobacz, co się działo w poprzednim roku 

ŚWIETLICOWY KONKURS RECYTATORSKI „WIERSZE DLA MAMY”

opublikowane: 5 cze 2012, 07:56 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 5 cze 2012, 07:57 ]

                  Matka. To jedno słowo, ileż kryje w sobie treści. Z nim związane są najpiękniejsze wspomnienia z najwcześniejszego dzieciństwa, nasze pierwsze radości, troski, marzenia, tęsknoty. Każdy z nas chowa w sercu wdzięczność za to, że dała nam największy skarb - życie. Pamiętajmy o Mamie w dniu jej święta. Obchodzimy je zawsze 26 maja, w okresie rozkwitania najpiękniejszych kwiatów. Niech one będą dowodem wdzięczności i szacunku należnego każdej matce.  

 

Dzieci ze świetlicy także nie zapomniały o tym dniu, dlatego po raz kolejny przygotowały się do świetlicowego konkursu recytatorskiego pod hasłem „Wiersze dla mamy”, który odbył się dnia 24.05.2012 r. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas I - III. Recytowane wiersze były przepiękne i jury miało trudny wybór. Trud każdego dziecka został doceniony, jednak wygrać mogły tylko trzy osoby.

 

Miejsce I  zajęła Martyna Mazur z kl. IIIa

Miejsce II  zajęła Berenika Piaśnik z kl. IIb

Miejsce III zajęła Paulina Furmaniak z kl. IIa

 

Choć serduszko moje małe,
Tobie dziś oddaje całe.
byś na zawsze pamiętała
I podziękę moją znała.
Za to wszystko coś zrobiła,
Za to żeś mnie urodziła,
I że byłaś mą ostoją,
Za to żeś jest matką moją.
Śle życzenia a nie kwiatki
Oraz miłość na Dzień Matki.


Światowy Dzień Ziemi

opublikowane: 1 cze 2012, 11:07 przez SP 4 Lubań

Ziemia byłaby oazą piękna i spokoju, gdyby nie my - ludzie. Zadymiliśmy ją, zaśmieciliśmy, niszczymy zieleń, zatruwamy wodę i glebę, nie pozwalając żyć roślinom, zwierzętom i sobie. 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Co roku tego dnia mieszkańcy Ziemi zwracają szczególną uwagę na spustoszenia, jakich dokonał człowiek na swojej planecie. Uczniowie świetlicy także chcą mieć udział w ochronie środowiska, dlatego przygotowali apel z okazji Dnia Ziemi, w którym zaprezentowali jak można dbać o naszą planetę. 


Gdyby na Ziemi zabrakło drzew,
Gdyby na zawsze ucichł ptasi śpiew,
Gdyby motyle fruwać przestały,
A wieczorami żabki nie kumkały,
Gdyby ostatni mały usechł kwiat
Smutną pustynią stałby się świat.
Nas na tym świecie także by nie było!
Tak by się życie na Ziemi skończyło!
Lepiej przed szkodą zmądrzeć
Niż po szkodzie.
Więc nie pozwólmy zginąć przyrodzie!
Nigdy nikomu niszczyć jej nie dajmy.
Wszystko co żyje razem ochraniajmy.
Nie zaśmiecaj otoczenia! Segreguj odpady! I ty weź udział w sprzątaniu świata. Zacznij od najbliższego otoczenia: swojego pokoju, klasy, podwórka, otoczenia wokół szkoły... Pamiętaj, że śmieci należy segregować. Służą do tego specjalne pojemniki. Każdy z nich ma swoje przeznaczenie. Starajmy się, aby świat wokół nas był czysty i zdrowy!

 „Nie warto mieszkać na Marsie, nie warto mieszkać na Wenus. na Ziemi jest życie ciekawsze powtarzam to każdemu”. 

Konkurs

opublikowane: 31 maj 2012, 07:10 przez SP 4 LubańPierwszy Dzień Wiosny

opublikowane: 26 mar 2012, 04:49 przez SP 4 Lubań

21 marca był w świetlicy dniem uśmiechu i życzliwości. W świetnych nastrojach, wiosennych przebraniach i tulipanem w ręku wyruszyliśmy powitać wiosnę. Pomimo, iż dzień zapowiadał się pochmurnie to ku naszej uciesze tuż po opuszczeniu budynku szkoły zawitało do nas piękne słońce, które towarzyszyło nam w wycieczce. Spacerując ulicami miasta życzyliśmy przechodniom miłego dnia i z uśmiechem wręczaliśmy wiosenne, samodzielnie wykonane kwiaty . Świetna pogoda i uśmiechy ludzi sprawiły, że świat od razu wydał się piękniejszy. Po przyjściu do szkoły dla pokrzepienia czekał na nas słodki poczęstunek, po którym odbył się pokaz mody kolekcji wiosennej. W rytm braw i muzyki niczym na wybiegu prezentowaliśmy swe kreacje, stworzone głównie wg własnego pomysłu i twórczości. Uśmiechu było co niemiara.

Oby wiosna była tak piękna jak jej pierwszy dzień :)


Spotkanie z pracownikiem Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej

opublikowane: 21 mar 2012, 12:24 przez SP 4 Lubań

Dnia 02.02.2012 r. w świetlicy odbyło się spotkanie z pracownikiem Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu. 
    

Nasz gość - Pani Agnieszka Wierzbicka przekazała nam wiele informacji oraz ciekawostek na temat pomocy zwierzętom w czasie zimy. Wiedzą zdobytą podczas spotkania wykazaliśmy się w trakcie ćwiczenia przeprowadzonego przez naszego gościa. Na podsumowanie zajęć wspólnie odśpiewaliśmy piosenkę z pokazywaniem pt. „Ptaszek”. 
    

Dziękujemy za miłą wizytę :)

Apel Bezpieczne ferie

opublikowane: 7 lut 2012, 09:06 przez SP 4 Lubań

Zanim w śnieżnym puchu zawiruje świat,
przyjmij uwagi i tych kilka rad.
By radości, uśmiechy i wszelkie szaleństwa
nie skończyły się bólem i łzami,

z braku bezpieczeństwa.

 

Ferie to odpoczynek od szkoły i wielka przygoda z zimą, śniegiem i mrozem. To czas śnieżnych przygód i zabaw. Niektórzy z Was gdzieś wyjadą, inni pozostaną w swoich domach. Gdziekolwiek jednak będziecie spędzać ferie zimowe, bawcie się bezpiecznie.

W dniu 12.01.2012 r. Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej przygotowali apel   dla kl. I-III nt. bezpieczeństwa podczas tegorocznych ferii zimowych. Były rady i przestrogi  a także pokaz krótkiej rozgrzewki, jaką każdy z nas może wykonać przed wyjściem lub  w czasie zabaw na dworze.

Pamiętajcie o naszych radach i przestrogach.

NIE ZJEŻDŻAJ NA SANKACH W POBLIŻU ULICY!

NIE ŚLIZGAJ SIĘ NA JEZDNI!

NIE ŚLIZGAJ SIĘ NA ZAMARZNIĘTYCH STAWACH I JEZIORACH!

ŚLIZGAJ SIĘ NA ŁYŻWACH W MIEJSCACH DO TEGO PRZEZNACZONYCH!

NIE BAW SIĘ ŚNIEŻKAMI W POBLIŻU JEZDNI!

W czasie ferii pamiętajmy również o dokarmianiu stworzeń dużych i małych, gdyż nadeszły dla nich bardzo trudne czasy. Bez naszej pomocy będą głodowały.


Mikołajki

opublikowane: 14 gru 2011, 10:22 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 15 gru 2011, 07:02 ]

Dzień 6 grudnia jest szczególnym dniem dla najmłodszych uczniów społeczności szkolnej. Co roku o tej porze dzieci (te grzeczne i te mniej) wypatrują Świętego Mikołaja. Czas oczekiwania umilili nam uczniowie ze świetlicy szkolnej, którzy przygotowali dla nas zabawne występy. Odwiedziły nas m.in. krasnale (wysłannicy Mikołaja), podziwialiśmy świąteczny taniec „Jingle bell rock”, wysłuchaliśmy piosenek, skeczy, itp.
Punktem kulminacyjnym była oczywiście wizyta Mikołaja, który ze względu na aurę pogodową przybył do nas na hulajnodzeJ, gdy nie ma śniegu podróż saniami jest niemożliwa… Słyszał on z dala wesołe piosenki i występy wobec czego wiedział, że nasza szkoła jest miejscem, które koniecznie musi odwiedzić, w którym są na pewno grzeczne dzieci. Uradowane buzie wszystkich pociech potwierdziły, że wierzą w Mikołaja i czekają na to co im przyniósł. Na pożegnanie Mikołaj wręczył wszystkim dzieciom paczki ze słodkościami.

ANDRZEJKI

opublikowane: 13 gru 2011, 08:46 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 15 gru 2011, 07:04 ]

Kiedy wieczór andrzejkowy

Rzuci na nas swoje czary,
Wróżbie wierzyć jest gotowy
Każdy nawet niedowiarek

Wyśmienita jest zabawa
Andrzejkowa we wróżenie.
Trzeba jednak ją traktować
Z lekkim oka przymrużeniem
.

                     

Są różne sposoby, żeby dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości. Można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można zapytać Cygankę, która wróży z kart i ręki. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to robić w czasie niezwykłym. I taki niezwykły jest właśnie wieczór andrzejkowy. Dzień tajemniczych wróżb i czarów, połączonych z zabawą, tańcem i słodkim poczęstunkiem odbył się w naszej świetlicy dnia 29.11.2011r.

 

W ostatnim dniu listopada
Powróżyć sobie wypada
Powróżyć czymkolwiek, warto;
Wyciągniętą z talii kartą,
Butami, stopionym woskiem,
By przyszłość poznać choć troszkę.


1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych

opublikowane: 7 lis 2011, 06:07 przez SP 4 Lubań


Już od bardzo wielu lat obchodzimy dzień 1 listopada „święto zmarłych".

Gdy nadejdzie czas ciszy i zadumy wszyscy niezależnie od tego w co wierzymy odwiedzamy cmentarze i miejsca śmierci drogich nam osób, zapalamy znicze i modlimy się przy mogiłach. To jedyne święto w roku, które skłania nas do wspomnień o zmarłych, do zadumy i refleksji…

W dniach przed 1 listopada trwają na cmentarzach ostatnie porządki i dekorowanie grobów. My świetliczanie również pamiętamy o tradycji i o zmarłych, których groby nie są odwiedzane. Samodzielnie wykonaliśmy ozdobne „znicze”, z którymi udaliśmy się na cmentarz. Posprzątaliśmy miejsca przy opuszczonych nagrobkach, oczyściliśmy pomniki oraz zapaliliśmy znicze.

„Szanujmy groby! Zanim ktoś butami wejdzie na czyjąś mogiłę, niech pomyśli, że chodzi po zmarłym.” 

„Cmentarz to nie miejsce na głupie gonitwy czy zabawy w chowanego!!!” 

„Musimy szanować cmentarz, przecież wszystko co ziemskie przemija, więc my też kiedyś będziemy spoczywać w tym miejscu i będziemy pragnąć spokoju”.

Ślubowanie

opublikowane: 26 paź 2011, 10:28 przez SP 4 Lubań

Dnia 07.10.2011r. odbyła się w świetlicy uroczystość - uczniowie z klas pierwszych byli pasowani na Świetliczanina. Dzieci miały do wykonania różne zadania sprawnościowe i umysłowe. Podczas wykonywania rozmaitych ćwiczeń świetliczanie musieli wykazać się niebywałą sprawnością ciała i ducha. Choć nie były one łatwe, wszyscy wykonali je bardzo dobrze. Na koniec uczniowie z klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie, a starsze dzieci wręczyły im własnoręcznie wykonane upominki.


1-10 of 10