Wydarzenia 2012/13 i 2013/14

zobacz Wydarzenia 2011/12,  czytaj o świetlicy i bibliotece

Wszyscy do schronu!!!

opublikowane: 26 cze 2014, 08:23 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 14 lip 2014, 15:20 ]

Ale bez paniki, to nie wojna! To MY! Młodzi odkrywcy przeszłości naszego miasta! Skąd więc ten tytuł? Już odpowiadamy.

25 czerwca pan Tomasz Bernacki zabrał nas do lubańskiego schronu przeciwlotniczego. Dzięki tej wyprawie dowiedzieliśmy się w jakim celu powstała budowla i jakie miała zastosowanie. Pan Tomasz odkrył przed nami tajemnice wystawy zorganizowanej właśnie w schronie, która była bardzo ciekawa i przybliżyła nam tematykę związana z historią. Mogliśmy też schronić się przed upałem i poznać warunki oraz trudy życia żołnierskiego. 
  Osoby, które jeszcze nie były na Wieży Brackiej mogły po raz pierwszy podziwiać panoramę miasta i okolic. Widok piękny i zachwycający. Cała wycieczka była bardzo udana!!! Pozdrawiamy pana Tomasza!

                        

Uczestnicy kół: historyczno-europejskiego oraz dziennikarskiego.

Wyjazd na zieloną szkołę - realizacja programu „ Od gada do pradziada”

opublikowane: 21 cze 2014, 12:45 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 22 cze 2014, 09:24 ]

Jak co roku w czerwcu uczniowie z różnych klas wyjeżdżają na wycieczki po całorocznej nauce. Tym razem na dłuższą wycieczkę wyjechała klasa III b i III c z panią Beatą Hanką i Wiolettą Bućko. Każdy wyjazd na „zieloną szkołę” ma ogromne walory poznawcze i wychowawcze. Dzieci uczą się samodzielności, pracy w grupie i przede wszystkim poznają nowe miejsca. Oderwani od telewizorów, komputerów i telefonów komórkowych w małej mieścinie Jadownikach Rycerskich poznawali historię początków państwa polskiego. Kluczowe wydarzenia z historii pierwszych Piastów, związane z nimi postacie i zabytki, życie codzienne mieszkańców dawnej Polski, ich kultura i religia - to tematyka zajęć podczas całego pobytu w okolicach Gniezna, Biskupina , Ostrowa Lednickiego i Żnina . Trzeciaki będą mogły w klasie czwartej na pierwszych lekcjach historii popisać się wiedzą , którą uzyskały podczas zajęć. Program zielonej szkoły „ Od gada do pradziada” opracowany został zgodnie z podstawą programową . Część zajęć dodatkowych została przeznaczona na rozwijanie zainteresowań historią. W trakcie pobytu na „ zielonej szkole” zostały zrealizowane wszystkie założenia programowe. Dzieci rozszerzyły swoją wiedzę o pradziejach Ziemi, o początkach państwa polskiego . Wszystkie zaplanowane wycieczki zostały zrealizowane. Byliśmy: 
 
 • W Rogowie – w Parku Dinozaurów 
 • W Biskupinie – w Skansenie archeologicznym 
 • W Gąsawie – przejazd kolejką przez Pałuki 
 • W Gnieźnie 
 • W Ostrowie Lednickim
Największą przyjemność sprawił dzieciom przejazd kolejką wąskotorową przez Pałuki i zajęcia muzealne w formie warsztatów. Odbyły się: 
 • Lekcja muzealna -Poznanie historii osiedla łużyckiego w Biskupinie- najstarszej osady pradziadów.      
 • Warsztat „ Tkactwo w pradziejach” 
 • Zajęcia praktyczne: „ Łowiectwo pradziejowe” 
 • Warsztat historyczny: „ Dzieje pieniądza”- płatność w czasach handlu wymiennego. 
 • Lekcja muzealna: Ostrów Lednicki -„ Pamiątki z początków państwa polskiego” 
 • Warsztat architektoniczny w Gnieźnie – „Królowie, rycerze i budowniczowie” - budujemy stary gnieźnieński gród .
Dużym zaskoczeniem dla wszystkich uczestników była projekcja filmów w 3D poświęcona początkom państwa polskiego. Wyjazd był bardzo udany, a pogoda dopisała w 100 %. Upały sprawiły, że poczuliśmy zbliżające się wakacje.

PODSUMOWANIE PROJEKTU BĄDŹ BEZPIECZNY NA DRODZE

opublikowane: 17 cze 2014, 11:14 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 17 cze 2014, 12:31 ]

Stoją przy drodze na jednej nodze, 
każdemu kierowcy ku przestrodze. 
Obrazki na nich rozmaite czyta 
kierowca zamiast liter.

Już po raz kolejny uczniowie ze świetlicy brali udział w projekcie „Bądź bezpieczny na drodze”. Na początku roku szkolnego dzieci zostały zapoznane z przepisami ruchu drogowego oraz udzielaniem pierwszej pomocy. Zdobyte wiadomości utrwalały podczas różnych zajęć. Podsumowaniem projektu był przeprowadzony 16 czerwca międzygrupowy konkurs sprawdzający zdobyta wiedzę. Uczniowie rozwiązywali testy, zagadki, rebusy, oraz odpowiadali na pytania. Wszyscy uczniowie wykazali się dużą wiedzą, za co zostali nagrodzeni.

Z WIZYTĄ W OSS SG w LUBANIU

opublikowane: 16 cze 2014, 10:20 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 24 cze 2014, 12:16 ]

30 maja udaliśmy się do Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, na coroczny festyn z okazji Dnia Dziecka. Przygotowano dla nas bardzo wiele atrakcji. Na początku odwiedziliśmy „Izbę Pamięci” oraz uczestniczyliśmy w spotkaniu z funkcjonariuszami Służby Celnej. Następnie udaliśmy się na plac apelowy, aby obejrzeć niezwykle ciekawą inscenizację przedstawiającą strażników granicznych w akcji. Zrobiło to na nas ogromne wrażenie. Później mieliśmy okazję wsiąść do prawdziwego czołgu, a także odbyć przejażdżkę qadem. Na koniec udaliśmy się na strzelnicę oraz do lecznicy dla psów, a także oglądaliśmy samolot. Wycieczka była bardzo udana. Niestety nie wystarczyło nam czasu aby skorzystać ze wszystkich atrakcji. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły i za rok z pewnością znów odwiedzimy to niezwykłe miejsce. 

Wszystkim pracownikom OSS SG w Lubaniu serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie i życzymy wszystkiego co najlepsze !!!!!

                                   Uczniowie klasy 1.c z panią Edytą J


Dzień Mamy w naszej szkole

opublikowane: 16 cze 2014, 10:19 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 2 lip 2014, 12:14 ]

26 maja, wraz z uczniami klasy 2.a, gościliśmy w szkole nasze KOCHANE MAMY. Wspólnie ze starszymi koleżankami i kolegami przygotowaliśmy przedstawienie z okazji Dnia Matki, w którym każdy z nas mógł się zaprezentować. Były inscenizacje, skecze, wiersze, piosenki, a także pokaz tańca i gry na flażoletach. W trakcie spotkania zachęciliśmy naszych gości do wspólnej zabawy przy tańcu integracyjnym „Orzeszek”. Na koniec wręczyliśmy własnoręcznie wykonane upominki, a zadaniem każdej mamy było wyszukanie własnego portretu, wykonanego przez swoje dziecko. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze, a finałowa piosenka pt. „Jesteś mamą” dostarczyła wielu wzruszeń.

                               Uczniowie klasy 1c. z panią Edytą JKlasa IVc i Va na wycieczce w OPN - Krakowie -Wieliczce i Wadowicach

opublikowane: 15 cze 2014, 08:37 przez SP 4 Lubań

Pierwszego dnia naszej wycieczki byliśmy w OPN i choć jest on naj­mniej­szym tego typu chro­nio­nym obsza­rem w Pol­sce to z pew­no­ścią należy do naj­bar­dziej uro­kli­wych w naszym kraju. W trakcie wędrówki widzieliśmy malow­ni­cze zabytki, cie­kawe ścieżki i szlaki, piękne for­ma­cje wapienne oraz liczne przy­kłady buj­nej flory oraz fauny. Ogromne wrażenia zrobiła na nas Jaskinia Łokietka, gdzie poznaliśmy ciekawą historię związana z tym miejscem. Kolejnym miejscem na naszej wycieczce był Kraków, który jest jednym z najstarszych miast Polski. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Zamku Królewskiego, który leży na Wzgórzu Wawelskim przy lewym brzegu Wisły. To siedziba wielu władców naszego państwa. Katedra na Wawelu to najważniejszy kościół w Krakowie, miejsce pochówku wielu królów Polski (m.in. królowie Stefan Batory, Władysław IV Waza, Zygmunt II August, August II Mocny, Zygmunt III Waza czy Jan Kazimierz Waza), biskupów oraz znanych i wybitnych osób jak Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki. W centralnym punkcie katedry znajduje się relikwiarz ze szczątkami św. Stanisława. W trzecim i ostatnim dniu zwiedzaliśmy Kopalnię Soli „Wieliczka” - to jeden z najcenniejszych zabytków kultury materialnej i duchowej na ziemiach polskich, rocznie odwiedzany przez ponad milion turystów z całego świata. To także zabytek klasy światowej, wpisany jako jeden z pierwszych dwunastu obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Ostatnim punktem naszej wycieczki było miasto najbardziej bliskie wszystkim Polakom - Wadowice, miejsce narodzin św. Jana Pawła II. W skład muzeum wchodzi dawne, dwupokojowe mieszkanie Wojtyłów, złożone z sypialni i salonu oraz kuchni. Z wyposażenia z czasów zamieszkania przez rodzinę Wojtyłów pochodzi oryginalny kaflowy piec kuchenny, a także parę naczyń, półka, stolik i kosz na bieliznę. Również portrety rodzinne powróciły na swoje pierwotne miejsce. Mieliśmy okazję zobaczyć głównie fotografie Karola Wojtyły i jego rodziny, kopie świadectw szkolnych i dyplomów, jak i dokumenty z życia studenckiego, a potem kapłańskiego w Krakowie i Watykanie, a także cztery jego sutanny z różnych etapów kariery duchownej: kapłańska, biskupia, kardynalska, papieska, ale także czapkę i modlitewnik. Wiele zdjęć które zobaczyliśmy były autorstwa osobistego fotografa Jana Pawła II Adama Bujaka. Podziwialiśmy również sportowo - turystyczne zainteresowania Karola Wojtyły: jego narty, wiosło i plecak, Jednak największe wrażenie zrobiła na nas ekspozycja związana z zamachem na Jana Pawła II, a potem wystawa związana z pogrzebem i sala wypełniona listami kierowanymi do Jana Pawła II. Na zakończenie tak udanej wycieczki smakowaliśmy słynnych na cały świat „kremówek papieskich”, które oczywiście przywieźliśmy ze sobą do Lubania.

Spotkanie z podróżnikiem i pasjonatem świata panem Andrzejem Kulbidą…

opublikowane: 15 cze 2014, 08:34 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 16 cze 2014, 10:17 ]

10 czerwca progi naszej szkoły odwiedził niezwykły człowiek – pan Andrzej Kulbida. Jest on człowiekiem o dużej wiedzy o świcie, gdyż często podróżuje i obcuje z wieloma kulturami. Pan Andrzej jest również autorem książki pt. „Jeruzalem kompendium błądzących”. Uczniowie z klas młodszych oraz piąto i szóstoklasiści mieli okazje uczestniczyć w niecodziennym spotkaniu. Pan Andrzej zabrał nas w  podróż po zabytkach Europy, dziedzictwie kulturowym starożytnej Grecji i Rzymu oraz do Ameryki przed i po Kolumbie.

Dzięki wszystkim tematom nasza wiedza została usystematyzowana i poszerzona. Dla nas niezwykle ciekawe były zdjęcia z miejsc, które są bardzo odległe i ukazują rdzenną kulturę Indian. Z pewnością w przyszłości będziemy chcieli je odwiedzić. 


Z wizytą w lubańskim archiwum…

opublikowane: 15 cze 2014, 08:32 przez SP 4 Lubań

4 czerwca uczniowie działający w kołach: dziennikarskim i historyczno-europejskim odkrywali tajemnice Archiwum państwowego we Wrocławiu, odział w Lubaniu. Spotkaliśmy się w nim z panią Barbara Grzybek, która w niezwykle ciekawy sposób oprowadziła nas po magazynach archiwalnych i opowiedziała o warunkach przechowywania starych dokumentów.

Następnie zostaliśmy zaproszeni do pracowni naukowej gdzie mogliśmy zetknąć się ze źródłami ukazującymi historie naszego miasta i jego okolic. Niezwykle ciekawe dokumenty wzbudziły wielkie zainteresowanie. Szczególnie podobały nam się: kronika miasta z opisem sprowadzenia Sióstr Magdalenek, dokument pergaminowy z pieczęcią, zdjęcia z dawnych zakładów pracy i księga wzorów materiałów oraz plany podziemi Kamiennej Góry.

Wyszliśmy bardzo zadowoleni. Takie wyprawy poszerzają naszą wiedzę i sprawiają, że jesteśmy MŁODYMI ODKRYWCAMI HISTORII.


Z wizytą w starostwie

opublikowane: 9 cze 2014, 10:05 przez SP 4 Lubań

6 maja klasa 5a została zaproszona do naszego starostwa. Wstęp zaproponowała nam mama Wiktorii Majczak. Najpierw weszliśmy do wielkiej sali gdzie zazwyczaj odbywały się ważne narady. Tam obejrzeliśmy wspaniałą prezentacje o zabytkach i urokach powiatu. Po chwili dołączył do nas Pan Starosta Walery Czarnecki, który odpowiadała na nasze pytania. Pod koniec zwiedzania sali obradowej Pan Starosta pozwolił nam rozmawiać przez mikrofony, które były zamontowane na miejscach radnych. Pod koniec naszej wycieczki poszliśmy do biura p. Starosty i każdy z nas miał możliwość usiąść w Jego  fotelu. Tam niestety musieliśmy zakończyć naszą wycieczkę. Wszyscy pożegnali nas serdecznie i wróciliśmy do szkoły.  

 Martyna Mazur 5a


Wieczornica „Tak zwyczajnie Święty…”

opublikowane: 9 cze 2014, 10:02 przez SP 4 Lubań

W dniu 16.05.2014 w naszej szkole odbyła się wieczornica „Tak zwyczajnie Święty…” z okazji kanonizacji papieża św. Jana Pawła II , zorganizowana przez klasę: IIb, IVc i Va . Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali program artystyczny, który przybliżył nam postać św. Jana Pawła II. Były również prezentacje multimedialne na temat tego, jakim był dobrym i wielkim człowiekiem. Program poruszył serca publiczności a na koniec wszyscy wspólnie zaśpiewaliśmy ukochaną pieśń Naszego Świętego - „Barkę”.

Autor: Klaudia Solecka z IV c


1-10 of 135